reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wyrok SN z dnia 11 lutego 2005 r. sygn. I UK 173/04

Wyrok SN z dnia 11 lutego 2005 r. sygn. I UK 173/04

Wniosek osoby korzystającej z prawa do renty rodzinnej o wypłatę renty wyjątkowej przez okres 1 roku do momentu ukończenia studiów powinien być przez organ rentowy niezwłocznie przekazany Prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie jako organowi właściwemu do jego załatwienia (art. 83 i 124 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm. w związku z art. 65 k.p.a.).

W wyniku apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w Rybniku, Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrokiem z dnia 6 listopada 2003 r. [...] zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach - Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku z dnia 3 marca 2003 r. i oddalił odwołanie ubezpieczonej od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w R. z dnia 7 października 2002 r. odmawiającej jej prawa do renty rodzinnej. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Apelacyjny stwierdził w szczególności, że stan faktyczny w rozpoznawanej sprawie jest bezsporny: ubezpieczona ukończyła 25 rok życia w dniu 30 sierpnia 2002 r, a ostatni rok studiów wyższych rozpoczęła w dniu 1 października 2002 r. Tymczasem, zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm. - powoływanej nadal jako: ustawa o emeryturach i rentach z FUS), dzieci mają prawo do renty rodzinnej do czasu ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia; natomiast, zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, jedynie w sytuacji, gdy dziecko ukończyło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, wówczas prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Dlatego, zdaniem Sądu Apelacyjnego: „rację ma organ rentowy, że w powołanym wyżej stanie faktycznym ubezpieczona nie ukończyła 25-tego roku życia będąc na ostatnim roku studiów." Równocześnie, Sąd Apelacyjny stwierdził także, iż: „to prawda, że w niniejszej sprawie istnieje szczególny splot okoliczności, bo ubezpieczona, sierota zupełna, gdyby nie wypadek komunikacyjny, któremu uległa i konieczność skorzystania z urlopu dziekańskiego, mogłaby pobierać rentę rodzinną do czasu ukończenia studiów, jednak ta sytuacja była tylko podstawą do ubiegania się o wypłatę renty rodzinnej w drodze wyjątku, tak jak organ rentowy wskazał ubezpieczonej w piśmie z 8.10.2002 r. Ustawowych warunków do przedłużenia wypłaty renty rodzinnej po ukończeniu 25-tego roku życia ubezpieczona jednak nie spełnia."

W kasacji od powyższego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 listopada 2003 r. pełnomocnik ubezpieczonej zarzucił naruszenie: po pierwsze - art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS „poprzez błędną jego wykładnię i niewłaściwe zastosowanie wynikające z przyjęcia, iż: „a) w/w przepis zezwala na przedłużenie świadczenia rentowego tylko w wypadku kiedy ubezpieczony ukończy 25 lat po rozpoczęciu ostatniego roku studiów, podczas gdy dyspozycja art. 68 ust. 2 w/w ustawy wskazuje, iż ubezpieczony uzyskuje prawo do przedłużenia świadczenia jeżeli ukończy 25 lat będąc studentem ostatniego roku studiów, co następuje z momentem zaliczenia egzaminów roku przedostatniego, albowiem wówczas student uzyskuje wpis na ostatni rok studiów, którego nie zmienia ani nie przerywa udzielenie studentowi urlopu dziekańskiego, podczas którego nadal kontynuuje on naukę w szkole, b) art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej umożliwia przedłużenie świadczenia jedynie na okres jednego roku akademickiego studiów, podczas gdy norma prawna statuowana przez w/w przepis wskazuje, iż przedłużenie świadczenia następuje na okres ostatniego roku studiów, który nie musi jednak trwać tylko przez okres jednego roku akademickiego." po drugie - art. 233 i art. 382 k.p.c. „poprzez brak wszechstronnego rozważenia materiału dowodowego, a zwłaszcza pominięcie lub też niewłaściwą ocenę dowodów wskazujących jednoznacznie, iż ubezpieczona uzyskała wpis na ostatni rok studiów w dniu 22.06.2001 r. oraz że ten ostatni rok studiów rozpoczęła w dniu 01.10.2001 r, albowiem decyzja o zgodzie na urlop dziekański zapadła dopiero w listopadzie 2001 r, a sam urlop nie pozbawił ubezpieczonej statusu studenta ostatniego roku studiów, lecz dał jej prawo do przedłużenia studiowania na tym ostatnim roku."

reklama

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama