REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych 2024 netto

Zasiłek dla bezrobotnych netto 2024 - ile wynosi?
Dla kogo jest zasiłek, jakie warunki trzeba spełnić i ile trwa?
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych netto w 2024 roku? Jego wysokość zależy od stażu pracy bezrobotnego. Ile trwa pobieranie zasiłku dla bezrobotnych? Jakie znaczenie ma sposób rozwiązania umowy?

Zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku – ile wynosi?

Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2024 roku? Kwota zasiłku ustalana jest od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. W związku z powyższym obecnie obowiązuje wysokość zasiłku ustalona od 1 czerwca 2024 roku. Od 1 czerwca 2025 r. kwota zasiłku zostanie zwaloryzowana o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku (o ile wzrósł).

REKLAMA

Autopromocja

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od stażu pracy osoby uprawnionej do świadczenia (trzy stawki – 80%, 100% i 120%). Zasiłek może być przyznany na 6 lub 12 miesięcy. Jego kwota za pierwsze 3 miesiące pobierania jest wyższa niż wysokość zasiłku wypłacana za pozostały okres.

 • Dla osób ze stażem pracy niższym niż 5 lat w pierwszych 3 miesiącach pobierania zasiłku należy się 1329,60 zł brutto (80% podstawowego zasiłku dla bezrobotnych). Po 3 miesiącach będzie to 1044,20 zł brutto.
 • Natomiast osoby ze stażem od 5 do 20 lat w pierwszych 3 miesiącach otrzymają 1662,00 zł brutto (100% podstawowego zasiłku dla bezrobotnych), a później mogą liczyć na kwotę 1305,20 zł brutto.
 • W końcu bezrobotni z ponad 20-letnim stażem w pierwszych 3 miesiącach mają wypłacany zasiłek w wysokości 1994,40 zł brutto (120% podstawowego zasiłku dla bezrobotnych), a w kolejnych miesiącach 1566,30 zł brutto.

Zasiłek dla bezrobotnych 2024 netto

 • Jeśli osoba uprawniona ma niższy niż 5-letni staż pracy, zasiłek dla bezrobotnych netto w pierwszych 3 miesiącach wynosi 1209,94 zł. W kolejnych miesiącach PUP wypłaci na rękę 950,22 zł zasiłku.
 • Osoby ze stażem od 5 do 20 lat otrzymują 1512,42 zł netto (pierwsze 3 miesiące), a później 1187,73 zł netto.
 • Najwyższa kwota zasiłku przysługuje bezrobotnym z ponad 20-letnim stażem. Będzie to 1814,90 zł netto (pierwsze 3 miesiące) i następnie 1425,33 zł netto.

Od zasiłków dla bezrobotnych odprowadza się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należy to do zadań starosty.

Ważne

Najbliższa podwyżka zasiłku dla bezrobotnych nastąpi z dniem 1 czerwca 2025 roku.

Zasiłek dla bezrobotnych – dla kogo?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku? Jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać? Przede wszystkim trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy. W okresie 18 miesięcy wstecz od rejestracji należało pracować minimum 365 dni. Wynagrodzenie za tę pracę nie mogło być niższe od minimalnego. Warunkiem jest także odprowadzanie od tej pensji składki na Fundusz Pracy. Zasiłek dla bezrobotnych można otrzymywać także po zamknięciu działalności i rejestracji w urzędzie pracy. Szczegółowe zasady przyznawania prawa do zasiłku dla bezrobotnych reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych – ile trwa?

Zasiłek bezrobotny może trwać (czyli być pobierany) przez 180 dni lub 365 dni. Od czego zależy okres pobierania zasiłki? Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa wprost, kto otrzymuje zasiłek na 180 dni, a kto na 365 dni:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) 180 dni – bezrobotni zamieszkali w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
2) 365 dni – bezrobotni:

 • zamieszkali w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
 • powyżej 50 roku życia oraz posiadający jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
 • którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego, lub
 • samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Zasiłek dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy

REKLAMA

Przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych duże znaczenie ma sposób rozwiązania umowy. Urząd pracy sprawdza umowy na 6 miesięcy wstecz (przed rejestracją). Jeśli któraś z umów rozwiązywanych w tym czasie była wypowiedziana przez pracownika albo rozwiązana na mocy porozumienia stron, na wypłatę zasiłku trzeba będzie poczekać 90 dni i o te 90 dni skraca się okres wypłacania zasiłku przez PUP.

Wyjątkiem jest porozumienie stron z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy, redukcji zatrudnienia z przyczyn stojących po stronie zakładu pracy albo z powodu zmiany miejsca zamieszkania. W tych przypadkach zasiłek wypłacany jest od razu po rejestracji w urzędzie. Od razu wypłaca się także zasiłek, gdy to pracodawca wypowiedział umowę albo rozwiązała się z upływem czasu na jaki została zawarta.

Inaczej jest w przypadku dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Tutaj bezrobotny poczeka aż 180 dni na wypłatę zasiłku, co może równać się z brakiem jakiejkolwiek wypłaty (gdyby zasiłek został przyznany na 180 dni).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA