| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie jest to jedyny warunek przyznania tych świadczeń. Znaczenie ma również data powstania niezdolności do pracy oraz okres, przez jaki wnioskujący o świadczenie podlega ubezpieczeniu.

1. Warunki uzyskania prawa do świadczeń


1.1. Okres wyczekiwania


Do uzyskania prawa do zasiłku chorobowego nie wystarczy podleganie ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo albo dobrowolnie. Znaczenie ma okres podlegania temu ubezpieczeniu przy liczeniu okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, który wynosi:


• przy obowiązkowym ubezpieczeniu - 30 dni,


• przy dobrowolnym ubezpieczeniu - 180 dni.


Pracownik przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a od 34. dnia - prawo do zasiłku chorobowego.


 


Warunki otrzymania zasiłku chorobowego/wynagrodzenia chorobowego


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


 


Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Do okresu ubezpieczenia wlicza się także okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.


Brak wcześniejszych okresów ubezpieczenia chorobowego uprawnia do zasiłku chorobowego po 30 lub 180 dniach ubezpieczenia. Okres choroby w trakcie okresu wyczekiwania, za który ubezpieczony nie miał prawa do zasiłku, jest wliczany do okresu wyczekiwania. Nie jest natomiast wliczany do okresu zasiłkowego.


PRZYKŁAD


Osoba prowadząca działalność gospodarczą, od 2 stycznia 2008 r. zgłosiła wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Przed objęciem ubezpieczeniem chorobowym przez rok nie podlegała temu ubezpieczeniu. 23 maja br. zachorowała i miała zwolnienie lekarskie do 4 lipca br. Na dzień zachorowania osoba ta nie miała 180 dni ubezpieczenia chorobowego. Dlatego za okres od 23 maja do 29 czerwca br. nie ma prawa do zasiłku chorobowego. ZUS wypłaci zasiłek za okres od 30 czerwca do 4 lipca 2008 r. Okres od 23 maja do 29 czerwca 2008 r. zostanie wliczony do okresu wyczekiwania. ZUS nie wliczy go do okresu zasiłkowego.


1.2. Choroba przed objęciem ubezpieczeniem chorobowym


Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który zachorował w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Dlatego prawa do zasiłku chorobowego nie ma osoba, która zachorowała, a dopiero później została objęta ubezpieczeniem chorobowym. Najczęściej sytuacja ta dotyczy osób, które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego, np. osób prowadzących działalność gospodarczą.


WAŻNE!


W przypadku zachorowania przed przystąpieniem do dobrowolnego lub obowiązkowego ubezpieczenia zasiłek chorobowy nie przysługuje za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.


PRZYKŁAD


Osoba rozpoczęła działalność gospodarczą 1 lutego 2008 r. To jej jedyny tytuł do ubezpieczeń, dlatego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Chorowała od 6 maja do 30 czerwca br. Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA złożyła w ZUS 9 maja i od tej daty została objęta ubezpieczeniem chorobowym. Ma wcześniejszy okres ubezpieczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia, które trwało od 2 stycznia 2007 r. do 31 stycznia 2008 r. Ponieważ osoba ta zachorowała przed objęciem ubezpieczeniem chorobowym, ZUS odmówił jej prawa do zasiłku chorobowego za cały okres choroby.


Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego jest spełnienie warunków w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego.


Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego można przystąpić na swój wniosek. Dniem przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest dzień wskazany we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej niż dzień, w którym wniosek został złożony. Wniosek o objęcie ubezpieczeniem chorobowym zgłasza się na druku ZUS ZUA.


1.3. Urlop bezpłatny


W czasie trwania urlopu bezpłatnego pracownik nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa. W tym okresie pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku powstania w okresie takiej przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, prawa do zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub opiekuńczego - świadczenia te nie przysługują. Jednak osoba ubezpieczona nie traci prawa do świadczeń uzyskanych w trakcie urlopu bezpłatnego, jeżeli niezdolność do pracy trwa po zakończeniu urlopu bezpłatnego. Świadczenia przysługują za okres po zakończeniu tego urlopu.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »