REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przedłuża program mały ZUS plus

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Rząd przedłuża program mały ZUS plus
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przedłuża program mały ZUS plus. Zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2023 r. Co to jest mały ZUS plus? Czym się różni mały ZUS od małego ZUS plus? Ile wynosi mały ZUS plus 2023?
rozwiń >

Rząd przedłuża program mały ZUS plus

Rząd, przy współpracy z  Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przedłuża program Mały ZUS plus dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi w 2023 r. Program daje możliwość zaoszczędzenia miesięcznie nawet kilkuset złotych na opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. W obecnych popandemicznych czasach, przy rosnącym kryzysie gospodarczym i inflacji - nawet te kilkaset złotych jest wsparciem, szczególnie dla samozatrudnionych i mikro przedsiębiorców.

REKLAMA

Autopromocja

Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z grudnia 2022 r., z programu Mały ZUS + korzystało 235,7 tys. osób. Według prognoz i przewidywań stron rządowej liczba osób korzystających z ulg ma się zwiększać, a szczyt osiągnąć w 2024 r. Rząd uważa, że z wprowadzanego rozwiązania w 2023 r. skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. – 142,3 tys., a w 2025 r. – 104,9 tys.

Co to jest Mały ZUS plus?

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mają możliwość przez maksymalnie 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności skorzystania z ulgi - z Małego ZUSu plus.

Rząd tłumaczy, że sytuacja aktualnie wygląda tak, że przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus („MZ+”) i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. Dzięki dodatkowym 12 miesiącom zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od tego, jak wysoki był ich ubiegłoroczny dochód.

Zakończenie korzystania z Małego ZUSu plus a chęć powrotu do niskich składek

Natomiast jeśli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r., ponieważ minęło już 36 miesięcy, ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, to może zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 grudnia 2023 r. Od kolejnego miesiąca ponownie będzie mógł opłacać składki w ramach „MZ+” – jemu też przysługiwać będzie 12 dodatkowych miesięcy ulgi. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym się różni Mały ZUS od Małego ZUS plus

Mały ZUS Plus jest niższy niż Mały ZUS. Mały ZUS oznacza, że jeżeli rozpoczyna się daną działalność gospodarczą, istnieje możliwość przez 6 miesięcy nie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, a następnie przez 24 miesiące płacenia preferencyjnych składek. Niemniej jendak, tzw. Mały ZUS plus to jeszcze niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy.

Ile wynosi Mały ZUS plus 2023

W każdym przypadku wysokość Małego ZUSu Plus jest inna. Wspólne jest jendak to, że podstawa wymiaru jego składek na „MZ+” nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Każdy przedsiębiorca musi dokonać proporcjonalnych obliczeń mając na uwadze swój roczny dochód z poprzedniego roku.

Obowiązki przedsiębiorcy już po wyborze i zgłoszeniu do Małego ZUS Plus w 2023

Każdy przedsiębiorca po zgłoszeniu się do Małego ZUS Plus zobowiązany jest przekazać do ZUS następujące informacje: o rocznym przychodzie, o rocznym dochodzie, o formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jaki i o podstawie wymiaru składek.

W jaki sposób złożyć do ZUS informacje o dochodach i przychodach?

 informacje o dochodach i przychodach składane do ZUS można złożyć w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II), składanych za:

  • styczeń danego roku kalendarzowego;
  • lub za pierwszy miesiąc rozpoczęcia  prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym;
  • lub za pierwszy miesiąc wznowienia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym.

Jeżeli nie złoży się do ZUS niezbędnych dokumentów, prawdopodobnie ZUS ustali za wszystkie miesiące danego roku podstawę wymiaru składek w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Mija się to z celem, gdy chce się ponosić jak najniższe koszty, warto więc pilnować wezwań i wniosków obligatoryjne składanych do ZUS. 

Działalność nieewidencjonowana - brak prawa do ulg

Trzeba wiedzieć, że jeżeli prowadzi się działalność nieewidencjonowaną nie jest się objętym ubezpieczeniami społecznymi. W takiej sytuacji osoba prowadząca działalność nie ma prawa do ulg, nie korzysta z ochrony, którą ubezpieczenia społeczne przewidują. W szczególności brak prawa do świadczeń pieniężnych z powodu macierzyństwa, wypadku przy pracy czy choroby. Okres działalności nieewidencjonowanej nie będzie również brany pod uwagę przy ustalaniu emerytury lub renty.

Kto nie może korzystać z Małego ZUSu Plus

Z Małego ZUS Plus nie mogą w szczególności korzystać przedsiębiorcy, jeżeli w poprzednim roku prowadzili działalność jako:

  • twórca, artysta;
  • osoba wykonująca wolny zawód;
  • wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.;
  • osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA