| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

W 2017 r. wchodzi w życie wiele niezwykle istotnych zmian dotyczących emerytur - takich jak obniżenie wieku emerytalnego, podwyżka minimalnego świadczenia czy obniżka emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

NIE

Najnowsza nowelizacja ustawy emerytalnej wprowadziła przepis, który umożliwia rozwiązanie problemu naszej czytelniczki. Jeśli przyznanie świadczeń lub nieprawidłowe obliczenie ich wysokości nastąpiło na skutek błędu organu rentowego, to będzie on musiał odstąpić od uchylenia lub zmiany decyzji, jeżeli wiązałoby się to z nadmiernym obciążeniem dla osoby zainteresowanej, ze względu na jej sytuację osobistą, materialną, wiek, stan zdrowia lub inne szczególne okoliczności. W tym konkretnym przypadku ze względu na wiek i stan zdrowia możliwe będzie odstąpienie do zwrotu nadpłaconych świadczeń. Zmienione przepisy będą obowiązywać nie tylko w stosunku do nowych spraw, ale także tych, które zaczęły się przed wejściem w życie ustawy z 10 lutego 2017 r.

Podstawa prawna

Art. 1 oraz 5 ustawy 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Czy ZUS zakwestionuje kapitał początkowy

W 2002 r. mój ówczesny pracodawca kazał mi przynieść do kadr wszystkie świadectwa pracy potwierdzające okresy zatrudnienia przed 1999 r. Jednocześnie musiałam dostarczyć akt urodzenia syna oraz zaświadczenie z uczelni o ukończeniu w terminie studiów. Kilka miesięcy później dostałam decyzję o ustaleniu wysokości kapitału początkowego. Nie odwołałam się od niej, bowiem wszystko było w porządku. Od tamtego czasu kilka razy słyszałam o zmianie przepisów dotyczących zasad obliczania kapitału. Dla mnie najważniejszą zmianą jest możliwość przeliczenia okresu urlopu wychowawczego jako okresu składkowego, a nie jak to było wcześniej – okresu nieskładkowego. Mam wątpliwości co do tego, czy będę mogła skorzystać ze zmian. Słyszałam bowiem, że ZUS nie będzie mógł bezterminowo zmieniać swoich decyzji. Skoro w moim przypadku już minęło 15 lat, czy ZUS będzie mógł ponownie przeliczyć mi kapitał początkowy?

TAK

Od ogólnej zasady braku możliwości bezterminowej zmiany decyzji wprowadzono wyjątek. Nie będzie ona dotyczyć decyzji o ustaleniu kapitału początkowego, który nie został uwzględniony do obliczania wysokości emerytury przyznanej prawomocną decyzją. Tym samym osoba, która miała potwierdzony kapitał początkowy w 2002 r., a nie pobiera emerytury, będzie mogła podwyższyć jego wysokości. ZUS bowiem będzie miał prawo do zweryfikowania jego wysokości, a tym samym uwzględnienia wszystkich zmian przepisów,które miały miejsce w okresie ostatnich lat, licząc od dnia od wydania decyzji o ustaleniu kapitału do czasu złożenia wniosku o obliczenie wysokości emerytury.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK