REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura dla matek wychowujących minimum troje dzieci

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Urszula Mirowska-Łoskot
Emerytura dla matek wychowujących troje dzieci
Emerytura dla matek wychowujących troje dzieci
fot. Fotolia

REKLAMA

Matki, które urodziły więcej niż dwoje dzieci będą miały prawo do emerytury mimo niewypracowanego stażu pracy - taką propozycję złożono w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak bumerang wraca pomysł obniżenia stażu emerytalnego dla kobiet, które urodziły kilkoro dzieci. Na razie nie ma aprobaty Ministerstwa Rodziny, ale partia rządząca nie zamierza rezygnować ze swojej propozycji.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują, aby matki, które urodziły więcej niż dwoje dzieci miały prawo do emerytury nawet jeżeli nie mają wypracowanego stażu pracy. W tej sprawie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpili posłowie Jerzy Gosiewski i Adam Ołdakowski.

– W związku z licznymi postulatami, które otrzymujemy podczas dyżurów poselskich i spotkań z wyborcami z regionu Warmii, Mazur i Powiśla, zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia zmian do systemu świadczeń emerytalnych, które premiowałyby kobiety za urodzenie i wychowywanie więcej niż dwojga dzieci – wskazują w piśmie do resortu pracy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Argumentują, że program „Rodzina 500 plus” to wielki sukces, który wpływa również na zwiększenie liczby urodzeń. Nadal jednak jest to wzrost niezadowalający z punktu widzenia rozwoju demograficznego. Rozwiązanie, które promują, wzmocniłoby ten trend.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Na początek proponujemy obniżenie liczby obowiązkowych lat składkowych uprawniających do wypłaty świadczeń o pięć lat w stosunku do dotychczasowego wymaganego stażu minimalnego – wskazują posłowie PiS.

Byłaby to premia za urodzenie i wychowanie trojga i więcej dzieci oraz dodatkowa zachęta do ponoszenia trudu finansowego i wychowawczego związanego z licznym potomstwem.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

– Dla kobiet zmiana byłaby gwarancją, że ten wysiłek da im także gwarancję godnej emerytury, a zyska na tym cała Polska jako naród – argumentują przedstawiciele partii rządzącej.

W odpowiedzi na ich pismo MRPiPS wskazało, że nie planuje omawianych zmian. – Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianymi dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne, a świadczenia przyznawane są z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, tj. dożycia określonego w przepisach wieku emerytalnego. Realizacja prawa do tych świadczeń jest zatem zastrzeżona dla konkretnych osób spełniających warunki określone w przepisach – informuje w odpowiedzi Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Dodaje, że już w obecnym systemie istnieje wiele rozwiązań, które premiują matki. – Obowiązujące regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych gwarantują uwzględnianie przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych okresów ograniczenia aktywności zawodowej związanych z faktem wychowywania potomstwa – wyjaśnia wiceminister.

Wylicza, że od 1 stycznia 1999 r., czyli od momentu wejścia w życie reformy systemu emerytalnego, budżet państwa opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński. Od 1 września 2013 r. z możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem skutkującej objęciem ubezpieczeniami społecznymi, może skorzystać również osoba niebędąca pracownikiem, która zrezygnowała z aktywności zawodowej. Od tego dnia składka jest płacona za każdą osobę fizyczną opiekującą się potomstwem przez okres do trzech lat, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia wymaga opieki, przez okres do 6 lat). Dzięki temu opiekunowie mogą osiągnąć staż ubezpieczeniowy mający pozytywny wpływ na wysokość przyszłej emerytury.

Zdaniem posłów takie rozwiązania są niewystarczające. Nie zamierzają rezygnować ze swoich propozycji.

– Przyjmujemy tę odpowiedź do wiadomości. Ale będziemy wracać do omawianego pomysłu. To jest zbyt ważna kwestia, aby ją tak pozostawić – zapewnia Jerzy Gosiewski. – Resort twierdzi, że teraz nie ma takiej możliwości, ale może za rok lub dwa lata uda się wprowadzić proponowane przez nas – albo podobne – rozwiązanie – dodaje.

Eksperci uważają, że pomysł premiowania kobiet za wielodzietność jest słuszny.

– W wielu krajach zasadą jest, że kobiety które urodziły więcej dzieci mają prawo do krótszego stażu emerytalnego. Według mnie taka zmiana w przepisach zachęciłaby Polki do rodzenia większej liczby dzieci, czyli pozytywnie wpłynęłaby na demografię – komentuje prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. ⒸⓅ

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(21)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Katarzyna
  2022-04-20 20:26:32
  Jestem matką 4 dzieci, w tym jednego niepełnosprawnego w stopniu znacznym, pracuję od 25 lat i będę musiała jeszcze min. 15. Płacę bajońskie podatki, bo ciężko pracuję, do tego odsetki hipoteczne itd. Jak dobrze pójdzie i dożyję emerytury dostanę 20%wiecej niż panie, które nie pracowały. Nie chcę, aby Państwo coś mi dawało, bo Państwo niczego nie ma swojego, tylko podatki od uczciwych osób pracujących. Niech Państwo mi nie zabiera!!!
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ana
  2022-03-30 16:19:43
  Jestem matką dwojga dzieci w tym jedno niepełnosprawne ********** na dwóch etatach więc bez jaj dzieci jak idą do szkoły można iść do pracy nawet na pół etatu.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • mama
  2022-04-24 16:13:45
  Mam dwoje dzieci. Jedno niepełnosprawne leżące, wymagające opieki 24 godziny na dobę. Moja córeczka nie wykonuje samodzielnie żadnej czynności. Ja i mąż pracujemy, płacimy podatki itp. Pomoc od tzw. "państwa" żadna !!!!! Za rehabilitację muszę płacić, bo moje dziecko jest w hospicjum domowym i nie mogę już korzystać z państwowej rehabilitacji. Tylko dzięki rodzicom i ludziom o wielkim sercu jakoś dajemy radę. Nie rozumiem, dlaczego kobieta, która urodziła 3 zdrowych dzieci nie może iść do pracy, przecież są żłobki, przedszkola i szkoły. To po prostu jest NIESPRAWIEDLIWE !!!! To jest promowanie nieróbstwa.
  5
 • Szklanka
  2022-04-24 17:11:11
  Przesada. Jak brakuje lat do stażu to można rozważyć dodawanie po roku na dziecko, ale dawać emeryturę jak leci to byłoby niesprawiedliwe. Lepiej niech się zajmą śmeciówkami, bo to jest chore. Ludzie pracowali na śmieciówkach bo niestety prawo pozwalało na takie umowy i innych miejsc pracy nie było i teraz okazuje się że nie mają stażu do emerytury. Tym trzeba się zająć.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • rozżalona
  2022-04-14 14:09:32
  a co z tymi którzy zaczęli pracę w wieku 18-tu lat a dziś mają 55+ ? dlaczego im się nie obniża wieku emerytalnego ? Prawo nie sprawiedliwe dla wszystkich
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Emerytka z Warszawy
  2022-04-13 22:13:59
  A może tak emeryturę dla tych z pod budki z piwem. Z jakich pieniędzy ZUS będzie wypłacał emerytury, przecież emerytura wyliczona jest z uzbieranych składek emerytalnych. Bezdzietna też powinna otrzymać emeryturę, ponieważ przy mężu ma więcej pracy niż z trojgiem dzieci.
  6
 • JAGA
  2022-05-22 11:09:27
  Dodatek do emerytury powinien byc kobietom aktywnym zawodowo i wynagrodzony dodatkiem który urodzily wiecej niz dwojke dzieci a nie osobom niepracujacym
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • ten , który
  2022-05-24 14:53:27
  Najlepiej gdyby przyznano emeryturę zaraz po urodzeniu dziecka, a kręcić przepisami jak urodziła 4 to jednej dać ,a drugiej nie dać - rządzący czy już odeśliście całkiem od zmysłów.
  0
 • Joanna
  2022-07-06 14:33:06
  Niech się posłowie zjednoczonej prawicy w te głupie łby pukną
  1
 • Zuza
  2022-07-24 21:44:06
  Śmiechu warte.Jaka emerytura.To ja codziennie ścieram kości 3 stopień zwyrodnienie kolan grożą mi endoprotezy pokonuję ból żeby moje dzieci miały co jeść, a mam dwoje chodzę do pracy.A moja siostra i jej mąż symulant i nierób numer dwa po siostrze żyją jak królowie życia.I ona ma dostać emeryturę?Kpina.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

REKLAMA

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Strajk lekarzy w Portugalii

Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

Shutdown dla urzędników w USA?

Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

REKLAMA