REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IKE i IKZE – podobieństwa i różnice

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku mamy wiele rozmaitych opcji, które pozwalają nam zabezpieczyć nasz byt na czas emerytury. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż życie emeryta w Polsce często wygląda inaczej, niż moglibyśmy sobie to wyobrażać. Warto zatroszczyć się o naszą przyszłość jak najwcześniej, gdyż świat, na jakim żyjemy, dynamicznie się zmienia i ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za rok, lub dwa, nie mówiąc już o dalszej przyszłości. Jedną z ciekawych propozycji dla tych, którzy chcą to zrobić, są konta IKE i IKZE. Przyjrzymy się im dzisiaj nieco dokładniej i odpowiemy na pytanie – co łączy, a co różni te dwa sposoby zabezpieczenia na emeryturę?

Emerytura w Polsce – czy jest się czego bać?

REKLAMA

W naszym kraju funkcjonuje państwowy system emerytalny, którego zadaniem jest zapewnienie bytu wszystkim, którzy osiągnęli odpowiedni wiek. Niestety, trudno nie zauważyć w nim pewnych problemów. Podstawowym z nich jest wysokość wypłacanych świadczeń. Chociaż sytuacja na tym polu nieco się zmieniła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, w dalszym ciągu nie możemy powiedzieć, że w Polsce przysługują nam wysokie emerytury.

REKLAMA

Ile wynosi średnia emerytura w naszym kraju? Zgodnie ze statystykami, jest to kwota oscylująca w granicach 2500 złotych. Biorąc pod uwagę, że nasze średnie zarobki opiewają na około 5600 złotych, to hipotetyczny emeryt, który zmieściłby się idealnie w środku tych statystyk, w momencie przejścia na emeryturę traci praktycznie połowę swoich dochodów. Sytuacja wygląda jeszcze mniej optymistycznie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia emerytura nie będzie przysługiwała każdemu.

Najniższa emerytura w Polsce wynosi około 1200 złotych. To zdecydowanie zbyt mała suma pieniędzy, żeby utrzymać się w dużym, lub średniej wielkości mieście. Pamiętajmy także o tym, że wraz z wiekiem nasze koszty życia wzrosną – będą nas czekały chociażby częstsze wizyty w gabinetach lekarskich, czy konieczność zakupu drogich leków.

Oczywiście naszym celem nie jest straszenie kogokolwiek wizją nieprzyjemnej przyszłości. Mamy ogromną nadzieję na to, że sytuacja emerytalna w naszym kraju będzie się dalej zmieniać na lepsze, jednak w dalszym ciągu warto zwrócić uwagę na to, że najlepszym sposobem zabezpieczenia swojej przyszłości będzie samodzielne gromadzenie kapitału. Takie możliwości może dać nam IKE lub IKZE, czyli elementy III. filaru planu emerytalnego. Czym dokładnie one są, jak działają i jakie są pomiędzy nimi różnice?

IKE i IKZE, czyli pewna emerytura

REKLAMA

Polacy mają możliwość skorzystania z konta IKE już od 2004 roku. Głównym zadaniem tego konta jest zabezpieczenie naszego bytu na czas nadchodzącej emerytury, jednak forma, w jakiej będzie to funkcjonowało, może być nieco inna. W ramach IKE możemy otworzyć klasyczną bankową lokatę, rachunek w towarzystwie ubezpieczeń emerytalnych, czy inny produkt finansowy, który będzie w stanie przechować nasz kapitał przez długie lata z dala od inflacji. Daje nam to możliwość dostosowania rachunku IKE do naszych personalnych potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

IKZE to produkt finansowy bardzo podobny do IKE. Został dodany do Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych w 2011 roku, więc jest z nami nieco krócej. Podobnie jak swój poprzednik, rachunek IKZE ma być instrumentem umożliwiającym nam zgromadzenie odpowiedniej ilości kapitału na przyszłość. Może zostać otworzony w dowolnej formie, po raz kolejny podobnie do IKE. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te dwie opcje są takie same, jest to spory błąd. Różnią się one pod wieloma względami – poznajmy je!

Różnica pomiędzy IKE a IKZE – limit wpłat

Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE, mamy odgórnie ustalony limit wpłat. Oznacza to, że nie możemy umieścić tam zupełnie dowolnej liczby pieniędzy i jeśli ten próg zostanie przekroczony, nadpłata zostanie zwrócona na nasze konto. I w jednym i w drugim wypadku wysokość limitu jest uzależniona od średniej krajowej pensji, co pozwala im rosnąć z roku na rok, jednak ich wysokość się różni.

Zacznijmy od IKE, gdyż tutaj obliczanie limitu jest znacznie prostsze – wynosi on trzykrotność średniej krajowej w skali roku. Oznacza to, że obecny limit wpłat na IKE to dokładnie 17 766 złotych. Jak to wygląda w przypadku IKZE?

IKZE przewiduje dwa limity wpłat, w zależności od tego, w jaki sposób rozliczamy się z naszym pracodawcą. Pracownicy etatowi, lub ci, którzy są zatrudnieni z tytułu umów cywilno-prawnych, mogą każdego roku umieścić na swoim IKZE 1,2-krotność średniej krajowej, czyli obecnie 7106,40 złotych. Przedsiębiorcy natomiast mają limit w wysokości 1,8-krotności średniego wynagrodzenia, czyli obecnie 10 659,60 złotych.

Kiedy możemy wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE?

IKE i IKZE służą głównie odkładaniu kapitału na emeryturę, więc wypłaty zgromadzonych tam środków można dokonać wtedy, kiedy osiągniemy odpowiedni wiek. Oczywiście nie wygląda to w ten sposób, że przed tym nie możemy odzyskać naszych pieniędzy – w dalszym ciągu są one naszą własnością i taka możliwość jak najbardziej istnieje, jednak nie jest ona zbyt opłacalna, gdyż możemy stracić w ten sposób przysługujące nam ulgi podatkowe.

Kiedy można wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE? W przypadku IKE jest wiek 60. lub 55. (jeśli uzyskaliśmy prawo emerytalne wcześniej) lat, natomiast na pieniądze z IKZE przyjdzie nam poczekać do 65. roku życia. Oba te konta można natomiast założyć już w wieku 16 lat, co da nam sporo czasu do gromadzenia środków.

Jak wygląda kwestia podatków w przypadku IKE i IKZE?

Jedną z najbardziej kuszących właściwości kont IKE i IKZE jest fakt, że ich posiadacze mogą liczyć na ulgi podatkowe. To właśnie na tym polu oba te produkty różnią się od siebie najbardziej, jednak nie uprzedzajmy faktów. Korzyść podatkową z IKE uzyskamy w momencie, kiedy zdecydujemy się wypłacić zgromadzony tam kapitał w odpowiednim terminie i będzie on wolny od podatku Belki.

Natomiast w przypadku IKZE również możemy liczyć na zwolnienie z podatku Belki, jednak to tylko jedna z ulg oferowanych przez ten produkt. Każdą wpłatę na konto IKZE, niezależnie w jakiej formie je prowadzimy, może zostać odpisane od naszego rocznego dochodu. To zdecydowanie największa różnica pomiędzy IKE i IKZE.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA