| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak rozliczyć w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków

Jak rozliczyć w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków

Od 3 miesięcy pracodawcy mają obowiązek wypłacać wyrównania wynagrodzeń chorobowych i zasiłków na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06). Wyrok ten dotyczy zasad wliczania do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych składników wynagrodzenia, od których pracownik opłacił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłków.

2) od wyrównania zasiłku macierzyńskiego:
 w bloku VI.A - dane identyfikacyjne ubezpieczonej,
 w bloku VI.B, w polu 01 - kod tytułu ubezpieczenia 50 00 xx,
 w bloku VI.B, w polu 02 - kod świadczenia/przerwy „315”,
 w bloku VI.B, w polu 03 i 04 - ostatni okres, za który przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego, tj. 01.03.-31.03.,
 w bloku VI.B, w polu 05 - liczbę dni 31,
 w bloku VI.B, w polu 07 - kwotę 378 zł; jest to łączna kwota odsetek, przysługująca z tytułu wyrównania zasiłku macierzyńskiego.

Pracownica pobierała zasiłek macierzyński od 26 listopada 2006 r. do 31 marca 2007 r. Z tego tytułu podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W związku z tym pracodawca ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownicy od wypłaconego wyrównania zasiłku macierzyńskiego (bez odsetek). W tym celu powinien sporządzić imienny raport miesięczny ZUS RCA za październik 2008 r. (z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx). Ponadto powinien sporządzić raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx, kodem świadczenia/przerwy 350 i okresem 01-31.10., ponieważ w miesiącu wypłaty wyrównania i złożenia raportu ze składkami naliczonymi od wyrównania pracownica nie podlegała ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wyrównania zasiłku macierzyńskiego należy naliczyć w raporcie ZUS RCA za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata wyrównania.

W raporcie ZUS RCA należy wykazać jako podstawę wymiaru składek łączną kwotę wypłaconego wyrównania zasiłku macierzyńskiego. Od tej podstawy trzeba naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawa prawna:

• wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06 (Dz.U. nr 119, poz. 771),

• art. 67 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 81 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027),

• rozporządzenie z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 112, poz. 717).

Joanna Goliniewska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK