Rząd przedłuża program mały ZUS plus
REKLAMA
REKLAMA
- Rząd przedłuża program mały ZUS plus
- Co to jest Mały ZUS plus?
- Zakończenie korzystania z Małego ZUSu plus a chęć powrotu do niskich składek
- Czym się różni Mały ZUS od Małego ZUS plus
- Ile wynosi Mały ZUS plus 2023
- Obowiązki przedsiębiorcy już po wyborze i zgłoszeniu do Małego ZUS Plus w 2023
- W jaki sposób złożyć do ZUS informacje o dochodach i przychodach?
- Działalność nieewidencjonowana - brak prawa do ulg
- Kto nie może korzystać z Małego ZUSu Plus
Rząd przedłuża program mały ZUS plus
Rząd, przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przedłuża program Mały ZUS plus dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi w 2023 r. Program daje możliwość zaoszczędzenia miesięcznie nawet kilkuset złotych na opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. W obecnych popandemicznych czasach, przy rosnącym kryzysie gospodarczym i inflacji - nawet te kilkaset złotych jest wsparciem, szczególnie dla samozatrudnionych i mikro przedsiębiorców.
REKLAMA
Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z grudnia 2022 r., z programu Mały ZUS + korzystało 235,7 tys. osób. Według prognoz i przewidywań stron rządowej liczba osób korzystających z ulg ma się zwiększać, a szczyt osiągnąć w 2024 r. Rząd uważa, że z wprowadzanego rozwiązania w 2023 r. skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. – 142,3 tys., a w 2025 r. – 104,9 tys.
Co to jest Mały ZUS plus?
W myśl aktualnie obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mają możliwość przez maksymalnie 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności skorzystania z ulgi - z Małego ZUSu plus.
Rząd tłumaczy, że sytuacja aktualnie wygląda tak, że przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus („MZ+”) i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. Dzięki dodatkowym 12 miesiącom zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od tego, jak wysoki był ich ubiegłoroczny dochód.
Zakończenie korzystania z Małego ZUSu plus a chęć powrotu do niskich składek
Natomiast jeśli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r., ponieważ minęło już 36 miesięcy, ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, to może zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 grudnia 2023 r. Od kolejnego miesiąca ponownie będzie mógł opłacać składki w ramach „MZ+” – jemu też przysługiwać będzie 12 dodatkowych miesięcy ulgi.
Czym się różni Mały ZUS od Małego ZUS plus
Mały ZUS Plus jest niższy niż Mały ZUS. Mały ZUS oznacza, że jeżeli rozpoczyna się daną działalność gospodarczą, istnieje możliwość przez 6 miesięcy nie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, a następnie przez 24 miesiące płacenia preferencyjnych składek. Niemniej jendak, tzw. Mały ZUS plus to jeszcze niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy.
Ile wynosi Mały ZUS plus 2023
W każdym przypadku wysokość Małego ZUSu Plus jest inna. Wspólne jest jendak to, że podstawa wymiaru jego składek na „MZ+” nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Każdy przedsiębiorca musi dokonać proporcjonalnych obliczeń mając na uwadze swój roczny dochód z poprzedniego roku.
Obowiązki przedsiębiorcy już po wyborze i zgłoszeniu do Małego ZUS Plus w 2023
Każdy przedsiębiorca po zgłoszeniu się do Małego ZUS Plus zobowiązany jest przekazać do ZUS następujące informacje: o rocznym przychodzie, o rocznym dochodzie, o formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jaki i o podstawie wymiaru składek.
W jaki sposób złożyć do ZUS informacje o dochodach i przychodach?
informacje o dochodach i przychodach składane do ZUS można złożyć w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II), składanych za:
- styczeń danego roku kalendarzowego;
- lub za pierwszy miesiąc rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym;
- lub za pierwszy miesiąc wznowienia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym.
Jeżeli nie złoży się do ZUS niezbędnych dokumentów, prawdopodobnie ZUS ustali za wszystkie miesiące danego roku podstawę wymiaru składek w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Mija się to z celem, gdy chce się ponosić jak najniższe koszty, warto więc pilnować wezwań i wniosków obligatoryjne składanych do ZUS.
Działalność nieewidencjonowana - brak prawa do ulg
Trzeba wiedzieć, że jeżeli prowadzi się działalność nieewidencjonowaną nie jest się objętym ubezpieczeniami społecznymi. W takiej sytuacji osoba prowadząca działalność nie ma prawa do ulg, nie korzysta z ochrony, którą ubezpieczenia społeczne przewidują. W szczególności brak prawa do świadczeń pieniężnych z powodu macierzyństwa, wypadku przy pracy czy choroby. Okres działalności nieewidencjonowanej nie będzie również brany pod uwagę przy ustalaniu emerytury lub renty.
Kto nie może korzystać z Małego ZUSu Plus
Z Małego ZUS Plus nie mogą w szczególności korzystać przedsiębiorcy, jeżeli w poprzednim roku prowadzili działalność jako:
- twórca, artysta;
- osoba wykonująca wolny zawód;
- wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.;
- osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat