| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Reforma emerytalna - subkonto w ZUS

Reforma emerytalna - subkonto w ZUS

Od 1 maja br. ZUS na subkoncie ubezpieczonego ewidencjonuje część składki emerytalnej, która wcześniej była przekazywana w gotówce do OFE. Zewidencjonowane składki podlegają podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo w przypadku śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto.

Z kolei pozostałą część składki emerytalnej ZUS będzie odprowadzał do wybranego przez ubezpieczonego OFE. Będzie ona wynosiła:

•  2,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne należnej za okres od 1 maja 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,

•  2,8% podstawy wymiaru składki za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.,

•  3,1% podstawy wymiaru składki za okres od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r.,

•  3,3% podstawy wymiaru składki za okres od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.

W kolejnych latach część składki emerytalnej przekazywanej do OFE będzie zwiększana (od 2017 r. ma wynosić 3,5%), na subkoncie zaś zmniejszana (od 2017 r. ma wynosić 3,8 %).

Do 31 grudnia 2012 r. ZUS jest zobowiązany zewidencjonować na subkoncie informacje o zwaloryzowanej wysokości składek i odsetek za zwłokę za okres od 1 maja 2011 r. do 30 listopada 2012 r.

W okresie przed zewidencjonowaniem informacji o zwaloryzowanej wysokości składek i odsetek za zwłokę ZUS jest zobowiązany wyodrębniać składki i odsetki za zwłokę podlegające zewidencjonowaniu na subkoncie oraz dokonywać ich waloryzacji w razie ustalania prawa do okresowej emerytury kapitałowej oraz w przypadku podziału środków zewidencjonowanych na subkoncie w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo w przypadku śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto.

Waloryzacja zewidencjonowanych składek

Nowe regulacje przewidują roczną waloryzację (od 1 czerwca każdego roku) lub kwartalną waloryzację składek zewidencjonowanych na subkoncie. W wyniku przeprowadzonej waloryzacji stan subkonta nie będzie mógł ulec obniżeniu.

WAŻNE!

Pierwsza roczna waloryzacja składek zewidencjonowanych na subkoncie będzie przeprowadzana, poczynając od waloryzacji za 2012 r. Pierwsza kwartalna waloryzacja składek zewidencjonowanych na subkoncie będzie natomiast przeprowadzana, poczynając od waloryzacji za trzeci kwartał 2011 r.

Waloryzacji rocznej będzie podlegała kwota składek i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana waloryzacja, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji. Waloryzacja składek polega na pomnożeniu składek i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie przez wskaźnik rocznej waloryzacji ogłaszanej przez Prezesa GUS w formie komunikatu w MP do 15 maja każdego roku. Pierwszy wskaźnik waloryzacji Prezes GUS powinien ogłosić do 15 listopada 2011 r.

Natomiast przy ustalaniu wysokości emerytury kwota składek i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią roczną waloryzację składek, jest waloryzowana kwartalnie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK