REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?
Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?
rozwiń >

Reforma emerytalna - projekt

Francuski rząd przyjął projekt jednak bez poparcia parlamentu. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ jest to zgodne z frnacuską konstytucją. W konsekwencji w dniach 21 i 22 marca 2023 r. do Rady Konstytucyjnej we Francji trafił projekt ustawy o reformie emerytalnej. Zgodnie z jej założeniami ma dojść do przesunięcia ustawowego wieku emerytalnego, do 64 lat począwszy od 2030 r., a ponadto wymagane będą 43 lata składkowe począwszy od 2027 r.

Autopromocja

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”. Książka z aktualizowanym serwisem online

Podwyższony wiek emerytalny we Francji

Projekt ustawy wydłuża ustawowy wiek emerytalny z 62 lat do 64 lat. Od 1 września 2023 r. wiek ten będzie stopniowo podwyższany w tempie 3 miesięcy na pokolenie począwszy od ubezpieczonych urodzonych 1 września 1961 r. Wiek emerytalny zostanie podniesiony do 63 lat i 3 miesięcy w 2027 r. (pokolenie 65), skończywszy na wieku emerytalnym w wymiarze 64 lat w 2030 r. (pokolenia 68 i następne). Oczywiście nowo zatrudniani pracownicy zostaną objęci już nowym powszechnym systemem emerytalnym.

Wiek emerytalny we Francji a w innych krajach UE

Okazuje się, że dotychczas wiek emerytalny we Francji był jednym z niższych w Unii Europejskiej, ponieważ średnio aktywność zawodowa francuzów kończy się w wieku 62,3 lat, podczas gdy wiek emerytalny mężczyzn w Polsce to 65 lat, a kobiet 60. Przeciętnie zaś mieszkańcy Unii Europejskiej przechodzą na emeryturę średnio w wieku 63,8 lat. Przykładowo w Niemczech, we Włoszech, w Danii wiek emerytalny wynosi aż 67 lat.

Wydłużony okres składkowy

Zgodnie z projektem ustawy ma zostać także wydłużony okres składkowy uprawniający do pełnej emerytury. Okres składkowy prawdopodobnie zostanie wydłużony do 43 lat w 2027 r., z pokolenia urodzonego w 1965 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyższenie emerytury minimalnej

Francuski rząd proponuje też podwyższenie kwoty emerytury minimalnej do kwoty 1200 euro brutto miesięcznie (tj. równowartość co najmniej 85% minimalnego wynagrodzenia netto). Zdaniem francuskiego ministra pracy na tej podwyżce powinno skorzystać od 1 września 2023 r. około 10-20 tys. nowych emerytów każdego roku. Jeśli zaś chodzi o ewentualny zasiłek solidarnościowy dla osób starszych podniesiony zostanie warunek zamieszkania we Francji z 6 do 9 miesięcy w roku.

Niższy wiek emerytalny dla niepełnosprawnych i poszkodowanych w wypadkach przy pracy

Ma zostać wprowadzony niższy wiek emerytalny dla niepełnosprawnych, poszkodowanych w wypadkach przy pracy czy osób których stan zdrowia się pogorszył ze względu na chorobę zawodową. Prawdopodobnie takie osoby będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat (chociaż pierwotnie proponowana granica wiekowa wynosiła nawet 62 lata), a niepełnosprawni już od 55 roku życia.

Długa kariera się opłaca

W założeniu ma zmienić się tzw. system długiej kariery. Chodzi o to, że im wcześniej rozpoczyna się pracę, tym wcześniej można przejść na emeryturę i pobierać ją w pełniej wysokości. Jeżeli więc pracownik rozpocznie pracę:

1) przed 16 rokiem życia, będzie mógł przejść na emeryturę już w wieku 58 lat;

2) między 16 a 18 rokiem życia będzie mógł przejść na emeryturę już od 60 roku życia

3) między 18 a 20 rokiem życia będzie mógł przejść na emeryturę od 62 roku życia.

Zmiana prawa ma polegać na dodaniu kolejnej granicy wiekowej. Jeżeli pracownik rozpocznie pracę między 20 a 21 rokiem życia, będzie mógł przejść na emeryturę wieku 63 lat.

Zatrudnienie starszy osób – publikacja wskaźników

Okazuje się, że w zakresie starszych pracowników wskaźnik ich zatrudnienia we Francji jest niższy niż średnia europejska. Konieczne są więc zmiany, które mają polegać na tym, że ustanowiony zostanie m.in. „indeks seniorów” w zakładach pracy zatrudniających co najmniej 300 pracowników. Zmiany mają wejść w życie od 1 listopada 2023 r. Pracodawcy będą musieli co roku publikować wskaźniki płci dotyczące zatrudnienia starszych pracowników i działań jakie zostały wdrożone w celu promowania zatrudniania starszych osób. Jeżeli pracodawcy się do tego nie dostosują będą musieli płacić kary finansowe. Z kolei pracodawcy zatrudniający powyżej 1000 pracowników będą musieli wdrożyć wskaźniki od 1 lipca 2024 r.

Umowa na czas nieokreślony dla seniorów

Celem pewności zatrudnienia i utrzymania na rynku pracy osób starszych planowane jest wprowadzenie eksperymentalnego instrumentu jakim jest umowa na czas nieokreślony na koniec kariery zawodowej seniora. Rozwiązanie prawne ma zostać wprowadzone eksperymentalnie od 1 września 2023 r. do 1 września 2026 r. Ma zostać zmieniony również system wysokości i odprowadzania składek za seniora.

Powyższe, to jednak założenia i propozycje, poszczególne regulacje mogą jeszcze się zmienić, szczególnie mając na uwadze nastroje społeczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA