REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolontariat - definicja

pomoc, praca, /fot. Fotolia
pomoc, praca, /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariusz nie ma prawa do wynagrodzenia. Może on otrzymywać inne świadczenia, np. nagro­dy, które jednak mają charakter pozapłacowy. Dopuszcza się określenie przysługujących wolon­tariuszowi nagród bezpośrednio w zawartym z nim porozumieniu.

Wolontariat

Definicja podstawowa

Dobrowolna, bezpłatna praca społeczna, zwłasz­cza związana z opieką nad nieuleczalnie chorymi lub niepełnosprawnymi ludźmi.

Autopromocja

Zobacz również: Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

W prawie pracy

Wolontariat jest wykonywaniem przez osobę fizycz­ną ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczenia na rzecz podmiotów prowadzących działalność pożyt­ku publicznego oraz innych podmiotów, upraw­nionych do korzystania z pracy wolontariuszy na mocy przepisów o działalności pożytku publiczne­go i wolontariacie (art. 2 pkt 3 ustawy o wolontaria­cie). Wolontariusze mogą wykonywać pracę jedy­nie na rzecz:

 • organizacji pozarządowych,
 • podmiotów, takich jak: kościelne osoby prawne i jednostki organizacyjne, stowarzyszenia jedno­stek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjal­ne, sportowe spółki (z o.o. i akcyjne) oraz kluby,
 • organów administracji publicznej,
 • jednostek organizacyjnych podległych orga­nom administracji publicznej lub nadzorowa­nych przez te organy,
 • podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej - jednak tylko w zakre­sie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

Wolontariusze wykonują pracę w sposób i w cza­sie określonych w porozumieniu z korzystającym, czyli podmiotem, który ich przyjął do pracy. Mimo braku ustalenia szczególnej formy porozumienia, podmiot korzystający może być zobowiązany do pisemnego potwierdzenia jego treści na żądanie wolontariusza (art. 44 ust. 2 ustawy o wolontaria­cie). Z kolei zawarcie porozumienia w formie pisem­nej jest obowiązkowe, jeżeli wolontariusz wykonuje świadczenie przez okres dłuższy niż 30 dni.

W wynagrodzeniach

Wolontariusz nie ma prawa do wynagrodzenia. Może on otrzymywać inne świadczenia, np. nagro­dy, które jednak mają charakter pozapłacowy. Dopuszcza się określenie przysługujących wolon­tariuszowi nagród bezpośrednio w zawartym z nim porozumieniu. Organizacja non profit korzystająca z pomocy wolontariusza ma m.in. obowiązek pokry­cia wydatków związanych z przestrzeganiem prze­pisów bhp. Dotyczy to także kosztów podróży służ­bowych i diet, chyba że wolontariusz zwolni pod­miot (organizację) z tego obowiązku (tylko w formie pisemnej). Organizacja (korzystający) może także pokryć inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza. Wszystko to odbywa się na zasa­dach dotyczących pracowników. Zakres i forma pokrywania takich kosztów powinny być określone bezpośrednio w porozumieniu zawartym z wolonta­riuszem. Korzystający może także pokrywać koszty szkoleń wolontariusza w zakresie wykonywanych przez niego świadczeń (art. 45 u.d.p.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W podatkach dochodowych

Zwolniona z podatku jest wartość świadczeń otrzy­manych przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Są to m.in. kosz­ty podróży służbowych i diet, świadczenia z tytułu szkoleń w zakresie wykonywanych świadczeń, skład­ki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wartość świadczenia wolontariusza nie stanowi darowizny na rzecz korzystającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz przepisów podatkowych.

W ubezpieczeniach

Osoby wykonujące pracę na podstawie wolonta­riatu nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym.

Polecamy serwis: Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA