REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IKE i IKZE – podobieństwa i różnice

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku mamy wiele rozmaitych opcji, które pozwalają nam zabezpieczyć nasz byt na czas emerytury. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż życie emeryta w Polsce często wygląda inaczej, niż moglibyśmy sobie to wyobrażać. Warto zatroszczyć się o naszą przyszłość jak najwcześniej, gdyż świat, na jakim żyjemy, dynamicznie się zmienia i ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za rok, lub dwa, nie mówiąc już o dalszej przyszłości. Jedną z ciekawych propozycji dla tych, którzy chcą to zrobić, są konta IKE i IKZE. Przyjrzymy się im dzisiaj nieco dokładniej i odpowiemy na pytanie – co łączy, a co różni te dwa sposoby zabezpieczenia na emeryturę?

Emerytura w Polsce – czy jest się czego bać?

W naszym kraju funkcjonuje państwowy system emerytalny, którego zadaniem jest zapewnienie bytu wszystkim, którzy osiągnęli odpowiedni wiek. Niestety, trudno nie zauważyć w nim pewnych problemów. Podstawowym z nich jest wysokość wypłacanych świadczeń. Chociaż sytuacja na tym polu nieco się zmieniła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, w dalszym ciągu nie możemy powiedzieć, że w Polsce przysługują nam wysokie emerytury.

Ile wynosi średnia emerytura w naszym kraju? Zgodnie ze statystykami, jest to kwota oscylująca w granicach 2500 złotych. Biorąc pod uwagę, że nasze średnie zarobki opiewają na około 5600 złotych, to hipotetyczny emeryt, który zmieściłby się idealnie w środku tych statystyk, w momencie przejścia na emeryturę traci praktycznie połowę swoich dochodów. Sytuacja wygląda jeszcze mniej optymistycznie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia emerytura nie będzie przysługiwała każdemu.

Najniższa emerytura w Polsce wynosi około 1200 złotych. To zdecydowanie zbyt mała suma pieniędzy, żeby utrzymać się w dużym, lub średniej wielkości mieście. Pamiętajmy także o tym, że wraz z wiekiem nasze koszty życia wzrosną – będą nas czekały chociażby częstsze wizyty w gabinetach lekarskich, czy konieczność zakupu drogich leków.

Oczywiście naszym celem nie jest straszenie kogokolwiek wizją nieprzyjemnej przyszłości. Mamy ogromną nadzieję na to, że sytuacja emerytalna w naszym kraju będzie się dalej zmieniać na lepsze, jednak w dalszym ciągu warto zwrócić uwagę na to, że najlepszym sposobem zabezpieczenia swojej przyszłości będzie samodzielne gromadzenie kapitału. Takie możliwości może dać nam IKE lub IKZE, czyli elementy III. filaru planu emerytalnego. Czym dokładnie one są, jak działają i jakie są pomiędzy nimi różnice?

IKE i IKZE, czyli pewna emerytura

Polacy mają możliwość skorzystania z konta IKE już od 2004 roku. Głównym zadaniem tego konta jest zabezpieczenie naszego bytu na czas nadchodzącej emerytury, jednak forma, w jakiej będzie to funkcjonowało, może być nieco inna. W ramach IKE możemy otworzyć klasyczną bankową lokatę, rachunek w towarzystwie ubezpieczeń emerytalnych, czy inny produkt finansowy, który będzie w stanie przechować nasz kapitał przez długie lata z dala od inflacji. Daje nam to możliwość dostosowania rachunku IKE do naszych personalnych potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

IKZE to produkt finansowy bardzo podobny do IKE. Został dodany do Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych w 2011 roku, więc jest z nami nieco krócej. Podobnie jak swój poprzednik, rachunek IKZE ma być instrumentem umożliwiającym nam zgromadzenie odpowiedniej ilości kapitału na przyszłość. Może zostać otworzony w dowolnej formie, po raz kolejny podobnie do IKE. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te dwie opcje są takie same, jest to spory błąd. Różnią się one pod wieloma względami – poznajmy je!

Różnica pomiędzy IKE a IKZE – limit wpłat

Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE, mamy odgórnie ustalony limit wpłat. Oznacza to, że nie możemy umieścić tam zupełnie dowolnej liczby pieniędzy i jeśli ten próg zostanie przekroczony, nadpłata zostanie zwrócona na nasze konto. I w jednym i w drugim wypadku wysokość limitu jest uzależniona od średniej krajowej pensji, co pozwala im rosnąć z roku na rok, jednak ich wysokość się różni.

Zacznijmy od IKE, gdyż tutaj obliczanie limitu jest znacznie prostsze – wynosi on trzykrotność średniej krajowej w skali roku. Oznacza to, że obecny limit wpłat na IKE to dokładnie 17 766 złotych. Jak to wygląda w przypadku IKZE?

IKZE przewiduje dwa limity wpłat, w zależności od tego, w jaki sposób rozliczamy się z naszym pracodawcą. Pracownicy etatowi, lub ci, którzy są zatrudnieni z tytułu umów cywilno-prawnych, mogą każdego roku umieścić na swoim IKZE 1,2-krotność średniej krajowej, czyli obecnie 7106,40 złotych. Przedsiębiorcy natomiast mają limit w wysokości 1,8-krotności średniego wynagrodzenia, czyli obecnie 10 659,60 złotych.

Kiedy możemy wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE?

IKE i IKZE służą głównie odkładaniu kapitału na emeryturę, więc wypłaty zgromadzonych tam środków można dokonać wtedy, kiedy osiągniemy odpowiedni wiek. Oczywiście nie wygląda to w ten sposób, że przed tym nie możemy odzyskać naszych pieniędzy – w dalszym ciągu są one naszą własnością i taka możliwość jak najbardziej istnieje, jednak nie jest ona zbyt opłacalna, gdyż możemy stracić w ten sposób przysługujące nam ulgi podatkowe.

Kiedy można wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE? W przypadku IKE jest wiek 60. lub 55. (jeśli uzyskaliśmy prawo emerytalne wcześniej) lat, natomiast na pieniądze z IKZE przyjdzie nam poczekać do 65. roku życia. Oba te konta można natomiast założyć już w wieku 16 lat, co da nam sporo czasu do gromadzenia środków.

Jak wygląda kwestia podatków w przypadku IKE i IKZE?

Jedną z najbardziej kuszących właściwości kont IKE i IKZE jest fakt, że ich posiadacze mogą liczyć na ulgi podatkowe. To właśnie na tym polu oba te produkty różnią się od siebie najbardziej, jednak nie uprzedzajmy faktów. Korzyść podatkową z IKE uzyskamy w momencie, kiedy zdecydujemy się wypłacić zgromadzony tam kapitał w odpowiednim terminie i będzie on wolny od podatku Belki.

Natomiast w przypadku IKZE również możemy liczyć na zwolnienie z podatku Belki, jednak to tylko jedna z ulg oferowanych przez ten produkt. Każdą wpłatę na konto IKZE, niezależnie w jakiej formie je prowadzimy, może zostać odpisane od naszego rocznego dochodu. To zdecydowanie największa różnica pomiędzy IKE i IKZE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA