Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru składek za pracownika, który rozpoczął pracę za granicą w trakcie miesiąca

Katarzyna Słocka
Zatrudniamy pracownika, który został oddelegowany do pracy za granicę. Wiem, że podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia nie może być niższa od przeciętnego wynagrodzenia (po odjęciu diet). Jak jednak mam postąpić w przypadku, gdy pracownik zaczął pracować za granicą 15 lipca, wynagrodzenie za lipiec otrzyma 10 sierpnia, a wynagrodzenie za sierpień 30 sierpnia (w lipcu nie otrzymał żadnego wynagrodzenia).
RADA
Za lipiec należy złożyć za pracownika zerowy raport ZUS RCA, tzn. z zerową podstawą wymiaru składek oraz zerową kwotą składek, ponieważ w tym miesiącu pracownik nie uzyskał żadnego przychodu. Składki od wynagrodzenia za lipiec i sierpień należy rozliczyć w dokumentach składanych we wrześniu za sierpień.

UZASADNIENIE
W przypadku Państwa pracownika znaczenie ma fakt, że wynagrodzenie za lipiec otrzyma w sierpniu. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników ustala się tylko w miesiącach, w których osiągnęli przychód. Za miesiąc, w którym nie otrzymali żadnego wynagrodzenia, podstawa wymiaru składek i wysokość tych składek jest zerowa. Oznacza to, że za lipiec muszą Państwo złożyć za swojego pracownika zerowy raport ZUS RCA.

W sierpniu pracownik otrzyma wypłatę zarówno za pracę wykonaną w lipcu, jak i za sierpień. Składki od wynagrodzenia za te dwa miesiące należy rozliczyć w dokumentach za sierpień, składanych w ZUS we wrześniu. Aby prawidłowo rozliczyć składki za te dwa miesiące, należy najpierw:
• przychód za lipiec pomniejszony o równowartość diet porównać do proporcjonalnie zmniejszonej kwoty prognozowanego wynagrodzenia (czyli 2616 zł : 31 dni × 17 dni = 1434,58 zł) oraz
• przychód za sierpień porównać do pełnej kwoty prognozowanego wynagrodzenia, tj. 2616 zł.

W raporcie rozliczeniowym sporządzonym za sierpień należy wykazać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości wynagrodzenia wypłaconego w tym miesiącu (za lipiec i sierpień), ale nie może to być kwota niższa od zsumowanych kwot:
• za lipiec – proporcjonalnie zmniejszonego przeciętnego wynagrodzenia,
• za sierpień – pełnej kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, również pracujących za granicą, którzy w tym czasie podlegają ubezpieczeniom w Polsce, jest osiągnięty z tytułu zatrudnienia przychód w rozumieniu przepisów podatkowych.

W przypadku pracowników zatrudnionych w Polsce, którzy wykonują pracę za granicą, w podstawie wymiaru składek nie ujmuje się części wynagrodzenia stanowiącej równowartość diet przysługujących z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, w wysokości należnej z tytułu takiej podróży pracownikom sfery budżetowej za każdy dzień pobytu za granicą.

WAŻNE! Podstawa wymiaru składek nie może być niższa od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika pomniejszone o diety jest niższe od tej kwoty, składki należy naliczać od
kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W 2007 roku jest to kwota 2616 zł.

Równowartość diet jest odliczana za każdy dzień pobytu, za który pracownik otrzymuje przychód stanowiący podstawę wymiaru składek – nie tylko dni pracy, ale i dni rozkładowo wolne od pracy (np. soboty i niedziele przypadające w trakcie wykonywania pracy za granicą). Do dni pobytu nie zalicza się jednak dni, w których pracownik był zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, np. dni pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego albo przebywania na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym.

W sytuacji kiedy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca za granicą, ponieważ podjął lub zakończył pracę w trakcie miesiąca, przychód, jaki osiągnął w tym miesiącu (pomniejszony o równowartość diet za dni pobytu), należy porównać z kwotą proporcjonalnie zmniejszonego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie dzieląc przeciętne wynagrodzenie przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca i mnożąc uzyskaną kwotę przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

Przykład:
Pracownik pracował za granicą od 4 do 25 maja. Podstawą wymiaru składek będzie uzyskane przez niego wynagrodzenie pomniejszone o diety za 22 dni, pod warunkiem że będzie to kwota nie niższa niż 1856,52 zł, tj. wysokość proporcjonalnie zmniejszonego wynagrodzenia:
2616 zł : 31 (liczba dni maja) × 22 (liczba dni pobytu za granicą) = 1856,52 zł.

Jeśli kwota proporcjonalnie zmniejszonego przeciętnego wynagrodzenia okaże się niższa od faktycznego przychodu (pomniejszonego o równowartość diet), to podstawą wymiaru składek jest faktycznie otrzymany przychód odpowiednio zmniejszony o diety.

Natomiast gdy kwota wyliczona z przeciętnego wynagrodzenia jest wyższa od faktycznego przychodu uzyskanego w danym miesiącu pomniejszonego o równowartość diet, składki należy opłacać od proporcjonalnie zmniejszonego przeciętnego wynagrodzenia.

Przykład:
Pracownik został oddelegowany przez polskiego pracodawcę do pracy w Austrii od 16 lipca. Za okres pracy do 31 lipca otrzymał 900 euro. Dieta dla tego kraju wynosi obecnie 45 euro.
• 900 euro (przychód) – 720 euro (równowartość diet za 16 dni) = 180 euro,
• 180 euro × 3,77 zł (przykładowy kurs euro) = 678,60 zł (przychód osiągnięty w danym miesiącu, pomniejszony o równowartość diet).
Obliczony w ten sposób przychód jest niższy od zmniejszonego proporcjonalnie przeciętnego wynagrodzenia:
2616 zł : 31 dni × 16 dni = 1350,19 zł.
W związku z tym składki na ubezpieczenia społeczne pracownika za lipiec należy opłacić od kwoty 1350,19 zł. 


Podstawa prawna:• art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?