REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolontariat - definicja

pomoc, praca, /fot. Fotolia
pomoc, praca, /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariusz nie ma prawa do wynagrodzenia. Może on otrzymywać inne świadczenia, np. nagro­dy, które jednak mają charakter pozapłacowy. Dopuszcza się określenie przysługujących wolon­tariuszowi nagród bezpośrednio w zawartym z nim porozumieniu.

Wolontariat

Definicja podstawowa

Dobrowolna, bezpłatna praca społeczna, zwłasz­cza związana z opieką nad nieuleczalnie chorymi lub niepełnosprawnymi ludźmi.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

W prawie pracy

Wolontariat jest wykonywaniem przez osobę fizycz­ną ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczenia na rzecz podmiotów prowadzących działalność pożyt­ku publicznego oraz innych podmiotów, upraw­nionych do korzystania z pracy wolontariuszy na mocy przepisów o działalności pożytku publiczne­go i wolontariacie (art. 2 pkt 3 ustawy o wolontaria­cie). Wolontariusze mogą wykonywać pracę jedy­nie na rzecz:

  • organizacji pozarządowych,
  • podmiotów, takich jak: kościelne osoby prawne i jednostki organizacyjne, stowarzyszenia jedno­stek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjal­ne, sportowe spółki (z o.o. i akcyjne) oraz kluby,
  • organów administracji publicznej,
  • jednostek organizacyjnych podległych orga­nom administracji publicznej lub nadzorowa­nych przez te organy,
  • podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej - jednak tylko w zakre­sie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

Wolontariusze wykonują pracę w sposób i w cza­sie określonych w porozumieniu z korzystającym, czyli podmiotem, który ich przyjął do pracy. Mimo braku ustalenia szczególnej formy porozumienia, podmiot korzystający może być zobowiązany do pisemnego potwierdzenia jego treści na żądanie wolontariusza (art. 44 ust. 2 ustawy o wolontaria­cie). Z kolei zawarcie porozumienia w formie pisem­nej jest obowiązkowe, jeżeli wolontariusz wykonuje świadczenie przez okres dłuższy niż 30 dni.

W wynagrodzeniach

Wolontariusz nie ma prawa do wynagrodzenia. Może on otrzymywać inne świadczenia, np. nagro­dy, które jednak mają charakter pozapłacowy. Dopuszcza się określenie przysługujących wolon­tariuszowi nagród bezpośrednio w zawartym z nim porozumieniu. Organizacja non profit korzystająca z pomocy wolontariusza ma m.in. obowiązek pokry­cia wydatków związanych z przestrzeganiem prze­pisów bhp. Dotyczy to także kosztów podróży służ­bowych i diet, chyba że wolontariusz zwolni pod­miot (organizację) z tego obowiązku (tylko w formie pisemnej). Organizacja (korzystający) może także pokryć inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza. Wszystko to odbywa się na zasa­dach dotyczących pracowników. Zakres i forma pokrywania takich kosztów powinny być określone bezpośrednio w porozumieniu zawartym z wolonta­riuszem. Korzystający może także pokrywać koszty szkoleń wolontariusza w zakresie wykonywanych przez niego świadczeń (art. 45 u.d.p.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W podatkach dochodowych

Zwolniona z podatku jest wartość świadczeń otrzy­manych przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Są to m.in. kosz­ty podróży służbowych i diet, świadczenia z tytułu szkoleń w zakresie wykonywanych świadczeń, skład­ki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wartość świadczenia wolontariusza nie stanowi darowizny na rzecz korzystającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz przepisów podatkowych.

W ubezpieczeniach

Osoby wykonujące pracę na podstawie wolonta­riatu nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym.

Polecamy serwis: Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA