REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczne formy zatrudnienia: Kontraktowanie, outsourcing i praca tymczasowa

Elastyczne formy zatrudnienia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym elastyczność stała się kluczowym czynnikiem sukcesu. Pracodawcy i pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na różne elastyczne formy zatrudnienia, takie jak kontraktowanie, outsourcing i praca tymczasowa. 

W tym artykule dokładnie przyjrzymy się tym elastycznym modelom zatrudnienia, analizując ich zalety i wady zarówno z perspektywy pracodawców, jak i pracowników.

Autopromocja

Kontraktowanie

Kontraktowanie, czyli forma zatrudnienia na czas określony lub na podstawie określonych projektów, stało się popularne w wielu branżach. Pracodawcy mogą korzystać z ekspertów na czas realizacji konkretnych zadań bez konieczności utrzymywania stałego zatrudnienia. Zaletą dla pracodawców jest większa kontrola nad kosztami oraz dostęp do specjalistycznej wiedzy. Jednakże, pracownicy kontraktowi mogą odczuwać brak stabilności zatrudnienia i brak benefitów, które są często dostępne dla pracowników na stałe.

Outsourcing

Outsourcing polega na przekazywaniu pewnych funkcji lub procesów firmy zewnętrznym podmiotom. Outsourcing może obejmować różne obszary, od usług IT po księgowość i obsługę klienta. 

Pracodawcy korzystający z outsourcingu mogą oszczędzać na kosztach, skupiając się na kluczowych aspektach swojej działalności. Pracownicy świadczący swoje usługi w outsourcingu często mają możliwość pracy zdalnej, ale mogą odczuwać brak poczucia przynależności do organizacji i niestabilność zatrudnienia związaną z potencjalnymi zmianami w umowach outsourcingowych.

Praca tymczasowa

Praca tymczasowa jest elastycznym modelem zatrudnienia, w którym pracownicy są zatrudniani na krótkie okresy czasu, aby sprostać zmieniającym się potrzebom przedsiębiorstwa. Dla pracodawców jest to sposób na szybkie uzupełnianie zasobów ludzkich w okresach intensywnego zapotrzebowania, zwiększając elastyczność organizacji. Pracownicy tymczasowi cieszą się większymi perspektywami zatrudnienia, ale mają ograniczone benefity i poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie: Każda z tych elastycznych form zatrudnienia ma swoje miejsce w dzisiejszym środowisku biznesowym. Pracodawcy muszą dokładnie przemyśleć, która forma najlepiej odpowiada ich potrzebom i strategii biznesowej. Jednocześnie, pracownicy powinni rozważyć, jakie są ich priorytety i oczekiwania od pracy, aby wybrać odpowiednią formę zatrudnienia.

Ważne jest, aby zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zdawali sobie sprawę z zalet i wad każdej z tych elastycznych form zatrudnienia. W odpowiednim kontekście i przy właściwym zarządzaniu, elastyczne formy zatrudnienia mogą przynieść korzyści zarówno firmom, jak i pracownikom, umożliwiając dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i biznesowych. Ostatecznie, kluczem do sukcesu w tych modelach zatrudnienia jest znalezienie równowagi między elastycznością a stabilnością, zadowalając zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA