| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Przepisy przewidują jednak rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych (tak określa to rozporządzenie MPiPS z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą - DzU nr 240, poz. 1756), co związane jest z możliwością uzyskania wielu wymiernych korzyści dla pracodawcy.

Istotne w zakresie omawianym poniżej jest występujące w przepisach ustawy określenie „najniższe wynagrodzenie za pracę”, które oznacza minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu roku poprzedniego. Przy obliczeniach nie bierzemy zatem pod uwagę aktualnej kwoty minimalnego wynagrodzenia, ale ubiegłoroczną.

• Składki na ubezpieczenia społeczne

Przepisy ustawy o rehabilitacji dają pracodawcy prawo ubiegania się o refundację opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne do wynagrodzeń zatrudnianych osób niepełnosprawnych. W przeciwieństwie do przepisów obowiązujących do końca 2007 r. obecnie pracodawca musi najpierw opłacić składki, aby potem otrzymać ich refundację. Wcześniej składki opłacane były przez PFRON, nie było zatem konieczności angażowania środków pracodawcy. Musimy także pamiętać o terminowym opłacaniu składek, gdyż w razie opóźnień pracodawca spotka się z odmową refundacji.

Szczegółów w zakresie tej refundacji należy szukać w rozporządzeniu MPiPS z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych nalicza się i opłaca na zasadach określonych w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Pracodawca składa do PFRON wymagane informacje i część I wniosku o wypłatę refundacji składek (wzory informacji i wniosku zawarte są w załącznikach do rozporządzenia) w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli wniosek składany jest po raz pierwszy lub dane w nim wskazywane uległy zmianie, wnioskodawcy składają część II wniosku.

Pracodawca składa do PFRON:

• miesięczne informacje o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, składkach na ubezpieczenia społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych,

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »