REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przedłuża program mały ZUS plus

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Rząd przedłuża program mały ZUS plus
Rząd przedłuża program mały ZUS plus
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przedłuża program mały ZUS plus. Zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2023 r. Co to jest mały ZUS plus? Czym się różni mały ZUS od małego ZUS plus? Ile wynosi mały ZUS plus 2023?
rozwiń >

Rząd przedłuża program mały ZUS plus

Rząd, przy współpracy z  Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przedłuża program Mały ZUS plus dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi w 2023 r. Program daje możliwość zaoszczędzenia miesięcznie nawet kilkuset złotych na opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. W obecnych popandemicznych czasach, przy rosnącym kryzysie gospodarczym i inflacji - nawet te kilkaset złotych jest wsparciem, szczególnie dla samozatrudnionych i mikro przedsiębiorców.

Autopromocja

Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z grudnia 2022 r., z programu Mały ZUS + korzystało 235,7 tys. osób. Według prognoz i przewidywań stron rządowej liczba osób korzystających z ulg ma się zwiększać, a szczyt osiągnąć w 2024 r. Rząd uważa, że z wprowadzanego rozwiązania w 2023 r. skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. – 142,3 tys., a w 2025 r. – 104,9 tys.

Co to jest Mały ZUS plus?

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mają możliwość przez maksymalnie 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności skorzystania z ulgi - z Małego ZUSu plus.

Rząd tłumaczy, że sytuacja aktualnie wygląda tak, że przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus („MZ+”) i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. Dzięki dodatkowym 12 miesiącom zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od tego, jak wysoki był ich ubiegłoroczny dochód.

Zakończenie korzystania z Małego ZUSu plus a chęć powrotu do niskich składek

Natomiast jeśli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r., ponieważ minęło już 36 miesięcy, ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, to może zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 grudnia 2023 r. Od kolejnego miesiąca ponownie będzie mógł opłacać składki w ramach „MZ+” – jemu też przysługiwać będzie 12 dodatkowych miesięcy ulgi. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym się różni Mały ZUS od Małego ZUS plus

Mały ZUS Plus jest niższy niż Mały ZUS. Mały ZUS oznacza, że jeżeli rozpoczyna się daną działalność gospodarczą, istnieje możliwość przez 6 miesięcy nie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, a następnie przez 24 miesiące płacenia preferencyjnych składek. Niemniej jendak, tzw. Mały ZUS plus to jeszcze niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy.

Ile wynosi Mały ZUS plus 2023

W każdym przypadku wysokość Małego ZUSu Plus jest inna. Wspólne jest jendak to, że podstawa wymiaru jego składek na „MZ+” nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Każdy przedsiębiorca musi dokonać proporcjonalnych obliczeń mając na uwadze swój roczny dochód z poprzedniego roku.

Obowiązki przedsiębiorcy już po wyborze i zgłoszeniu do Małego ZUS Plus w 2023

Każdy przedsiębiorca po zgłoszeniu się do Małego ZUS Plus zobowiązany jest przekazać do ZUS następujące informacje: o rocznym przychodzie, o rocznym dochodzie, o formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jaki i o podstawie wymiaru składek.

W jaki sposób złożyć do ZUS informacje o dochodach i przychodach?

 informacje o dochodach i przychodach składane do ZUS można złożyć w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II), składanych za:

 • styczeń danego roku kalendarzowego;
 • lub za pierwszy miesiąc rozpoczęcia  prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym;
 • lub za pierwszy miesiąc wznowienia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym.

Jeżeli nie złoży się do ZUS niezbędnych dokumentów, prawdopodobnie ZUS ustali za wszystkie miesiące danego roku podstawę wymiaru składek w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Mija się to z celem, gdy chce się ponosić jak najniższe koszty, warto więc pilnować wezwań i wniosków obligatoryjne składanych do ZUS. 

Działalność nieewidencjonowana - brak prawa do ulg

Trzeba wiedzieć, że jeżeli prowadzi się działalność nieewidencjonowaną nie jest się objętym ubezpieczeniami społecznymi. W takiej sytuacji osoba prowadząca działalność nie ma prawa do ulg, nie korzysta z ochrony, którą ubezpieczenia społeczne przewidują. W szczególności brak prawa do świadczeń pieniężnych z powodu macierzyństwa, wypadku przy pracy czy choroby. Okres działalności nieewidencjonowanej nie będzie również brany pod uwagę przy ustalaniu emerytury lub renty.

Kto nie może korzystać z Małego ZUSu Plus

Z Małego ZUS Plus nie mogą w szczególności korzystać przedsiębiorcy, jeżeli w poprzednim roku prowadzili działalność jako:

 • twórca, artysta;
 • osoba wykonująca wolny zawód;
 • wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.;
 • osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA