Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest EESI?
- Czy EESI obowiązuje w Polsce?
- Co ma na celu EESSI?
- Jak działa EESSI?
- Jakie są korzyści z EESSI?
- Czym jest European Social Security Pass - Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUS)
- Co to jest EKUZ?
- Co obejmuje EKUZ?
- Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują:
Czym jest EESI?
System Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (EESSI). System informatyczny przyspieszający i ułatwiający wymianę informacji między urzędami ds. zabezpieczenia społecznego w krajach UE oraz zwiększający jej bezpieczeństwo.
REKLAMA
Czy EESI obowiązuje w Polsce?
Jak podaje ZUS w komunikacie z dnia 24 października 2022 r. był jedną z pierwszych instytucji w Unii Europejskiej, która wdrożyła system EESSI. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśla, że: ZUS realizuje ważne zadanie, które polega na poświadczaniu ustawodawstwa właściwego między innymi dla osób delegowanych do innego państwa Unii Europejskiej. W 2021 r. wydał 677 tys. zaświadczeń A1, a w I połowie 2022 roku – 357 tys. takich zaświadczeń. Od 1 kwietnia 2022 r. w ZUS-ie całkowicie zelektronizowano proces wydawania zaświadczeń A1. Narzędzie online służy do weryfikacji autentyczności zaświadczenia A1, z którego mogą korzystać na przykład inspektorzy z innych państw członkowskich.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zawarło porozumienia dotyczące uproszczonej wymiany w ramach EESSI. Porozumienia zawarto z:
-
z Holandią (NL)
-
z Niemcami (DE)
-
z Luksemburgiem (LU)
Co ma na celu EESSI?
System informatyczny EESSI ma na celu pomagać instytucjom zabezpieczenia społecznego w całej UE w szybszej i bezpieczniejszej wymianie informacji związanych z różnymi dziedzinami, takimi jak obowiązujące prawo w poszczególnych państwach, m.in. w zakresie zabezpieczenia społecznego, informacji na temat choroby ubezpieczonego, chorób zawodowych i wypadków przy pracy, emerytur, zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń rodzinnych. Gdy system EESSI nie obowiązywał wymiana informacji pomiędzy państwami odbywała się w formie dokumentowej (papierowej). Utrudniało to cały proces, sprawiało, że było więcej błędów jak i znacznie opóźniało.
Jak działa EESSI?
Cała komunikacja między instytucjami krajowymi w zakresie akt zabezpieczenia społecznego ma odbywać się za pośrednictwem EESSI: instytucje zabezpieczenia społecznego wymieniają dokumenty elektroniczne i stosują wspólnie uzgodnione procedury ich przetwarzania. Dokumenty te są kierowane przez EESSI do właściwego miejsca przeznaczenia we właściwych instytucjach w innym państwie członkowskim. Pracownicy instytucji zabezpieczenia społecznego są w stanie znaleźć właściwe miejsce docelowe w krajach uczestniczących, konsultując się z repozytorium instytucji krajowych.
Jakie są korzyści z EESSI?
-
Szybsza, dokładniejsza i wydajniejsza wymiana informacji między instytucjami zabezpieczenia społecznego, jest korzystna dla mobilnych obywateli.
-
Szybsze załatwianie indywidualnych spraw oraz przyspiesza kalkulację i wypłatę świadczeń.
-
Zwiększona ochrona praw obywateli do zabezpieczenia społecznego poza granicami kraju.
-
Instytucje zabezpieczenia społecznego w całej UE korzystają ze znormalizowanych dokumentów elektronicznych przetłumaczonych na ich własny język, co usprawnia komunikację wielojęzyczną.
-
EESSI optymalizuje obsługę spraw, wprowadzając standardowe procedury elektroniczne, których powinny przestrzegać instytucje. Pomaga to zapewnić prawidłowe stosowanie zasad koordynacji zabezpieczenia społecznego.
-
Walka z oszustwami - EESSI wprowadza zabezpieczenia zapewniające, że wymieniane dane są prawidłowe i kompletne, pomagając instytucjom w zwalczaniu oszustw i błędów.
-
Przetwarzanie danych osobowych ubezpieczony i pracowników jest bezpieczniejsze.
-
EESSI zbiera statystyki dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego i wymiany wiadomości między instytucjami zabezpieczenia społecznego.
Czym jest European Social Security Pass - Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUS)
W planie działania Europejskiego filaru praw socjalnych w marcu 2021 r. rozpoczęto pilotażowy projekt mający na celu zbadanie do 2023 r. wykonalności wprowadzenia europejskiego zabezpieczenia społecznego. W założeniu EKUS przyczyniłaby się do poprawy możliwości przenoszenia praw do zabezpieczenia społecznego ponad granicami poprzez cyfrową weryfikację ubezpieczenia społecznego i uprawnień obywateli przez właściwe podmioty i instytucje. Działanie EKUS byłoby skoordynowane z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.
Co to jest EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ to dokument unijny, który ma na celu potwierdzenie prawa do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA, niż to z którego dana osoba pochodzi. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.
Co obejmuje EKUZ?
W ramach EKZU ma się tylko prawo do leczenia:
-
niezbędnego i nieplanowanego,
-
w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
-
na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i np. Polak za granicą musi za to zapłacić).
Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat