| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Przekroczenie przez niepełnosprawnego tego terminu powoduje zwolnienie pracodawcy z powyższego obowiązku. Obowiązek ten nie aktualizuje się również, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracownika z jego winy lub jego stanu nietrzeźwości - udowodnione przez pracodawcę. Z obowiązku tego nie zwalnia więc samo domniemanie, że pracownik w chwili wypadku był np. pod wpływem alkoholu, lecz tylko wyraźne potwierdzenie tego faktu (np. badanie krwi wykonane przez lekarza podczas udzielania pomocy medycznej, ale także zeznania świadków).

Dodatkowe uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Ustawa o rehabilitacji wskazuje na pewne uprawnienia, które przysługują pracownikom niepełnosprawnym.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej uzależniony jest od orzeczonego stopnia niepełnosprawności i wynosi:

• maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo - w odniesieniu do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności,

• maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo - dla osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Wykluczone jest stosowanie wobec pracownika niepełnosprawnego systemów czasu pracy, w których dobowy bądź tygodniowy wymiar czasu pracy jest dłuższy (np. tzw. równoważny czas pracy).

Taki wymiar czasu pracy obowiązuje od następnego dnia po dniu przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Bez względu na stopień niepełnosprawności pracownicy niepełnosprawni nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

Powyższe postanowienia nie mają jednak bezwzględnego charakteru.

Nie stosuje się ich:

• do osób zatrudnionych przy pilnowaniu (ze względu na stosunkowo małą uciążliwość tej pracy),

• w sytuacji gdy na wniosek niepełnosprawnego pracownika lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (koszty tych badań ponosi pracodawca). Koniecznym elementem jest wniosek zatrudnionej osoby.

W związku z tym, że dopuszczalność stosowania w odniesieniu do pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu możliwości dłuższej pracy w ciągu doby niż 8 godzin jest odstępstwem od postanowień ochronnych dotyczących tej grupy osób, musimy interpretować to postanowienie w sposób zawężający. Należy uznać, że podstawowym (głównym) zakresem zadań danej osoby muszą być sprawy związane z pilnowaniem, a do wykonywania innych czynności może być zobowiązana jedynie w minimalnej części jej czasu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »