reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba opłacić składki od świadczeń niepieniężnych przyznanych pracownikom

Czy trzeba opłacić składki od świadczeń niepieniężnych przyznanych pracownikom

Zmieniliśmy regulamin wynagradzania. Pracownicy zatrudnieni przez naszą spółkę w fabryce artykułów chemicznych będą otrzymywać raz na kwartał, oprócz wynagrodzenia za pracę, środki czystości o wartości do 200 zł. Czy od tego rodzaju świadczeń trzeba opłacać składki?

Tak, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy uwzględnić, obok wypłat pieniężnych, także wartość pieniężną świadczeń w naturze. Nie ma znaczenia źródło finansowania tych świadczeń.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne pracownika jest osiągnięty przez niego przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zatem składki należy opłacać od wszelkiego rodzaju wypłat pieniężnych oraz wartości pieniężnej świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentów – bez względu na źródło ich finansowania (art. 12 ust. 1 updof).

Aby opłacić składki od przyznanego pracownikowi świadczenia rzeczowego, należy ustalić jego wartość.

U pracodawcy, u którego przepisy o wynagradzaniu określają wysokość ekwiwalentu pieniężnego za takie świadczenie, wysokość tego ekwiwalentu jest jednocześnie wartością świadczenia w naturze, od której trzeba opłacić składki (§ 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek...). Jeśli pracodawca nie uregulował tej kwestii w przepisach o wynagradzaniu, sposób określania wartości pieniężnej świadczenia w naturze zależy od rodzaju świadczenia (zob. tabela).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama