REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura z systemu wojskowego czy powszechnego? Wojskowi muszą wybrać.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Emerytura z systemu wojskowego czy powszechnego? Wojskowi muszą wybrać.
Emerytura z systemu wojskowego czy powszechnego? Wojskowi muszą wybrać.
Forum

REKLAMA

REKLAMA

Czy możliwe jest jednoczesne pobieranie przez wojskowych emerytury z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych i z wojskowego systemu emerytalnego? Czy możliwy jest zbieg uprawnień emerytur z dwóch różnych systemów? Czym zajmują się wojskowe biura emerytalne?
rozwiń >

Które świadczenie dla wojskowego?

Czy wojskowy, który pozostawał w zawodowej służbie wojskowej przed dniem 2 stycznia 1999 r., uprawniony do renty wojskowej i pobierając ją, może jednocześnie pobierać świadczenia z powszechnego systemu emerytalnego, ponieważ spełnił warunki do nabycia świadczenia i prawo to zostało mu przyznane?

Autopromocja

Zbieg emerytur z systemu powszechnego i wojskowego

W dniu 10 sierpnia 2022 r. zapadło postanowienie Sądu Najwyższego, sygn. III USK 501/21, które w jednoznaczny sposób wskazuje, że nie jest możliwy zbieg uprawnień do emerytury z dwóch różnych systemów (powszechnego i wojskowego). W ostatnim czasie zapadały wzajemnie wykluczające się rozstrzygnięcia sądów co do zbiegu uprawnień do emerytur i pobierania świadczeń z dwóch systemów.

Wojskowi ubiegając się o świadczenia powoływali się m.in. na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2019 r., sygn. I UK 426/17, który wskazuje na zastosowanie wyjątku od zasady wypłacania jednego świadczenia. Zdaniem Sądu o wyjątku od zasady pobierania jednego świadczenia z art. 95 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U z 2022 poz. 504, dalej: ustawa emerytalna) nie decyduje data przyjęcia żołnierza zawodowego do służby wojskowej, ale brak możliwości obliczenia emerytury wojskowej przy uwzględnieniu „cywilnego” stażu emerytalnego.

Jakie obowiązują zasady pobierania świadczeń przez wojskowych?

Inaczej w tej kwestii wypowiedział się jednak Sąd Najwyższy w uchwale podjętej przez 7 sędziów z dnia 15 grudnia 2021 r., sygn. III UZP 7/21, gdzie uznano, że ubezpieczonemu, który pozostawał w zawodowej służbie wojskowej przed dniem 2 stycznia 1999 r. i pobiera emeryturę wojskową wynoszącą 75% podstawy jej wymiaru obliczoną bez uwzględnienia okresów składkowych i nieskładkowych, z tytułu których jest uprawniony również do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez niego (art. 95 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej w związku z art. 7 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, t.j. Dz.U. z 2022 poz. 520, dalej: ustawa).

Na czym polega problem zbiegu świadczeń?

Problem zbiegu świadczeń polega na tym, że użyty w art. 95 ust. 2 ustawy emerytalnej zwrot - "emerytura (...) obliczona według zasad określonych w art. 15a albo art. 18e ustawy", określa wyjątki od niewątpliwie obowiązującej w polskim prawie zabezpieczenia społecznego zasady prawa do jednego świadczenia z tytułu tego samego ryzyka, zwanej też zasadą niekumulacji świadczeń. Niekumulacja obowiązuje na wypadek spełnienia się ryzyka "starości" w ramach różnych systemów, zarówno ubezpieczenia społecznego, jak i zaopatrzenia wojskowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy obowiązuje zasada pobierania jednego świadczenia?

Obowiązuje więc taka wykładnia przepisów i linia orzecznicza, że nie jest możliwe kumulatywne pobieranie dwóch świadczeń w związku z ich zbiegiem i wojskowi muszą wybrać z jakiego systemu chcą otrzymywać emeryturę. Uchwała 7 sędziów wyznaczyła standard interpretacyjny, który obecnie nie pozwala akceptować wykładni prezentowanej w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2019 r., sygn. I UK 426/17.

Zasada pobierania jednego świadczenia (wyższego lub wybranego przez uprawnionego) w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń (art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej) dotyczy również zbiegu prawa do emerytury lub renty określonych w tej ustawie. Podobnie jest z wojskowymi. Wojskowy, który pozostawał w zawodowej służbie wojskowej przed dniem 2 stycznia 1999 r., uprawniony do renty wojskowej i pobierający to świadczenie, nie może jednocześnie pobierać świadczenia powszechnego, mimo że spełnił warunki do jego nabycia i prawo to zostało mu przyznane

Co to jest wojskowy system emerytalny?

Wojskowy system emerytalny działa w oparciu o 15 wojskowych biur emerytalnych. Podlegają one Ministrowi Obrony Narodowej. Wojskowi podlegają pod odrębnych od powszechnego systemu emerytalnego (ZUS czy KRUS) system, podobnie jak policjanci czy inne służby mundurowe.

Jakie są zadania wojskowych biur emerytalnych?

Do najważniejszych zadań wojskowych biur emerytalnych należy:

1. Ustalanie prawa do zaopatrzenia emerytalno-rentowego oraz wysokości i wypłaty tych świadczeń dla byłych żołnierzy zawodowych oraz członków ich rodzin;

2. Ustalanie prawa do wysokości i wypłata świadczeń pieniężnych przysługujących przez okres roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej;

3. Wypłata uposażenia dla sędziów sądów wojskowych i prokuratorów wojskowych w stanie spoczynku jednostek organizacyjnych prokuratury oraz uposażeń rodzinnych członków ich rodzin;

4. Przyznanie pomocy finansowej w ramach funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów wojskowych;

5. Wypłata pomocy finansowej na naukę oraz zapomóg dla weteranów działań poza granicami państwa;

6. Zwrot kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrotu kosztów urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju.

Jaka emerytura dla wojskowych?

Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi z tytułu wysługi lat lub w razie całkowitej niezdolności do służby. Wysokość emerytury wojskowej zależy od liczby lat pełnionej służby oraz roku, w którym ją rozpoczęto. Emeryturę można już pobierać za 15 lat służby.

Podstawa prawna:

Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U z 2022 poz. 504

Ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, t.j. Dz.U. z 2022 poz. 520

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • emeryt
    2023-04-26 17:40:33
    A JESLI BEDĄC NA EMERYTURZE WOJSKOWEJ KTOS MA PRZEPRACOWANE DODATKOWO PONAD 20 LAT ,I PŁACIŁ SKŁADKI EMERYTALNE W ZUS PRZEZ TE DODATKOWE LATA PRACY , TO CO ? NIC MU SIE JUŻ NIE NALEŻY? ANI PODWYŻSZENIE EMERYTURY ANI DRUGA EMERYTURA ? A PRACOWNIK CYWILNY BĘDAC NA EMERYTURZE I PRACUJĄC DODATKOWO PRZEZ KILKA LAT MA CO ROKU SWOJA EMERYTURE PODWYŻSZANA PRZEZ TE DODATKOWE LATA PRACY , DLACZEGO EMERYT WOJSKOWY JEST SPYCHANY NA MARGINES POMIMO ŻE PŁACIŁ SKAŁADKI EMERYTALNE DO ZUS. , A ? PRACOWNIKOWI CYWILNEMU WOLNO ?I OTRZYMUJE ZA DODATKOWA PRACE WIEKSZA EMERYTURE , O CO TU CHODZI ? TO JEST OKRADANIE PRACOWNIKA , I ZMUSZANIE GO DO PŁACENIA SKŁADEK ZUSU ,Z KTÓRYCH PO LATACH NIC NIE OTRZYMUJE ,
    3
    pokażodpowiedzi (2)
  • SHring
    2024-01-28 17:35:53
    To w końcu były mundurowy ( np. celnik), który po zakończeniu służby przez 10 lat będzie siedział na cieciówce, będzie dostawał jedno świadczenie, czy dwa ?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA

ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodatki funkcyjne w sądach

Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

REKLAMA

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

Elektroradiolog - kim jest i co robi?

Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

REKLAMA