| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Udzielanie ulg na PFRON - zmiany

Udzielanie ulg na PFRON - zmiany

Udzielanie ulg z PFRON nie będzie dotyczyło firm zajmujących się najmem, dzierżawą i leasingiem - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ponadto zmienią się zasady dokumentowania niepełnosprawności pracowników.

Najem, dzierżawa, leasing

Firmy zajmujące się najmem, dzierżawą lub leasingiem nie będą mogły wystawiać swoim kontrahentom informacji o obniżeniach we wpłatach na fundusz.

Obecnie jedyny wyjątek w zakresie produkcji lub usług, których zakup nie pozwala firmie nieosiągającej 6 proc. wskaźnika niepełnosprawnych pracowników obniżyć wysokości kary na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), dotyczy handlu.

Jednak złożony przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), który ma uszczelnić system udzielania obniżeń, przewiduje zmiany również w tym zakresie. Zakłada on bowiem, że do ulg nie będzie już uprawniał zakup usługi związanej z najmem, dzierżawą i leasingiem. Pracodawcy zajmujący się taką działalnością stracą więc prawo do wystawiania informacji o obniżeniach.

Zobacz: Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia młodocianych w 2015 r.

Dokumentowanie niepełnosprawności

Na zmniejszenie liczby przedsiębiorstw udzielających obniżeń może też wpłynąć doprecyzowanie przepisów regulujących sposób dokumentowania niepełnosprawności pracowników. Teraz ich treść wskazuje, że takie prawo przysługuje firmie, która ma minimum 30 proc. pracowników ze znacznym uszczerbkiem na zdrowiu lub taki sam wskaźnik osób niewidomych, psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo, z całościowymi zaburzeniami psychicznymi lub epilepsją, jeżeli są zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

W praktyce wiele pracowników jedno z wspomnianych schorzeń ma potwierdzone zaświadczeniem lekarza specjalisty, np. psychiatry. Natomiast zgodnie z poselską propozycją będą one musiały wynikać wprost z orzeczenia (nie będzie to dotyczyć tylko niewidomych).

Rekomendowany produkt: Komplet – Prawo Pracy i ZUS

– Taka sama zasada obowiązuje w przypadku starania się o dofinansowanie do pensji – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Dodaje, że będzie to oznaczało konieczność wystąpienia przez niektórych pracowników o nowe orzeczenia o niepełnosprawności. A to może okazać się problematyczne, gdyż powiatowe zespoły ostatnio wskazują w tych dokumentach tylko jedną, podstawową przyczynę uszczerbku na zdrowiu. Na przykład wpisują jedynie uszkodzenie narządu ruchu, a odmawiają wpisania kodu dodatkowego schorzenia, jak choroby psychicznej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »