REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IKE i IKZE – podobieństwa i różnice

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku mamy wiele rozmaitych opcji, które pozwalają nam zabezpieczyć nasz byt na czas emerytury. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż życie emeryta w Polsce często wygląda inaczej, niż moglibyśmy sobie to wyobrażać. Warto zatroszczyć się o naszą przyszłość jak najwcześniej, gdyż świat, na jakim żyjemy, dynamicznie się zmienia i ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za rok, lub dwa, nie mówiąc już o dalszej przyszłości. Jedną z ciekawych propozycji dla tych, którzy chcą to zrobić, są konta IKE i IKZE. Przyjrzymy się im dzisiaj nieco dokładniej i odpowiemy na pytanie – co łączy, a co różni te dwa sposoby zabezpieczenia na emeryturę?

Emerytura w Polsce – czy jest się czego bać?

W naszym kraju funkcjonuje państwowy system emerytalny, którego zadaniem jest zapewnienie bytu wszystkim, którzy osiągnęli odpowiedni wiek. Niestety, trudno nie zauważyć w nim pewnych problemów. Podstawowym z nich jest wysokość wypłacanych świadczeń. Chociaż sytuacja na tym polu nieco się zmieniła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, w dalszym ciągu nie możemy powiedzieć, że w Polsce przysługują nam wysokie emerytury.

Ile wynosi średnia emerytura w naszym kraju? Zgodnie ze statystykami, jest to kwota oscylująca w granicach 2500 złotych. Biorąc pod uwagę, że nasze średnie zarobki opiewają na około 5600 złotych, to hipotetyczny emeryt, który zmieściłby się idealnie w środku tych statystyk, w momencie przejścia na emeryturę traci praktycznie połowę swoich dochodów. Sytuacja wygląda jeszcze mniej optymistycznie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia emerytura nie będzie przysługiwała każdemu.

Najniższa emerytura w Polsce wynosi około 1200 złotych. To zdecydowanie zbyt mała suma pieniędzy, żeby utrzymać się w dużym, lub średniej wielkości mieście. Pamiętajmy także o tym, że wraz z wiekiem nasze koszty życia wzrosną – będą nas czekały chociażby częstsze wizyty w gabinetach lekarskich, czy konieczność zakupu drogich leków.

Oczywiście naszym celem nie jest straszenie kogokolwiek wizją nieprzyjemnej przyszłości. Mamy ogromną nadzieję na to, że sytuacja emerytalna w naszym kraju będzie się dalej zmieniać na lepsze, jednak w dalszym ciągu warto zwrócić uwagę na to, że najlepszym sposobem zabezpieczenia swojej przyszłości będzie samodzielne gromadzenie kapitału. Takie możliwości może dać nam IKE lub IKZE, czyli elementy III. filaru planu emerytalnego. Czym dokładnie one są, jak działają i jakie są pomiędzy nimi różnice?

IKE i IKZE, czyli pewna emerytura

Polacy mają możliwość skorzystania z konta IKE już od 2004 roku. Głównym zadaniem tego konta jest zabezpieczenie naszego bytu na czas nadchodzącej emerytury, jednak forma, w jakiej będzie to funkcjonowało, może być nieco inna. W ramach IKE możemy otworzyć klasyczną bankową lokatę, rachunek w towarzystwie ubezpieczeń emerytalnych, czy inny produkt finansowy, który będzie w stanie przechować nasz kapitał przez długie lata z dala od inflacji. Daje nam to możliwość dostosowania rachunku IKE do naszych personalnych potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

IKZE to produkt finansowy bardzo podobny do IKE. Został dodany do Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych w 2011 roku, więc jest z nami nieco krócej. Podobnie jak swój poprzednik, rachunek IKZE ma być instrumentem umożliwiającym nam zgromadzenie odpowiedniej ilości kapitału na przyszłość. Może zostać otworzony w dowolnej formie, po raz kolejny podobnie do IKE. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te dwie opcje są takie same, jest to spory błąd. Różnią się one pod wieloma względami – poznajmy je!

Różnica pomiędzy IKE a IKZE – limit wpłat

Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE, mamy odgórnie ustalony limit wpłat. Oznacza to, że nie możemy umieścić tam zupełnie dowolnej liczby pieniędzy i jeśli ten próg zostanie przekroczony, nadpłata zostanie zwrócona na nasze konto. I w jednym i w drugim wypadku wysokość limitu jest uzależniona od średniej krajowej pensji, co pozwala im rosnąć z roku na rok, jednak ich wysokość się różni.

Zacznijmy od IKE, gdyż tutaj obliczanie limitu jest znacznie prostsze – wynosi on trzykrotność średniej krajowej w skali roku. Oznacza to, że obecny limit wpłat na IKE to dokładnie 17 766 złotych. Jak to wygląda w przypadku IKZE?

IKZE przewiduje dwa limity wpłat, w zależności od tego, w jaki sposób rozliczamy się z naszym pracodawcą. Pracownicy etatowi, lub ci, którzy są zatrudnieni z tytułu umów cywilno-prawnych, mogą każdego roku umieścić na swoim IKZE 1,2-krotność średniej krajowej, czyli obecnie 7106,40 złotych. Przedsiębiorcy natomiast mają limit w wysokości 1,8-krotności średniego wynagrodzenia, czyli obecnie 10 659,60 złotych.

Kiedy możemy wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE?

IKE i IKZE służą głównie odkładaniu kapitału na emeryturę, więc wypłaty zgromadzonych tam środków można dokonać wtedy, kiedy osiągniemy odpowiedni wiek. Oczywiście nie wygląda to w ten sposób, że przed tym nie możemy odzyskać naszych pieniędzy – w dalszym ciągu są one naszą własnością i taka możliwość jak najbardziej istnieje, jednak nie jest ona zbyt opłacalna, gdyż możemy stracić w ten sposób przysługujące nam ulgi podatkowe.

Kiedy można wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE? W przypadku IKE jest wiek 60. lub 55. (jeśli uzyskaliśmy prawo emerytalne wcześniej) lat, natomiast na pieniądze z IKZE przyjdzie nam poczekać do 65. roku życia. Oba te konta można natomiast założyć już w wieku 16 lat, co da nam sporo czasu do gromadzenia środków.

Jak wygląda kwestia podatków w przypadku IKE i IKZE?

Jedną z najbardziej kuszących właściwości kont IKE i IKZE jest fakt, że ich posiadacze mogą liczyć na ulgi podatkowe. To właśnie na tym polu oba te produkty różnią się od siebie najbardziej, jednak nie uprzedzajmy faktów. Korzyść podatkową z IKE uzyskamy w momencie, kiedy zdecydujemy się wypłacić zgromadzony tam kapitał w odpowiednim terminie i będzie on wolny od podatku Belki.

Natomiast w przypadku IKZE również możemy liczyć na zwolnienie z podatku Belki, jednak to tylko jedna z ulg oferowanych przez ten produkt. Każdą wpłatę na konto IKZE, niezależnie w jakiej formie je prowadzimy, może zostać odpisane od naszego rocznego dochodu. To zdecydowanie największa różnica pomiędzy IKE i IKZE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA