reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Jaka jest wysokość kar za zatrudnianie cudzoziemców bez prawa pobytu w Polsce – stanowisko MPiPS

Jaka jest wysokość kar za zatrudnianie cudzoziemców bez prawa pobytu w Polsce – stanowisko MPiPS

Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców zależą od tego, czy popełniony przez pracodawcę czyn jest przestępstwem czy wykroczeniem. Za szczególne naruszenia w tym zakresie pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 100 zł do 1 080 000 zł lub kara ograniczenia wolności do 12 miesięcy. Takiej interpretacji niejasnych przepisów – w odpowiedzi na pytania naszej redakcji – udzieliło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2012 r. poz. 769, dalej ustawa) przewiduje kary za zatrudnienie cudzoziemca bez ważnego prawa pobytu w Polsce.

Na podstawie tej ustawy, powierzanie pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w warunkach szczególnego wykorzystania, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat (art. 10 ustawy). Natomiast uporczywe powierzanie wykonywania pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski, w przypadku gdy praca ta nie ma związku z prowadzoną przez powierzającego wykonywanie pracy działalnością gospodarczą, podlega karze grzywny do 10 000 zł (art. 11 ust. 1 ustawy).

Niejasne przepisy dotyczące nakładania kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Wskazana wyżej ustawa przewiduje także grzywnę lub karę ograniczenia wolności za powierzanie, w tym samym czasie, wykonywania pracy wielu cudzoziemcom przebywającym bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski (art. 9 ust. 1 ustawy). Grzywnie lub karze ograniczenia wolności podlega także:

  • powierzenie wykonywania pracy małoletniemu cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  • uporczywe powierzanie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wykonywania pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 9 ust. 2 i ust. 3 ustawy).

W tym przypadku nie określono wysokości grzywny oraz kary ograniczenia wolności za ww. czyny. Wątpliwości budzi też to, według jakiej procedury odbywa się nakładanie grzywny lub kary ograniczenia wolności za wskazane czyny – czy według procedury przewidzianej dla wykroczeń, czy według procedury przewidzianej w Kodeksie postępowania karnego dla przestępstw. Kara grzywny i kara ograniczenia wolności jest bowiem przewidziana jako sankcja zarówno w Kodeksie wykroczeń, jak i w Kodeksie karnym. O wyjaśnienie tych wątpliwości zwróciliśmy się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

MPiPS: kary zależne od tego, czy chodzi o przestępstwo czy o wykroczenie

W przesłanym do redakcji „Monitora prawa pracy i ubezpieczeń” 12 lipca br. wyjaśnieniu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazało, że przy ustalaniu, jakim karom podlegają pracodawcy zatrudniający nielegalnie cudzoziemców, należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 13 ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tym przepisem, nie podlega karze za przestępstwo określone w art. 9 i art. 10 oraz za wykroczenie określone w art. 11 (czyli za czyny polegające na nielegalnym zatrudnianiu cudzoziemców), kto powierzając wykonywanie pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełnił łącznie następujące warunki:

  • wypełnił obowiązki obejmujące żądanie od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski i dopełnił obowiązku przechowywania przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca kopii tego dokumentu, chyba że wiedział, że przedstawiony dokument uprawniający do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został sfałszowany;
  • zgłosił cudzoziemca, któremu powierzył wykonywanie pracy, do ubezpieczeń społecznych, jeżeli taki obowiązek wynika z obowiązujących przepisów.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama