REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IKE i IKZE – podobieństwa i różnice

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku mamy wiele rozmaitych opcji, które pozwalają nam zabezpieczyć nasz byt na czas emerytury. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż życie emeryta w Polsce często wygląda inaczej, niż moglibyśmy sobie to wyobrażać. Warto zatroszczyć się o naszą przyszłość jak najwcześniej, gdyż świat, na jakim żyjemy, dynamicznie się zmienia i ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za rok, lub dwa, nie mówiąc już o dalszej przyszłości. Jedną z ciekawych propozycji dla tych, którzy chcą to zrobić, są konta IKE i IKZE. Przyjrzymy się im dzisiaj nieco dokładniej i odpowiemy na pytanie – co łączy, a co różni te dwa sposoby zabezpieczenia na emeryturę?

Emerytura w Polsce – czy jest się czego bać?

W naszym kraju funkcjonuje państwowy system emerytalny, którego zadaniem jest zapewnienie bytu wszystkim, którzy osiągnęli odpowiedni wiek. Niestety, trudno nie zauważyć w nim pewnych problemów. Podstawowym z nich jest wysokość wypłacanych świadczeń. Chociaż sytuacja na tym polu nieco się zmieniła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, w dalszym ciągu nie możemy powiedzieć, że w Polsce przysługują nam wysokie emerytury.

REKLAMA

Ile wynosi średnia emerytura w naszym kraju? Zgodnie ze statystykami, jest to kwota oscylująca w granicach 2500 złotych. Biorąc pod uwagę, że nasze średnie zarobki opiewają na około 5600 złotych, to hipotetyczny emeryt, który zmieściłby się idealnie w środku tych statystyk, w momencie przejścia na emeryturę traci praktycznie połowę swoich dochodów. Sytuacja wygląda jeszcze mniej optymistycznie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia emerytura nie będzie przysługiwała każdemu.

Najniższa emerytura w Polsce wynosi około 1200 złotych. To zdecydowanie zbyt mała suma pieniędzy, żeby utrzymać się w dużym, lub średniej wielkości mieście. Pamiętajmy także o tym, że wraz z wiekiem nasze koszty życia wzrosną – będą nas czekały chociażby częstsze wizyty w gabinetach lekarskich, czy konieczność zakupu drogich leków.

Oczywiście naszym celem nie jest straszenie kogokolwiek wizją nieprzyjemnej przyszłości. Mamy ogromną nadzieję na to, że sytuacja emerytalna w naszym kraju będzie się dalej zmieniać na lepsze, jednak w dalszym ciągu warto zwrócić uwagę na to, że najlepszym sposobem zabezpieczenia swojej przyszłości będzie samodzielne gromadzenie kapitału. Takie możliwości może dać nam IKE lub IKZE, czyli elementy III. filaru planu emerytalnego. Czym dokładnie one są, jak działają i jakie są pomiędzy nimi różnice?

IKE i IKZE, czyli pewna emerytura

REKLAMA

Polacy mają możliwość skorzystania z konta IKE już od 2004 roku. Głównym zadaniem tego konta jest zabezpieczenie naszego bytu na czas nadchodzącej emerytury, jednak forma, w jakiej będzie to funkcjonowało, może być nieco inna. W ramach IKE możemy otworzyć klasyczną bankową lokatę, rachunek w towarzystwie ubezpieczeń emerytalnych, czy inny produkt finansowy, który będzie w stanie przechować nasz kapitał przez długie lata z dala od inflacji. Daje nam to możliwość dostosowania rachunku IKE do naszych personalnych potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

IKZE to produkt finansowy bardzo podobny do IKE. Został dodany do Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych w 2011 roku, więc jest z nami nieco krócej. Podobnie jak swój poprzednik, rachunek IKZE ma być instrumentem umożliwiającym nam zgromadzenie odpowiedniej ilości kapitału na przyszłość. Może zostać otworzony w dowolnej formie, po raz kolejny podobnie do IKE. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te dwie opcje są takie same, jest to spory błąd. Różnią się one pod wieloma względami – poznajmy je!

Różnica pomiędzy IKE a IKZE – limit wpłat

Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE, mamy odgórnie ustalony limit wpłat. Oznacza to, że nie możemy umieścić tam zupełnie dowolnej liczby pieniędzy i jeśli ten próg zostanie przekroczony, nadpłata zostanie zwrócona na nasze konto. I w jednym i w drugim wypadku wysokość limitu jest uzależniona od średniej krajowej pensji, co pozwala im rosnąć z roku na rok, jednak ich wysokość się różni.

Zacznijmy od IKE, gdyż tutaj obliczanie limitu jest znacznie prostsze – wynosi on trzykrotność średniej krajowej w skali roku. Oznacza to, że obecny limit wpłat na IKE to dokładnie 17 766 złotych. Jak to wygląda w przypadku IKZE?

IKZE przewiduje dwa limity wpłat, w zależności od tego, w jaki sposób rozliczamy się z naszym pracodawcą. Pracownicy etatowi, lub ci, którzy są zatrudnieni z tytułu umów cywilno-prawnych, mogą każdego roku umieścić na swoim IKZE 1,2-krotność średniej krajowej, czyli obecnie 7106,40 złotych. Przedsiębiorcy natomiast mają limit w wysokości 1,8-krotności średniego wynagrodzenia, czyli obecnie 10 659,60 złotych.

Kiedy możemy wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE?

IKE i IKZE służą głównie odkładaniu kapitału na emeryturę, więc wypłaty zgromadzonych tam środków można dokonać wtedy, kiedy osiągniemy odpowiedni wiek. Oczywiście nie wygląda to w ten sposób, że przed tym nie możemy odzyskać naszych pieniędzy – w dalszym ciągu są one naszą własnością i taka możliwość jak najbardziej istnieje, jednak nie jest ona zbyt opłacalna, gdyż możemy stracić w ten sposób przysługujące nam ulgi podatkowe.

Kiedy można wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE? W przypadku IKE jest wiek 60. lub 55. (jeśli uzyskaliśmy prawo emerytalne wcześniej) lat, natomiast na pieniądze z IKZE przyjdzie nam poczekać do 65. roku życia. Oba te konta można natomiast założyć już w wieku 16 lat, co da nam sporo czasu do gromadzenia środków.

Jak wygląda kwestia podatków w przypadku IKE i IKZE?

Jedną z najbardziej kuszących właściwości kont IKE i IKZE jest fakt, że ich posiadacze mogą liczyć na ulgi podatkowe. To właśnie na tym polu oba te produkty różnią się od siebie najbardziej, jednak nie uprzedzajmy faktów. Korzyść podatkową z IKE uzyskamy w momencie, kiedy zdecydujemy się wypłacić zgromadzony tam kapitał w odpowiednim terminie i będzie on wolny od podatku Belki.

Natomiast w przypadku IKZE również możemy liczyć na zwolnienie z podatku Belki, jednak to tylko jedna z ulg oferowanych przez ten produkt. Każdą wpłatę na konto IKZE, niezależnie w jakiej formie je prowadzimy, może zostać odpisane od naszego rocznego dochodu. To zdecydowanie największa różnica pomiędzy IKE i IKZE.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA