REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Taraszewska
PR-imo public relations
Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy
Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariat należy traktować jako formę budowania własnego kapitału kompetencyjnego. Daje on bowiem, szczególnie dla studentów i uczniów, możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Wolontariat jest też odpowiedzią na rosnący problem niedoboru specjalistów z różnych dziedzin na rynku pracy.

Dlaczego warto angażować się w wolontariat?

REKLAMA

Dla studenta czy ucznia szkoły średniej wolontariat to nie tylko wyraz zaangażowania społecznego, ale też możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Tym samym to doskonały instrument do zdobywania praktycznych umiejętności, kształtowania kompetencji miękkich, a także nabywania kontaktów biznesowych, pomocnych w przyszłej karierze zawodowej. Jak podkreśla Anna Korzeniewska, założycielka Fundacji Rozwoju Talentów prowadzącej akcję „Nowe oblicze wolontariatu”: - Rzeczywiście, w większości przeprowadzanych przez nas rekrutacji na płatne staże czy do pierwszej pracy, zarówno my, jak i przedsiębiorcy, premiujemy osoby wykazujące doświadczenie pozaszkolne, do którego zalicza się m.in. zaangażowanie w wolontariat.

O tym, że udział w prospołecznych aktywnościach może mieć wpływ na przyszłą karierę zawodową, mówi także badanie „Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015”, przeprowadzone przez zespół badaczy Stowarzyszenia Klon/Jawor na ogólnopolskiej, losowej próbie 4 tys. stowarzyszeń i fundacji. Zgodnie z nim, aż 31 proc. pracowników polskich organizacji pozarządowych swoją działalność w fundacji czy stowarzyszeniu zaczynało właśnie od stanowiska wolontariusza, a dla 15 proc. z nich była to pierwsza w życiu praca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe oblicze wolontariatu kontra staże i praktyki

Jak przyznają eksperci z Fundacji Rozwoju Talentów, udział w dobrze zorganizowanym programie wolontariatu to nie tylko dodatkowy punkt w CV, ale przede wszystkim forma aktywnego zdobywania pożądanego przez pracodawców doświadczenia i kompetencji w zakresie m.in. komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania problemów, zarządzania zadaniami czy radzenia sobie ze stresem. Będąc nie tyle alternatywą, co uzupełnieniem dla stażu czy praktyki, wolontariat poszerza horyzonty, mogąc definiować kierunek przyszłej kariery zawodowej. W zależności od programu, wolontariusze szkolą się bowiem w różnych dziedzinach – tworzą i koordynują ambitne projekty, współorganizują konferencje, manifestacje, kwesty, koncerty i imprezy, pomagają przy kampaniach i działaniach promocyjnych, w tym przygotowywaniu ulotek, folderów i ich dystrybucji czy udzielają porad specjalistycznych w dziedzinie np. prawa, księgowości czy marketingu i PR.

Ponad 100 tys. potencjalnych ofert dla wolontariuszy

Przypomnijmy, że zgodnie z danymi Stowarzyszenia Klon/Jawor, dziś w Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tys. organizacji pozarządowych, z czego aż 61 proc. korzysta z regularnej pomocy ze strony wolontariuszy. Wśród tak dużej liczby fundacji i stowarzyszeń, każdy ambitny student czy uczeń bez problemu znajdzie dziedzinę bliską, nie tylko swoim zainteresowaniom zawodowym, ale i sercu. Szczególnie, że wybór jest ogromny – od organizacji, których głównymi dziedzinami działania jest „sport, turystyka, rekreacja i hobby” (34 proc.), przez specjalizujące się w „edukacji i wychowaniu” (15 proc.) oraz „kulturze i sztuce” (13 proc.), po fundacje i stowarzyszenia zajmujące się usługami socjalnymi i pomocą społeczną (8 proc.), ochroną zdrowia (7 proc.) czy rozwojem lokalnym (6 proc.).

Polecamy: Kodeks pracy z komentarzem (PDF)

Choć nowe oblicze wolontariatu nadal zakłada niezarobkowe wspieranie społecznie pozytywnej inicjatywy, trzeba pamiętać, że finanse są naturalną konsekwencją doświadczenia, jakie nabywa wolontariusz. Młody człowiek nie tylko robi coś dobrego dla ważnej dla niego sprawy, ale ma też szansę zaistnieć na rynku pracy, poznać jego wymagania i realia oraz zdobyć kontakty biznesowe i doświadczenie, mogące stać się podstawą do nauki zawodu dającego w przyszłości ciekawą pozycję i pensję.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA