reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić podstawę wymiaru składek za pracownika, który rozpoczął pracę za granicą w trakcie miesiąca

Jak ustalić podstawę wymiaru składek za pracownika, który rozpoczął pracę za granicą w trakcie miesiąca

Zatrudniamy pracownika, który został oddelegowany do pracy za granicę. Wiem, że podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia nie może być niższa od przeciętnego wynagrodzenia (po odjęciu diet). Jak jednak mam postąpić w przypadku, gdy pracownik zaczął pracować za granicą 15 lipca, wynagrodzenie za lipiec otrzyma 10 sierpnia, a wynagrodzenie za sierpień 30 sierpnia (w lipcu nie otrzymał żadnego wynagrodzenia).

RADA
Za lipiec należy złożyć za pracownika zerowy raport ZUS RCA, tzn. z zerową podstawą wymiaru składek oraz zerową kwotą składek, ponieważ w tym miesiącu pracownik nie uzyskał żadnego przychodu. Składki od wynagrodzenia za lipiec i sierpień należy rozliczyć w dokumentach składanych we wrześniu za sierpień.

UZASADNIENIE
W przypadku Państwa pracownika znaczenie ma fakt, że wynagrodzenie za lipiec otrzyma w sierpniu. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników ustala się tylko w miesiącach, w których osiągnęli przychód. Za miesiąc, w którym nie otrzymali żadnego wynagrodzenia, podstawa wymiaru składek i wysokość tych składek jest zerowa. Oznacza to, że za lipiec muszą Państwo złożyć za swojego pracownika zerowy raport ZUS RCA.

W sierpniu pracownik otrzyma wypłatę zarówno za pracę wykonaną w lipcu, jak i za sierpień. Składki od wynagrodzenia za te dwa miesiące należy rozliczyć w dokumentach za sierpień, składanych w ZUS we wrześniu. Aby prawidłowo rozliczyć składki za te dwa miesiące, należy najpierw:
• przychód za lipiec pomniejszony o równowartość diet porównać do proporcjonalnie zmniejszonej kwoty prognozowanego wynagrodzenia (czyli 2616 zł : 31 dni × 17 dni = 1434,58 zł) oraz
• przychód za sierpień porównać do pełnej kwoty prognozowanego wynagrodzenia, tj. 2616 zł.

W raporcie rozliczeniowym sporządzonym za sierpień należy wykazać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości wynagrodzenia wypłaconego w tym miesiącu (za lipiec i sierpień), ale nie może to być kwota niższa od zsumowanych kwot:
• za lipiec – proporcjonalnie zmniejszonego przeciętnego wynagrodzenia,
• za sierpień – pełnej kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, również pracujących za granicą, którzy w tym czasie podlegają ubezpieczeniom w Polsce, jest osiągnięty z tytułu zatrudnienia przychód w rozumieniu przepisów podatkowych.

W przypadku pracowników zatrudnionych w Polsce, którzy wykonują pracę za granicą, w podstawie wymiaru składek nie ujmuje się części wynagrodzenia stanowiącej równowartość diet przysługujących z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, w wysokości należnej z tytułu takiej podróży pracownikom sfery budżetowej za każdy dzień pobytu za granicą.

WAŻNE! Podstawa wymiaru składek nie może być niższa od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika pomniejszone o diety jest niższe od tej kwoty, składki należy naliczać od
kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W 2007 roku jest to kwota 2616 zł.

Równowartość diet jest odliczana za każdy dzień pobytu, za który pracownik otrzymuje przychód stanowiący podstawę wymiaru składek – nie tylko dni pracy, ale i dni rozkładowo wolne od pracy (np. soboty i niedziele przypadające w trakcie wykonywania pracy za granicą). Do dni pobytu nie zalicza się jednak dni, w których pracownik był zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, np. dni pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego albo przebywania na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym.

W sytuacji kiedy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca za granicą, ponieważ podjął lub zakończył pracę w trakcie miesiąca, przychód, jaki osiągnął w tym miesiącu (pomniejszony o równowartość diet za dni pobytu), należy porównać z kwotą proporcjonalnie zmniejszonego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie dzieląc przeciętne wynagrodzenie przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca i mnożąc uzyskaną kwotę przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

Przykład:
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama