REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

jaka emerytura kalkulator emerytalny zus 2025 instrukcja
Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30 i 40 latach? Kalkulator emerytalny ZUS 2025 - instrukcja
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Jaka emerytura należy się po 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 latach pracy?

Wysokość emerytury należnej po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy najlepiej sprawdzić w kalkulatorze emerytalnym. Na stronie internetowej ZUS można skorzystać z dwóch wersji kalkulatora emerytalnego – uproszczonej lub zaawansowanej. Warto jednak pamiętać, że są to obliczenia szacunkowe. Kalkulator emerytalny ZUS oblicza prognozowaną emeryturę - nie należy jej mylić z faktyczną.

REKLAMA

Autopromocja

Do wyliczeń z kalkulatora potrzebne są dane podane w informacji o stanie konta. Znajdują się one na PUE ZUS. Jeśli przyszły emeryt jest członkiem OFE, niezbędne będą także informacje o stanie konta OFE. Kalkulator emerytalny znajduje się pod adresem: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kalkulatory-emerytalne/emerytura-na-nowych-zasadach/kalkulator-emerytalny-prognozowana-emerytura. Wybiera się w nim planowany wiek przejścia na emeryturę. Dla kobiet zaczyna się od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia.

Ważne

Kalkulator emerytalny ZUS oblicza emeryturę na 2025 rok i lata kolejne na nowych zasadach. Wynik obliczeń stanowi wysokość emerytury brutto (przed odliczeniem podatku dochodowego i składki zdrowotnej).

Kalkulator uproszczony i zaawansowany

Jaka jest różnica pomiędzy kalkulatorem uproszczonym i zaawansowanym? W przypadku wersji uproszczonej jest mniejsza swoboda wyboru, ale z drugiej strony wymagana jest mniejsza liczba danych. Podane aktualne wynagrodzenie za pracę liczone jest w tej samej wysokości aż do przejścia na emeryturę. Określa się je w postaci procentów przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Tymczasem zaawansowana wersja kalkulatora wymaga podania większej liczby parametrów. Nie zawsze sama zainteresowana wyliczeniem wysokości emerytury osoba zna wszystkie dane. W odróżnieniu od pierwszej wersji kalkulatora, tutaj można różnicować wynagrodzenia w poszczególnych latach pracy. Istnieje również możliwość wyłączenia z okresu ubezpieczenia niektórych lat. Robi się to poprzez wpisanie w określonym miejscu wynagrodzenia w kwocie 0 zł.

Instrukcja korzystania z emerytalnego kalkulatora ZUS >>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo
kalkulator emerytalny zus 2025 instrukcja

Kalkulator emerytalny ZUS 2025 - instrukcja

ZUS

Prognozowana wysokość emerytury

Ważne

Prognozowana wysokość emerytury to podstawa obliczenia emerytury podzielona przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku przejścia na emeryturę. Tablice średniego dalszego trwania życia aktualizowane są z końcem marca każdego roku przez Prezesa GUS: Aktualna tablica średniego dalszego trwania życia.

Podstawa obliczenia emerytury to:

  • kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, które są zapisane na koncie w ZUS,
  • kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • kwota środków zapisanych na subkoncie w ZUS.

Kalkulator emerytalny ZUS – uproszczony

Ubezpieczeni najczęściej korzystają z uproszczonej wersji kalkulatora, ale szybko i w prosty sposób zorientować się w prognozowanej wysokości emerytury. Trzeba w tym celu znać następujące dane:

  • Rok ostatniej Informacji o stanie konta w ZUS
  • Płeć
  • Miesiąc i rok urodzenia
  • Kwota zwaloryzowanych składek (kwota zwaloryzowanych składek z konta z ostatniej Informacji o stanie konta w ZUS - bez składek na OFE i subkonto)
  • Kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego (kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego z ostatniej Informacji o stanie konta w ZUS; w sytuacji pracy przed 1999 r., gdy w Informacji o stanie konta w ZUS kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego wynosi zero, prognozowana wysokość emerytury nie będzie uwzględniała kapitału początkowego; jeśli pomimo tego ubezpieczony chce obliczyć wysokość prognozowanej emerytury, w polu Kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego wpisuje 0, a w polu Rok rozpoczęcia/wznowienia pracy - wybiera rok późniejszy niż 1998. Ważne! Jeżeli pracowałeś przed 1999 r. i nie masz ustalonego kapitału początkowego to skontaktuj się z najbliższą placówką ZUS.)
  • Zwaloryzowana kwota ogółem na subkoncie (kwota ogółem składek wpłaconych, odsetek, opłaty prolongacyjnej i środków zwróconych z OFE powiększona o kwotę waloryzacji z Informacji o stanie konta w ZUS)
  • Kwota składek za 12 miesięcy kalendarzowych (suma składek na ubezpieczenie emerytalne za 12 miesięcy kalendarzowych, zapisanych na koncie w I filarze - bez składek na OFE i subkonto - z ostatniej Informacji o stanie konta w ZUS)
  • Deklarowany wiek przejścia na emeryturę w latach i miesiącach (wiek, dla którego ubezpieczony chce obliczyć prognozowaną wysokość emerytury)
  • Rok rozpoczęcia / wznowienia pracy (wybiera się rok, w którym rozpoczęło się pracę - przypadku przerwy wybiera się rok, w którym ostatnio wznowiło się pracę; jeśli w polu Kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego wpisano 0 i chce się obliczyć prognozowaną wysokość emerytury, należy wybrać rok późniejszy niż 1998)
  • Miesięczne obecne wynagrodzenie brutto
  • Członkostwo OFE lub subkonto (zaznacza się to pole, jeżeli ubezpieczony urodził się po 31.12.1948 r. a przed 01.01.1969 r. i podpisał umowę z OFE; jeżeli urodził się po 31.12.1968 r. – pole to jest niedostępne, gdyż składka na ubezpieczenie emerytalne jest dzielona na I i II filar, niezależnie od tego czy zawarł umowę z OFE)
  • Procent przeciętnego wynagrodzenia w przyszłości (wpisuje się jaki procent przeciętnego wynagrodzenia będą stanowiły przyszłe zarobki w każdym roku, aż do przejścia na emeryturę; kliknięcie przycisku "Uzupełnij", oznacza automatyczne wypełnienie na podstawie podanego obecnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Jeśli wynagrodzenie to jest równe "0", kalkulator uzupełni pola wartością 100%; natomiast wpisanie wartości tylko w pierwszym polu, oznacza automatyczne uzupełnienie pozostałych pól tą samą wartością).

Kalkulator emerytalny ZUS - przykład

Oto kalkulator emerytalny w wersji uproszczonej i przykładowy wynik prognozowanej emerytury:

kalkulator emerytalny zus jaka emerytura

Kalkulator emerytalny ZUS - jaka emerytura?

ZUS

prognozowana wysokość emerytury kalkulator emerytalny zus

Prognozowana wysokość emerytury - kalkulator emerytalny ZUS

ZUS

W celu wyliczenia prognozowanej wysokości emerytury można również zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej – nr tel. 22 560 16 00 lub umówić się na e-wizytę.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

REKLAMA

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA

Resort pracy: podpisano ważny dokument dot. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Coroczne darmowe badania krwi [wartość ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla?

Coroczne darmowe badania krwi [o wartości ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla? To ciekawe jak wiele oferuje Biedronka i Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków.

REKLAMA