REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Szewioła
Paulina Szewioła
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wniosek o emeryturę w czerwcu czy lipcu 2021 r.? Kiedy złożyć?
Wniosek o emeryturę w czerwcu czy lipcu 2021 r.? Kiedy złożyć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

Emerytury czerwcowe - rozwiązanie problemu

Osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu, już na tym nie stracą. ZUS zaleca jednak ostrożność.

REKLAMA

Autopromocja

Rozwiązanie, które raz na zawsze ma zakończyć problem tzw. czerwcowych emerytów, znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, który jest obecnie procedowany w Sejmie.

REKLAMA

Przypomnijmy, że aktualnie wysokość świadczenia zależy m.in. od miesiąca złożenia wniosku. Jest to kwestia sposobu przeprowadzenia waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego, które stanowią podstawę obliczenia emerytury przez ZUS. Zgodnie z art. 25 i 25a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 291 ze zm.) w przypadku ustalania wysokości emerytury w okresie od stycznia do maja i od lipca do grudnia danego roku składki zapisane na koncie ubezpieczonego po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, podlegają dodatkowo również waloryzacjom kwartalnym. W przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym. W konsekwencji przejście na emeryturę w tym miesiącu może być mniej korzystne.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w przywołanym projekcie zaproponowało więc, by zasady ustalania wysokości emerytury w czerwcu były takie same jak w maju, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego (pisaliśmy o tym w DGP nr 15/2021 „Czerwcowi emeryci już nie stracą”).

Emerytury i renty po 31 maja 2021 r. - nowa zasada

W ubiegłym roku z powodu epidemii uregulowano ten problem, ale zmiana dotyczyła tylko 2020 r. – Było to rozwiązanie jednorazowe. Teraz proponujemy, aby weszło do systemu na stałe – wskazuje MRiPS. W projekcie zapisano więc, że zmiany mają dotyczyć emerytur przyznanych na wniosek zgłoszony po 31 maja 2021 r. lub świadczeń przyznanych osobom, które wiek emerytalny osiągnęły po 31 maja 2021 r., oraz rent rodzinnych należnych po osobach zmarłych po 31 maja 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o emeryturę w czerwcu czy lipcu 2021 r.?

Problem w tym, że przepisy są nadal procedowane i nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie wejdą w życie. Przyszli świadczeniobiorcy mają zatem dylemat – składać wniosek czy się wstrzymać.

Resort rodziny w odpowiedzi na zapytanie DGP nie sugeruje żadnego z tych rozwiązań. Wyjaśnia natomiast, co w sytuacji, gdyby ktoś zdecydował się ubiegać o świadczenie w tym miesiącu.

Do osób przechodzących na emerytury już w czerwcu 2021 r. stosować się będą nowe zasady, korzystniejsze dla świadczeniobiorców. Świadczenia emerytalno-rentowe przyznane w tym miesiącu zostaną ponownie przeliczone z uwzględnieniem nowych regulacji w terminie 30 dni od momentu wejścia w życie ustawy – tłumaczy resort.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, wskazuje jednak, że organ rentowy opiera się na obowiązujących regulacjach, i dlatego radzi, aby także w tym roku nie spieszyć się z podjęciem decyzji.

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradzał klientom, aby – jeśli to możliwe – nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca. Tak jest również w tym roku – wyjaśnia.

REKLAMA

Zaznacza, że działania organu rentowego przynosiły efekty, ponieważ swoją decyzję o przechodzeniu na emeryturę w czerwcu corocznie przekładało kilkanaście tysięcy osób. – Zachęcam do kontaktu z naszymi doradcami emerytalnymi. Wyjaśnią, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę oraz od czego zależy jej wysokość – dodaje.

Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego popiera stanowisko ZUS. – Organ rentowy ma rację, twierdząc, że skoro nowe przepisy jeszcze nie weszły w życie, to należałoby się wstrzymać ze złożeniem wniosku – podkreśla.

Zwraca jednocześnie uwagę, że nawet jeśli regulacje w zaproponowanym kształcie zaczną obowiązywać, to ci, którzy mogą, powinni zaczekać przynajmniej do następnego miesiąca. – Emerytura przeliczona w lipcu będzie korzystniejsza od tej ustalonej w czerwcu, maju lub kwietniu. Obejmie ją bowiem kolejna waloryzacja roczna i pierwsza kwartalna za ten rok – tłumaczy dr Lasocki.

Dodaje, że poważnym mankamentem zaproponowanych regulacji jest to, że pomijają one czerwcowych emerytów z lat ubiegłych (2009–2019).

Czerwcowe emerytury - poprawki ustawy

Na tę kwestię zwracali też uwagę posłowie opozycji podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, które odbyło się wczoraj.

Przepis dotyczący czerwcowych emerytów jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości – przekonywała poseł Joanna Frydrych z Koalicji Obywatelskiej. Dlatego złożyła poprawkę gwarantującą możliwość przeliczenia według nowych zasad świadczeń przyznanych w czerwcu w latach 2009–2019. – Dzięki temu świadczeniobiorcy będą mieć poczucie sprawiedliwości – podkreślała.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, tłumaczył, że resort nie zdecydował się na poszerzenie kręgu beneficjentów z powodów finansowych. – Musielibyśmy przeznaczyć 4 mld zł na przeliczenie już wypłacanych świadczeń – wskazywał.

Zasiłek chorobowy - zmiany

Duże emocje budziły też kwestie dotyczące zmian w świadczeniach z tytułu choroby. Chodzi o skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia do maksymalnie 91 dni (teraz co do zasady jest to 182 dni), a także nowe zasady zliczania okresów poprzednich niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego (będzie do niego wliczany zarówno czas nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak i okresy, które zaistniały przed przerwą lub po niej, jeżeli nie była ona dłuższa niż 60 dni). – Rząd w ten sposób pokazuje, że zamierza oszczędzać na tych, których zdrowie szwankuje. Nie zgadzamy się na to – mówił Tadeusz Tomaszewski, poseł Lewicy. I podobnie jak KO złożył w imieniu klubu poprawki, które dotyczą tej kwestii.

Stanisław Szwed ripostował, że chodzi o ukrócenie nieprawidłowości i nadużywania zwolnień lekarskich.

Emerytura czerwiec wniosek

Dziennik Gazeta Prawna

Etap legislacyjny

Projekt po drugim czytaniu w Sejmie

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA