REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?
rozwiń >

Reforma emerytalna - projekt

Francuski rząd przyjął projekt jednak bez poparcia parlamentu. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ jest to zgodne z frnacuską konstytucją. W konsekwencji w dniach 21 i 22 marca 2023 r. do Rady Konstytucyjnej we Francji trafił projekt ustawy o reformie emerytalnej. Zgodnie z jej założeniami ma dojść do przesunięcia ustawowego wieku emerytalnego, do 64 lat począwszy od 2030 r., a ponadto wymagane będą 43 lata składkowe począwszy od 2027 r.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”. Książka z aktualizowanym serwisem online

Podwyższony wiek emerytalny we Francji

Projekt ustawy wydłuża ustawowy wiek emerytalny z 62 lat do 64 lat. Od 1 września 2023 r. wiek ten będzie stopniowo podwyższany w tempie 3 miesięcy na pokolenie począwszy od ubezpieczonych urodzonych 1 września 1961 r. Wiek emerytalny zostanie podniesiony do 63 lat i 3 miesięcy w 2027 r. (pokolenie 65), skończywszy na wieku emerytalnym w wymiarze 64 lat w 2030 r. (pokolenia 68 i następne). Oczywiście nowo zatrudniani pracownicy zostaną objęci już nowym powszechnym systemem emerytalnym.

Wiek emerytalny we Francji a w innych krajach UE

Okazuje się, że dotychczas wiek emerytalny we Francji był jednym z niższych w Unii Europejskiej, ponieważ średnio aktywność zawodowa francuzów kończy się w wieku 62,3 lat, podczas gdy wiek emerytalny mężczyzn w Polsce to 65 lat, a kobiet 60. Przeciętnie zaś mieszkańcy Unii Europejskiej przechodzą na emeryturę średnio w wieku 63,8 lat. Przykładowo w Niemczech, we Włoszech, w Danii wiek emerytalny wynosi aż 67 lat.

Wydłużony okres składkowy

Zgodnie z projektem ustawy ma zostać także wydłużony okres składkowy uprawniający do pełnej emerytury. Okres składkowy prawdopodobnie zostanie wydłużony do 43 lat w 2027 r., z pokolenia urodzonego w 1965 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyższenie emerytury minimalnej

Francuski rząd proponuje też podwyższenie kwoty emerytury minimalnej do kwoty 1200 euro brutto miesięcznie (tj. równowartość co najmniej 85% minimalnego wynagrodzenia netto). Zdaniem francuskiego ministra pracy na tej podwyżce powinno skorzystać od 1 września 2023 r. około 10-20 tys. nowych emerytów każdego roku. Jeśli zaś chodzi o ewentualny zasiłek solidarnościowy dla osób starszych podniesiony zostanie warunek zamieszkania we Francji z 6 do 9 miesięcy w roku.

Niższy wiek emerytalny dla niepełnosprawnych i poszkodowanych w wypadkach przy pracy

Ma zostać wprowadzony niższy wiek emerytalny dla niepełnosprawnych, poszkodowanych w wypadkach przy pracy czy osób których stan zdrowia się pogorszył ze względu na chorobę zawodową. Prawdopodobnie takie osoby będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat (chociaż pierwotnie proponowana granica wiekowa wynosiła nawet 62 lata), a niepełnosprawni już od 55 roku życia.

Długa kariera się opłaca

W założeniu ma zmienić się tzw. system długiej kariery. Chodzi o to, że im wcześniej rozpoczyna się pracę, tym wcześniej można przejść na emeryturę i pobierać ją w pełniej wysokości. Jeżeli więc pracownik rozpocznie pracę:

1) przed 16 rokiem życia, będzie mógł przejść na emeryturę już w wieku 58 lat;

2) między 16 a 18 rokiem życia będzie mógł przejść na emeryturę już od 60 roku życia

3) między 18 a 20 rokiem życia będzie mógł przejść na emeryturę od 62 roku życia.

Zmiana prawa ma polegać na dodaniu kolejnej granicy wiekowej. Jeżeli pracownik rozpocznie pracę między 20 a 21 rokiem życia, będzie mógł przejść na emeryturę wieku 63 lat.

Zatrudnienie starszy osób – publikacja wskaźników

Okazuje się, że w zakresie starszych pracowników wskaźnik ich zatrudnienia we Francji jest niższy niż średnia europejska. Konieczne są więc zmiany, które mają polegać na tym, że ustanowiony zostanie m.in. „indeks seniorów” w zakładach pracy zatrudniających co najmniej 300 pracowników. Zmiany mają wejść w życie od 1 listopada 2023 r. Pracodawcy będą musieli co roku publikować wskaźniki płci dotyczące zatrudnienia starszych pracowników i działań jakie zostały wdrożone w celu promowania zatrudniania starszych osób. Jeżeli pracodawcy się do tego nie dostosują będą musieli płacić kary finansowe. Z kolei pracodawcy zatrudniający powyżej 1000 pracowników będą musieli wdrożyć wskaźniki od 1 lipca 2024 r.

Umowa na czas nieokreślony dla seniorów

Celem pewności zatrudnienia i utrzymania na rynku pracy osób starszych planowane jest wprowadzenie eksperymentalnego instrumentu jakim jest umowa na czas nieokreślony na koniec kariery zawodowej seniora. Rozwiązanie prawne ma zostać wprowadzone eksperymentalnie od 1 września 2023 r. do 1 września 2026 r. Ma zostać zmieniony również system wysokości i odprowadzania składek za seniora.

Powyższe, to jednak założenia i propozycje, poszczególne regulacje mogą jeszcze się zmienić, szczególnie mając na uwadze nastroje społeczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA