REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców - nowe przepisy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Praca i działalność gospodarcza Ukraińców w Polsce - nowe przepisy, specustawa
Praca i działalność gospodarcza Ukraińców w Polsce - nowe przepisy, specustawa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców w Polsce jest już łatwiejsza. Nowe przepisy specustawy wprowadzają szereg uproszczeń dla obywateli Ukrainy.

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców w Polsce

W wyniku wojny w Ukrainie, obywatele tego kraju zostali zmuszeni do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i pracy. Wielu z nich znalazło schronienie na terytorium naszego kraju. W dniu 12 marca 2022 r. opublikowano ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (zwana dalej ,,ustawą’’), która obowiązuje z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 r. Nowe przepisy mają zastosowanie przede wszystkim do obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bezpośrednio Ukrainy w związku z działaniami wojennymi Ustawą wprowadzono rozwiązania, które umożliwiają dostęp do polskiego rynku pracy obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny. Radca prawny Adam Domagała z MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes w Sosnowcu pokrótce prezentuje nowe regulacje i ułatwienia dla społeczności ukraińskiej.

REKLAMA

Autopromocja

Powierzenie pracy Ukraińcowi - 14 dni na powiadomienie urzędu pracy

Zgodnie z art. 22 ustawy obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy:

a) jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny lub

b) jest obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

- jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Legalny pobyt Ukraińca:

Wskazać należy, iż przez legalny pobyt w rozumieniu ustawy przyjmuje się sytuację przyjazdu obywatela Ukrainy bezpośrednio z Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. Pobyt uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy powiadamia właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl. W treści powiadomienia podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy przekazuje dane dotyczące:

  • podmiotu powierzającego wykonywanie pracy;
  • obywatela Ukrainy obejmujące jego imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć, obywatelstwo, dane dotycząc dokumentu stwierdzającego lub pozwalającego ustalić tożsamość oraz państwo, w którym wydano dokument oraz numer PESEL – o ile został nadany;
  • rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywania pracy a obywatelem Ukrainy;
  • stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy;
  • miejsce wykonywanej pracy.

Niewypełnienie określonych wyżej warunków oznacza brak możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.

Rejestracja Ukraińców w urzędzie pracy

Ustawa przewiduje także możliwość zarejestrowania się w powiatowych urzędach pracy obywatelom Ukrainy, jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy. Dzięki tym rozwiązaniom obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z usług rynku pracy w postaci: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń.

Rodzaj umowy i wysokość wynagrodzenia Ukraińca

Podkreślenia wymaga, iż ustawa nie ogranicza zakresu pracy, jaki może być świadczony przez obywatela Ukrainy. Ustawa nie limituje także sposobu powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy. Możliwe zatem jest zatrudnienie obywatela Ukrainy na podstawie stosunku pracy jak i na podstawie stosunku cywilnoprawnego. Pracodawca zobowiązany jest natomiast do zagwarantowania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, o której mowa w treści Rozporządzenia Rady Ministrów.

Działalność gospodarcza Ukraińca - nowe przepisy

REKLAMA

Ustawa w art. 23 przewiduje, że obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w świetle ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach będą mogli podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, na zasadach obowiązujących obywateli polskich, pod warunkiem uzyskania numer PESEL. Zatem nie jest konieczne spełnienie jakichkolwiek dodatkowych warunków, w tym bytowych przez obywatela Ukrainy, poza uzyskaniem numeru PESEL.

W przypadku, gdy pobyt przedsiębiorcy – obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej przestanie być legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, przedsiębiorca podlega wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Ochotnicze Hufce Pracy - Ukraińcy od 15 do 25 roku życia

W treści ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uregulowano kwestię dotyczącą Ochotniczych Hufców Pracy. Będą one mogły bowiem realizować zadania, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, na rzecz obywateli Ukrainy, którzy przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej legalnie, a którzy ukończyli 15 lat i nie ukończyli 25 lat. Podobne rozwiązanie przewidziano dla podmiotów prowadzących centra integracji społecznych, które będą mogły realizować swoje zadania na rzecz obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jest uznawany za legalny.

Lekarze, dentyści, pielęgniarki i położne z Ukrainy - ułatwienia

W ustawie przewidziano także możliwość zatrudnienia obywateli Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r., przez okres 18 miesięcy, niezależnie od trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na stanowisku lekarza lub lekarza dentysty, nawet w sytuacji gdy uzyskali oni kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Obywatelowi Ukrainy w takim przypadku będzie można przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza albo warunkowe prawo wykonywania zawody lekarza dentysty.

Analogiczne rozwiązanie przewidziano dla obywateli Ukrainy, którzy uzyskali kwalifikacje pielęgniarki lub położnej poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zarówno lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka jak i położna będący obywatelami Ukrainy, mogą świadczyć pracę wyłącznie w podmiotach leczniczych. Są także zobowiązani do zgłoszenia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, w jakim podmiocie leczniczym i na jaki okres czasu zostali zatrudnieni. Możliwość pracy dla powyższych zawodów poza podmiotami leczniczymi przewidziano w przypadku zniesienia stanu epidemii oraz braku wyodrębnienia podmiotów leczniczych przeznaczonych do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19.

Zatrudnienie Ukraińca na stanowisku pomocy nauczyciela

Dla osób nieposiadających obywatelstwa polskiego przewidziano możliwość zatrudniania w roku szkolnym 2021/2022 na stanowisku pomocy nauczyciela. Z zaznaczeniem, że cudzoziemiec posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Zmiana ta dotyczy wszystkich osób nieposiadających obywatelstwa polskiego, i nie odnosi się wyłącznie do obywateli Ukrainy, jak ma to miejsce m.in. w przypadku zawodu lekarza czy pielęgniarki.

Praca Ukraińców jako wychowawców, opiekunów dziecięcych, pedagogów, psychologów

Ustawa umożliwia, za zgodą wojewody, starosty, marszałka województwa lub innego właściwego organu, zatrudnienie obywateli Ukrainy, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej legalnie, pomimo niespełnienia wymagań o których mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, jako wychowawcy, opiekunowie dziecięcy oraz pedagodzy w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej. Obywatele Ukrainy mogą być także zatrudnieni na powyższych zasadach jako osoby pracujące z dziećmi oraz psycholodzy w placówce wsparcia dziennego, a także jako psycholodzy oraz pedagodzy u organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Specustawa Ukraina - kogo nie dotyczą przepisy ustawy?

Zaznaczenia wymaga, że ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nie stosuje się w przypadkach, gdy:

  • Obywatel Ukrainy przybył bezpośrednio z Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przed datą 24 lutego 2022 r.;
  • Obywatel Ukrainy nie przybył bezpośrednio na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z Ukrainy przed lub po dacie 24 lutego 2022 r. (wyjątek od przesłanki bezpośredniego przybycia z Ukrainy przewiedziany jest dla obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka);
  • Osoba przekraczająca granicę ukraińsko-polską nie posiada obywatelstwa ukraińskiego, przy czym ustawa za obywatela Ukrainy kwalifikuje także nieposiadającego obywatelstwa ukraińskiego małżonka obywatela Ukrainy, o ile przybył on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego pastwa.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA