| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zatrudnianie niepełnosprawnych - zmiany w ustawie

Zatrudnianie niepełnosprawnych - zmiany w ustawie

Jedną z najważniejszych zmian w ustawie o rehabilitacji jest dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, które ulegnie obniżeniu lub podwyższeniu w zależności od stopnia niepełnosprawności danego pracownika.

Złożenie wniosku nie może nastąpić później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia.

Jednak bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, o którym mowa wyżej, osobę niepełnosprawną wlicza sie do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.

Zmiany w dofinansowaniach

Największe kontrowersje wzbudziły zmiany w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Co prawda w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczanych do znacznego stopnia niepełnosprawności kwota dofinansowania ulegnie zwiększeniu ze 160% do 180% najniższego wynagrodzenia, to w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności kwota ta ulegnie zmniejszeniu odpowiednio do 100% i 40% najniższego wynagrodzenia. Na podstawie postanowień przejściowych (art. 12 ustawy nowelizującej) ww. poziomy dofinansowań będą obowiązywać od dofinansowania za styczeń 2013 r.

Do tego czasu wysokość tego dofinansowania będzie ulegała stopniowym zmianom w 2 terminach i będzie wynosić od:

  • 1 stycznia 2012 r. – odpowiednio 170%, 125% i 50%,
  • 1 lipca 2012 r. – odpowiednio 180%, 115% i 45% (art. 26a ust. 1 ustawy o rehabilitacji).

Dodatkowo w latach 2011–2012 najniższe wynagrodzenie, na potrzeby obliczania dofinansowań, będzie równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę obowiązującemu w grudniu 2009 r. A zatem kwota dofinansowań zostanie „zamrożona” na 2 lata w tej wysokości z grudnia 2009 r.

Od 1 marca 2011 r. dofinansowanie nie będzie wypłacane na pracowników zaliczanych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury (art. 26a ust. 1a1 ustawy o rehabilitacji).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »