REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych 2024 netto

Zasiłek dla bezrobotnych netto 2024 - ile wynosi?
Dla kogo jest zasiłek, jakie warunki trzeba spełnić i ile trwa?
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych netto w 2024 roku? Jego wysokość zależy od stażu pracy bezrobotnego. Ile trwa pobieranie zasiłku dla bezrobotnych? Jakie znaczenie ma sposób rozwiązania umowy?

Zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku – ile wynosi?

Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2024 roku? Kwota zasiłku ustalana jest od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. W związku z powyższym obecnie obowiązuje wysokość zasiłku ustalona od 1 czerwca 2023 roku. Od 1 czerwca 2024 r. kwota zasiłku zostanie zwaloryzowana o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku (o ile wzrósł).

Autopromocja

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od stażu pracy osoby uprawnionej do świadczenia (trzy stawki – 80%, 100% i 120%). Zasiłek może być przyznany na 6 lub 12 miesięcy. Jego kwota za pierwsze 3 miesiące pobierania jest wyższa niż wysokość zasiłku wypłacana za pozostały okres.

 • Dla osób ze stażem pracy niższym niż 5 lat w pierwszych 3 miesiącach pobierania zasiłku należy się 1193,60 zł brutto (80% podstawowego zasiłku dla bezrobotnych). Po 3 miesiącach będzie to 937,30 zł brutto.
 • Natomiast osoby ze stażem od 5 do 20 lat w pierwszych 3 miesiącach otrzymają 1491,90 zł brutto (100% podstawowego zasiłku dla bezrobotnych), a później mogą liczyć na kwotę 1171,60 zł brutto.
 • W końcu bezrobotni z ponad 20-letnim stażem w pierwszych 3 miesiącach mają wypłacany zasiłek w wysokości 1790,30 zł brutto (120% podstawowego zasiłku dla bezrobotnych), a w kolejnych miesiącach 1406,00 zł brutto.

Zasiłek dla bezrobotnych 2024 netto

 • Jeśli osoba uprawniona ma niższy niż 5-letni staż pracy, zasiłek dla bezrobotnych netto w pierwszych 3 miesiącach wynosi 1086,18 zł. W kolejnych miesiącach PUP wypłaci na rękę 852,94 zł zasiłku.
 • Osoby ze stażem od 5 do 20 lat otrzymują 1357,63 zł netto (pierwsze 3 miesiące), a później 1066,16 zł netto.
 • Najwyższa kwota zasiłku przysługuje bezrobotnym z ponad 20-letnim stażem. Będzie to 1629,17 zł netto (pierwsze 3 miesiące) i następnie 1279,46 zł netto.

Od zasiłków dla bezrobotnych odprowadza się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należy to do zadań starosty.

Ważne

Najbliższa podwyżka zasiłku dla bezrobotnych nastąpi z dniem 1 czerwca 2024 roku. Sprawdź, ile zasiłek wyniesie na rękę (netto): Zasiłek dla bezrobotnych netto - od czerwca 2024 roku podwyżka.

Zasiłek dla bezrobotnych – dla kogo?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku? Jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać? Przede wszystkim trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy. W okresie 18 miesięcy wstecz od rejestracji należało pracować minimum 365 dni. Wynagrodzenie za tę pracę nie mogło być niższe od minimalnego. Warunkiem jest także odprowadzanie od tej pensji składki na Fundusz Pracy. Zasiłek dla bezrobotnych można otrzymywać także po zamknięciu działalności i rejestracji w urzędzie pracy. Szczegółowe zasady przyznawania prawa do zasiłku dla bezrobotnych reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych – ile trwa?

Zasiłek bezrobotny może trwać (czyli być pobierany) przez 180 dni lub 365 dni. Od czego zależy okres pobierania zasiłki? Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa wprost, kto otrzymuje zasiłek na 180 dni, a kto na 365 dni:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) 180 dni – bezrobotni zamieszkali w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
2) 365 dni – bezrobotni:

 • zamieszkali w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
 • powyżej 50 roku życia oraz posiadający jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
 • którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego, lub
 • samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Zasiłek dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy

Przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych duże znaczenie ma sposób rozwiązania umowy. Urząd pracy sprawdza umowy na 6 miesięcy wstecz (przed rejestracją). Jeśli któraś z umów rozwiązywanych w tym czasie była wypowiedziana przez pracownika albo rozwiązana na mocy porozumienia stron, na wypłatę zasiłku trzeba będzie poczekać 90 dni i o te 90 dni skraca się okres wypłacania zasiłku przez PUP.

Wyjątkiem jest porozumienie stron z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy, redukcji zatrudnienia z przyczyn stojących po stronie zakładu pracy albo z powodu zmiany miejsca zamieszkania. W tych przypadkach zasiłek wypłacany jest od razu po rejestracji w urzędzie. Od razu wypłaca się także zasiłek, gdy to pracodawca wypowiedział umowę albo rozwiązała się z upływem czasu na jaki została zawarta.

Inaczej jest w przypadku dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Tutaj bezrobotny poczeka aż 180 dni na wypłatę zasiłku, co może równać się z brakiem jakiejkolwiek wypłaty (gdyby zasiłek został przyznany na 180 dni).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Henks
  2024-03-13 06:07:09
  Pytam co zlódżmi 50+ gdzie do pracy są zastaży do emerytury za młodżi bez żadnych szans na jaki kolwiek zaśiłek jak żyć skazani są na porażkę pytam śię żądzących
  0
 • Anna
  2024-03-12 11:42:03
  Ja dostałam za 7 dni 49.80 śmiech na sali !
  0
 • Bodzio
  2024-03-13 07:46:08
  A ja dalej nie rozumiem dlaczego swiadczenie z Panstwa , jakim jest bezrobocie podawane jest w brutto i netto. Jakim trzeba byc kretynem by jedna reka dac i sekunde pozniej zabrac podatek, co zmienia dla Kowalskiego Brutto i Netto
  0
 • Kar
  2024-03-13 09:01:07
  Mam staż pracy 13 lat dostalam netto zasiłku prawie 900 zl
  2
 • Gal
  2024-03-14 12:44:38
  Urzędy pracy do likwidacji. Natychmiast. Dosyć że nic nie robią to jeszcze sa bezczelni i chamowaci
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

REKLAMA