REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?
Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)? Czy EESI obowiązuje w Polsce i co ma na celu? Czym jest EKUZ a czym EKUS?
rozwiń >

Czym jest EESI?

System Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (EESSI). System informatyczny przyspieszający i ułatwiający wymianę informacji między urzędami ds. zabezpieczenia społecznego w krajach UE oraz zwiększający jej bezpieczeństwo.

Autopromocja

Czy EESI obowiązuje w Polsce?

Jak podaje ZUS w komunikacie z dnia 24 października 2022 r. był jedną z pierwszych instytucji w Unii Europejskiej, która wdrożyła system EESSI. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśla, że: ZUS realizuje ważne zadanie, które polega na poświadczaniu ustawodawstwa właściwego między innymi dla osób delegowanych do innego państwa Unii Europejskiej. W 2021 r. wydał 677 tys. zaświadczeń A1, a w I połowie 2022 roku – 357 tys. takich zaświadczeń. Od 1 kwietnia 2022 r. w ZUS-ie całkowicie zelektronizowano proces wydawania zaświadczeń A1. Narzędzie online służy do weryfikacji autentyczności zaświadczenia A1, z którego mogą korzystać na przykład inspektorzy z innych państw członkowskich.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zawarło porozumienia dotyczące uproszczonej wymiany w ramach EESSI. Porozumienia zawarto z:

Co ma na celu EESSI?

System informatyczny EESSI ma na celu pomagać instytucjom zabezpieczenia społecznego w całej UE w szybszej i bezpieczniejszej wymianie informacji związanych z różnymi dziedzinami, takimi jak obowiązujące prawo w poszczególnych państwach, m.in. w zakresie zabezpieczenia społecznego, informacji na temat choroby ubezpieczonego, chorób zawodowych i wypadków przy pracy, emerytur, zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń rodzinnych. Gdy system EESSI nie obowiązywał wymiana informacji pomiędzy państwami odbywała się w formie dokumentowej (papierowej). Utrudniało to cały proces, sprawiało, że było więcej błędów jak i znacznie opóźniało.

Jak działa EESSI?

Cała komunikacja między instytucjami krajowymi w zakresie akt zabezpieczenia społecznego ma odbywać się za pośrednictwem EESSI: instytucje zabezpieczenia społecznego wymieniają dokumenty elektroniczne i stosują wspólnie uzgodnione procedury ich przetwarzania. Dokumenty te są kierowane przez EESSI do właściwego miejsca przeznaczenia we właściwych instytucjach w innym państwie członkowskim. Pracownicy instytucji zabezpieczenia społecznego są w stanie znaleźć właściwe miejsce docelowe w krajach uczestniczących, konsultując się z repozytorium instytucji krajowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są korzyści z EESSI?

 1. Szybsza, dokładniejsza i wydajniejsza wymiana informacji między instytucjami zabezpieczenia społecznego, jest korzystna dla mobilnych obywateli.

 2. Szybsze załatwianie indywidualnych spraw oraz przyspiesza kalkulację i wypłatę świadczeń.

 3. Zwiększona ochrona praw obywateli do zabezpieczenia społecznego poza granicami kraju.

 4. Instytucje zabezpieczenia społecznego w całej UE korzystają ze znormalizowanych dokumentów elektronicznych przetłumaczonych na ich własny język, co usprawnia komunikację wielojęzyczną.

 5. EESSI optymalizuje obsługę spraw, wprowadzając standardowe procedury elektroniczne, których powinny przestrzegać instytucje. Pomaga to zapewnić prawidłowe stosowanie zasad koordynacji zabezpieczenia społecznego.

 6. Walka z oszustwami - EESSI wprowadza zabezpieczenia zapewniające, że wymieniane dane są prawidłowe i kompletne, pomagając instytucjom w zwalczaniu oszustw i błędów.

 7. Przetwarzanie danych osobowych ubezpieczony i pracowników jest bezpieczniejsze.

 8. EESSI zbiera statystyki dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego i wymiany wiadomości między instytucjami zabezpieczenia społecznego.

Czym jest European Social Security Pass - Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUS)

W planie działania Europejskiego filaru praw socjalnych w marcu 2021 r. rozpoczęto pilotażowy projekt mający na celu zbadanie do 2023 r. wykonalności wprowadzenia europejskiego zabezpieczenia społecznego. W założeniu EKUS przyczyniłaby się do poprawy możliwości przenoszenia praw do zabezpieczenia społecznego ponad granicami poprzez cyfrową weryfikację ubezpieczenia społecznego i uprawnień obywateli przez właściwe podmioty i instytucje. Działanie EKUS byłoby skoordynowane z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ to dokument unijny, który ma na celu potwierdzenie prawa do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA, niż to z którego dana osoba pochodzi. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

Co obejmuje EKUZ?

W ramach EKZU ma się tylko prawo do leczenia:

 • niezbędnego i nieplanowanego,

 • w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,

 • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i np. Polak za granicą musi za to zapłacić).

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują:

 • kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA (np. górskich akcji ratunkowych)

 • kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  REKLAMA

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  REKLAMA

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA