REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najnowsze narzędzia w branży HR

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Weronika Sierant
HR Manager w firmie Smart MBC
Najnowsze narzędzia w branży HR. / Fot. Fotolia
Najnowsze narzędzia w branży HR. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca rekrutera wiąże się z podążaniem za wszelkimi usprawnieniami i nowościami w branży. Wszystkie te dążenia mają na celu ułatwić proces rekrutacyjny i spowodować, że stanie się on atrakcyjny w oczach kandydatów. Dzisiaj osoby poszukujące pracy chętniej aplikują na ogłoszenia, które wyróżniają się na tle pozostałych oraz wolą brać udział w niebanalnych rekrutacjach.

Wybór ma znaczenie

Z każdego nowego narzędzia, które pojawia się w branży HR, rekruterzy mogą czerpać wiele korzyści. Na początku jednak powinni oszacować, które z nich spełni oczekiwania i  pozwoli skutecznie poradzić sobie z trudnościami występującymi w procesie rekrutacyjnym. W tym przypadku wybór odpowiedniej okaże się kluczem do sukcesu i wsparciem w procesach podejmowanych przez firmę.

REKLAMA

Autopromocja

Grywalizacja

Ciekawym rozwiązaniem jest grywalizacja. Jak się okazuje, gry komputerowe mogą znaleźć swoje miejsce także w rekrutacji. Jej zalety można wykorzystać w etapach rekrutacyjnych, tworząc grę, której wyniki ujawnią wiedzę i umiejętności kandydatów. Metoda ta w szczególności jest dedykowana osobom młodym oraz entuzjastom gier komputerowych, którzy nie potrafią wyobrazić sobie pracy bez komputera czy dostępu do Internetu.

Grywalizacja zawiera w sobie elementy konkurencji, dlatego też sam udział w jej przebiegu może nieść ze sobą także dobrą zabawę.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Narzędzia odczytujące emocje

Drugą opcją jest wykorzystanie narzędzi odczytujących emocje. Twarz potrafi zdradzić, co w danej chwili myślimy i czujemy. Rekruter, który zdecyduje się na tę metodę będzie mógł zaobserwować, jak kandydat zareaguje na konkretne informacje – czy jego reakcją będzie zadowolenie, czy też rozczarowanie i niechęć. Można pokusić się o stwierdzenie, że w tym przypadku odpowiedzi udziela nasza twarz – mimika nie zdoła ukryć prawdziwych reakcji. Narzędzie odczytujące emocje poinformuje rekrutera o satysfakcji z proponowanych warunków pracy oraz podpowie, kiedy warto przejść do ich negocjacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Analiza grafologiczna

Za dodatkową pomoc w postaci narzędzia HR można uznać analizę grafologiczną. Choć budzi wiele kontrowersji jej wykorzystanie pozwoli na zyskanie uzupełniających informacji na temat profilu kandydata. Rzadko zdarza się, żeby stanowiła ona jedyny sposób na ocenę profilu aplikanta. Warto także zaznaczyć, że analizę grafologiczną posługują się rekruterzy, którzy zatrudniają pracowników średniego i wyższego szczebla. Wynik badań wskaże na cechy osobowości kandydata i pozwoli sprawdzić, jak zachowa się w sytuacji kryzysowej lub ogólnie w warunkach podejmowanej pracy. Badanie jest bezpieczne i przeprowadzane jedynie za zgodą kandydatów.  

Wideorekrutacja

Kolejnym narzędziem jest wideorekrutacja. Niezależnie od odległości, jaka dzieli rekrutera i kandydata, rekrutacja może przebiegać sprawnie i efektywnie. Metoda ta nie generuje dodatkowych kosztów związanych z podróżą – dogodny czas spotkania uzgadniają obie zainteresowane strony. Dzięki temu następuje wzrost komfortu związanego z rozmową, co niewątpliwie ma wpływ na jej przebieg. Co ważne dla rekrutera, w przypadku wideorekrutacji nie ma konieczności wielokrotnego odtwarzania całego nagrania - można wybierać i przechodzić do tych fragmentów, które są potrzebne w danej chwili.

AdWords w kampaniach rekrutacyjnych

Wzrost popularności

W ostatnich czasach można zaobserwować wzrost zainteresowania nowymi narzędziami HR. Rekruterzy decydują się na wprowadzenie ich do procesu rekrutacyjnego, ponieważ są świadomi płynących z nich zalet. Powyższe przykłady pokazują, że potrzeba jest matką wynalazków. Jak widać każdy problem pojawiający się w branży HR – z wybraniem dogodnego terminu i miejsca rozmowy, czy też z zainteresowaniem kandydatów ofertą pracy – jest możliwy do rozwiązania.

Transformacja działów HR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA