REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Maląg wręczyła odznaczenia zasłużonym dla rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej

rodzina fot. shutterstock
rodzina fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szefowa MRiPS Marlena Maląg wręczyła w poniedziałek odznaczenia Primus in Agendo za osiągnięcia w zakresie rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej. Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji – napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Odznaczenia zasłużonym dla rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej

Uroczystość wręczenia nagród Primus in Agendo i wyróżnień za osiągnięcia w zakresie deinstytucjonalizacji i rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie.

REKLAMA

Autopromocja

Listy do uczestników wydarzenia skierowali prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda w liście odczytanym przez doradcę prezydenta Paulinę Malinowską-Kowalczyk podkreślił, że upowszechnianie rodzinnych form pieczy zastępczej jest ważnym elementem realizowanej obecnie polityki prorodzinnej.

Przypomniał, że "działania w tym zakresie prowadzone są w naszym kraju nieprzerwanie od roku 1999, to znaczy od drugiej reformy samorządowej, w której ramach zadania z zakresu pieczy zastępczej powierzono powiatom".

"Ważnym krokiem na tej drodze było uchwalenie w roku 2012 oraz wdrożenie przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej" – zaznaczył prezydent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dodał, kolejny etap działań w tym zakresie wyznacza przyjęta przez rząd w czerwcu 2022 roku "Strategia rozwoju usług społecznych", ukierunkowana na rozwijanie środowiskowych form wsparcia w pięciu obszarach, w tym w pieczy zastępczej.

Prezydent zwrócił uwagę, że prowadzenie rodzinnych form pieczy zastępczej nie jest zadaniem łatwym, dlatego rodzicielstwo zastępcze wymaga odpowiedniego wsparcia.

"Składają się na nie kompleksowe działania, które obejmują pomoc w rozwoju samych dzieci powierzonych pieczy, wzmacnianie rodzin i opiekunów zastępczych oraz pracę socjalną z rodzicami biologicznymi. Wymaga to metodycznego podejścia i konsekwencji w działaniu. Tym bardziej warto wyróżniać i ukazywać jako wzór te powiaty, w których takie działania przynoszą wymierne efekty" – podkreślił Andrzej Duda.

Zaangażowanie to wzór do naśladowania

List od marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszula Rusecka. "Ufam, że zaangażowanie i aktywna samorządowa działalność w obszarze szeroko pojętego rodzicielstwa zastępczego stanie się wzorem do naśladowania a jednocześnie będzie źródłem inspiracji do wzbogacenia działań realizowanych przez innych, lokalnych włodarzy" – napisała marszałek Sejmu.

Podziękowała laureatom za empatię, wrażliwość, a jednocześnie dogłębne zrozumienie problemów pieczy zastępczej.

"Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji, jakich można się podjąć, i nigdy tego nie ukrywałem: jedna z niezwykle mi bliskich" – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez minister rodziny Marlenę Maląg. Wskazał, że "każde dziecko potrzebuje bezwarunkowej miłości, akceptacji i rodzinnego ciepła, nie każde ma jednak szczęście od urodzenia wzrastać w rodzinie, która obdarza je tym co niezbędne do godnego życia i rozwoju".

Zwracając się do uczestników uroczystości, Morawiecki podkreślił, że wykonują zadania, które nie sposób przecenić.

"Wasza praca daje szanse na obdarzenie dzieci miłością i szacunkiem, budowanie w nich wiary we własne siły i po prostu lepszą przyszłość. Niesiecie też bezcenną pomoc w walce z ich często traumatycznymi doświadczeniami. Serdecznie za to wszystko dziś za to uhonorowanym dziękuję" – napisał. "Z pewnością mamy świadomość, że miłość do dzieci i dojrzałego rodzicielstwa nie da się zapisać ustawowo, ale wiemy także, że należy tworzyć rozwiązania wspierające tych, którzy za cel swoich działań obrali dobro dziecka i rodziny" – zaznaczył.

Szefowa MRiPS zapewniła, że rząd troszczy się o polskie rodziny, poprzez wszystkie działania, które są podejmowane od siedmiu lat. Wymieniła programy: "Rodzina 500 plus", "Dobry start", świadczenie "Mama4 plus", "Maluch plus", rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie opieki żłobkowej. "To są programy, to są konkretne działania w materii finansowego wsparcia rodzin, ale bardzo ważne jest tworzenie dobrego klimatu wokół rodzin" – powiedziała Maląg.

"Tak jak pan premier napisał, nie wszystkim dzieciom jest dane wychowywać się w swojej rodzinie biologicznej, różne są sytuacje" – zaznaczyła minister.

Wskazała, że obecnie już blisko 80 proc. dzieci przebywa w rodzinnej pieczy zastępczej. Jak mówiła, istotne są dobre rozwiązania wprowadzone w ustawie o pieczy zastępczej, z myślą przede wszystkim o dobru dziecka. Według minister rodziny to jasny i czytelny sygnał, że idziemy w kierunku deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej.

Wiceminister rodziny Barbara Socha poinformowała, że wyróżnienie za działalność na rzecz deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej otrzymało miasto Chełm oraz powiaty: chełmski, kamiennogórski, karkonoski, kartuski, łosicki, sępoleński, słupecki, turecki i zwoleński.

Odznaki Primus in Agendo zostały wręczone przedstawicielom dwóch powiatów: kartuskiego i tureckiego.

"Wszystkim wyróżnionym dziękuję za działania wskazujące na dobre rozumienie idei deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej i tworzenie atmosfery sprzyjającej rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej" – podkreśliła wiceminister Socha.

Podczas wydarzenia można było obejrzeć prezentacje prac młodej malarki Wanessy Bąkowskiej.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kkr/ dsr/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA