REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?
Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)? Czy EESI obowiązuje w Polsce i co ma na celu? Czym jest EKUZ a czym EKUS?
rozwiń >

Czym jest EESI?

System Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (EESSI). System informatyczny przyspieszający i ułatwiający wymianę informacji między urzędami ds. zabezpieczenia społecznego w krajach UE oraz zwiększający jej bezpieczeństwo.

REKLAMA

Autopromocja

Czy EESI obowiązuje w Polsce?

Jak podaje ZUS w komunikacie z dnia 24 października 2022 r. był jedną z pierwszych instytucji w Unii Europejskiej, która wdrożyła system EESSI. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśla, że: ZUS realizuje ważne zadanie, które polega na poświadczaniu ustawodawstwa właściwego między innymi dla osób delegowanych do innego państwa Unii Europejskiej. W 2021 r. wydał 677 tys. zaświadczeń A1, a w I połowie 2022 roku – 357 tys. takich zaświadczeń. Od 1 kwietnia 2022 r. w ZUS-ie całkowicie zelektronizowano proces wydawania zaświadczeń A1. Narzędzie online służy do weryfikacji autentyczności zaświadczenia A1, z którego mogą korzystać na przykład inspektorzy z innych państw członkowskich.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zawarło porozumienia dotyczące uproszczonej wymiany w ramach EESSI. Porozumienia zawarto z:

Co ma na celu EESSI?

System informatyczny EESSI ma na celu pomagać instytucjom zabezpieczenia społecznego w całej UE w szybszej i bezpieczniejszej wymianie informacji związanych z różnymi dziedzinami, takimi jak obowiązujące prawo w poszczególnych państwach, m.in. w zakresie zabezpieczenia społecznego, informacji na temat choroby ubezpieczonego, chorób zawodowych i wypadków przy pracy, emerytur, zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń rodzinnych. Gdy system EESSI nie obowiązywał wymiana informacji pomiędzy państwami odbywała się w formie dokumentowej (papierowej). Utrudniało to cały proces, sprawiało, że było więcej błędów jak i znacznie opóźniało.

Jak działa EESSI?

Cała komunikacja między instytucjami krajowymi w zakresie akt zabezpieczenia społecznego ma odbywać się za pośrednictwem EESSI: instytucje zabezpieczenia społecznego wymieniają dokumenty elektroniczne i stosują wspólnie uzgodnione procedury ich przetwarzania. Dokumenty te są kierowane przez EESSI do właściwego miejsca przeznaczenia we właściwych instytucjach w innym państwie członkowskim. Pracownicy instytucji zabezpieczenia społecznego są w stanie znaleźć właściwe miejsce docelowe w krajach uczestniczących, konsultując się z repozytorium instytucji krajowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są korzyści z EESSI?

  1. Szybsza, dokładniejsza i wydajniejsza wymiana informacji między instytucjami zabezpieczenia społecznego, jest korzystna dla mobilnych obywateli.

  2. Szybsze załatwianie indywidualnych spraw oraz przyspiesza kalkulację i wypłatę świadczeń.

  3. Zwiększona ochrona praw obywateli do zabezpieczenia społecznego poza granicami kraju.

  4. Instytucje zabezpieczenia społecznego w całej UE korzystają ze znormalizowanych dokumentów elektronicznych przetłumaczonych na ich własny język, co usprawnia komunikację wielojęzyczną.

  5. EESSI optymalizuje obsługę spraw, wprowadzając standardowe procedury elektroniczne, których powinny przestrzegać instytucje. Pomaga to zapewnić prawidłowe stosowanie zasad koordynacji zabezpieczenia społecznego.

  6. Walka z oszustwami - EESSI wprowadza zabezpieczenia zapewniające, że wymieniane dane są prawidłowe i kompletne, pomagając instytucjom w zwalczaniu oszustw i błędów.

  7. Przetwarzanie danych osobowych ubezpieczony i pracowników jest bezpieczniejsze.

  8. EESSI zbiera statystyki dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego i wymiany wiadomości między instytucjami zabezpieczenia społecznego.

Czym jest European Social Security Pass - Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUS)

W planie działania Europejskiego filaru praw socjalnych w marcu 2021 r. rozpoczęto pilotażowy projekt mający na celu zbadanie do 2023 r. wykonalności wprowadzenia europejskiego zabezpieczenia społecznego. W założeniu EKUS przyczyniłaby się do poprawy możliwości przenoszenia praw do zabezpieczenia społecznego ponad granicami poprzez cyfrową weryfikację ubezpieczenia społecznego i uprawnień obywateli przez właściwe podmioty i instytucje. Działanie EKUS byłoby skoordynowane z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ to dokument unijny, który ma na celu potwierdzenie prawa do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA, niż to z którego dana osoba pochodzi. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

Co obejmuje EKUZ?

W ramach EKZU ma się tylko prawo do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,

  • w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,

  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i np. Polak za granicą musi za to zapłacić).

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują:

  • kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA (np. górskich akcji ratunkowych)

  • kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA