REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Młodzi mężczyźni częściej niż kobiety pozostają na utrzymaniu rodziców

rodzina
rodzina
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Młode kobiety są bardziej niż ich koledzy zdeterminowane do podjęcia pracy zarobkowej, a mężczyźni chętniej pozostają na utrzymaniu rodziców - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Jak dodano, zadłużenie Polaków w wieku 18-35 lat w KRD sięga 5,8 mld zł.

Młodzi mężczyźni częściej na utrzymaniu rodziców

Dla 93 proc. młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat ważna jest praca zarobkowa, przy czym 73 proc. podkreśla, że jest ona "zdecydowanie ważna". Młodzi Polacy najczęściej uzasadniają to chęcią zdobycia niezależności finansowej (69 proc.) oraz potrzebą zarabiania na swoje utrzymanie (67 proc.) - stwierdzono w badaniu Krajowego Rejestru Długów „Podejście młodych Polaków do pieniędzy”.

REKLAMA

Autopromocja

W opinii 60 proc. ankietowanych ważnym argumentem za niezależnością finansową jest też możliwość odkładania pieniędzy na przyszłość. Na kolejnych miejscach znalazły się: konieczność zarobienia pieniędzy na większe wydatki (54 proc.) oraz potrzeba dysponowania środków, które można wydać na przyjemności (52 proc.). Przeszkodą może być zadłużenie, z którym młodzi wchodzą w dorosłe życie.

Według prezesa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adama Łąckiego zadłużenie Polaków w wieku 18-35 lat w KRD sięga 5,8 mld zł.

"Ponad 625 mln zł to zobowiązania, których nie płacą osoby poniżej 25 lat. Takich dłużników w naszej bazie danych jest prawie 142 tys., z których każdy ma do oddania średnio ponad 4,4 tys. zł" - wskazał PAP Łącki. Zwrócił uwagę, że w początkowym okresie zatrudnienia młodzi często nie mogą liczyć na wysokie zarobki, przez co trudniej im szybko osiągnąć wymarzony status życia. "Bycie dłużnikiem w takiej sytuacji jest dodatkowym problemem, ponieważ nawet niewielki dług wpisany do rejestru długów uniemożliwia wzięcie kredytu na zakup mieszkania czy samochodu" – zaznaczył.

Potrzeby osiągnięcia niezależności finansowej nie ma 33 proc. młodych, którzy są na utrzymaniu rodziców lub partnera. Z kolei 28 proc. respondentów, którzy nie są zainteresowani posiadaniem pracy zarobkowej chce się skupić na edukacji lub traktuje pracę "jako przykry obowiązek".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z badania wynika, że niezależność finansowa oraz zapewnienie sobie utrzymania są ważniejsze dla kobiet niż mężczyzn. Dużą wagę przywiązuje do nich odpowiednio 74 proc. oraz 70 proc. ankietowanych pań. W przypadku mężczyzn odsetek ten to 65 proc. i 63 proc. Kolejną istotną różnicą jest podejście do wydawania zarobionych pieniędzy na przyjemności - jedzenie na mieście, markowe ubrania, wizyty u kosmetyczki. To istotna motywacja dla blisko 57 proc. kobiet i 46,5 proc. mężczyzn.

Ankietowani po 25. roku życia częściej za ważne uważają m.in. utrzymanie bliskich osób. To istotne dla 49 proc. osób z tej grupy wiekowej. Wśród młodszych uważa tak 27 proc. respondentów. Osoby w wieku między 25. a 34. rokiem życia częściej od młodszych podnoszą argument, że praca daje poczucie godności - 36 proc. wobec 29 proc. - oraz umożliwia spłatę zaciągniętych zobowiązań finansowych (26 proc. do 11 proc.).

Dla osób między 18. a 25. rokiem życia częściej niż dla ich starszych kolegów argumentem przemawiającym za pracą zarobkową jest możliwość zarobienia pieniędzy na większe wydatki (57 proc. do 53 proc.) oraz rozwijanie pasji i zainteresowań (48 proc. do 44 proc.).

Zobowiązania młodych

Według Jakuba Kosteckiego, prezesa współpracującej z KRD firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, rosnąca kwota nieuregulowanych zobowiązań młodych świadczy o ich narastających problemach. Jak wskazał, w tym gronie dłużników można wyróżnić odmienne postawy wobec zadłużenia. "Problemy finansowe osób, które zdecydowały się założyć rodziny oraz wziąć kredyt na mieszkanie lub samochód wynikają najczęściej z szybko rosnących kosztów życia" - wyjaśnił. Zaznaczył, że tę grupę charakteryzuje odpowiedzialność za swoje zobowiązania - są otwarci na propozycje rozłożenia zaległości na raty. "Zupełnie inaczej rozmawia się z młodymi, którzy długo byli na utrzymaniu rodziców i dopiero zaczynają życie na własny rachunek" – wyjaśnił.

REKLAMA

Zdaniem 78 proc. ankietowanych lepiej podjąć jakąkolwiek pracę, by się utrzymać, niż czekać na wymarzoną ofertę. 48 proc. jest zdania, że trzeba zarabiać duże pieniądze, by rozpocząć samodzielne życie, a 30 proc. twierdzi, że rodzice powinni wspierać swoje dorosłe dzieci, dokładając się np. do zakupu mieszkania lub samochodu. Z tą opinią częściej zgadzają się młodzi mężczyźni (36 proc.) niż kobiety (25 proc.).

Natomiast 29 proc. ankietowanych uważa, że mieszkanie z rodzicami po ukończeniu 25 lat to żaden wstyd. Z tym stwierdzeniem zgadza się co 3. mężczyzna (34 proc.) i co 4. kobieta (25 proc.). Co piąty ankietowany mężczyzna byłby gotów zrezygnować z pracy, gdyby ktoś inny go utrzymywał. W przypadku pań taką opinię podziela 11 proc. badanych. Przedstawicielki płci pięknej znacznie rzadziej gotowe byłyby żyć na garnuszku rodziców, jeśli praca by im nie odpowiadała (9 proc. i 16 proc. wśród mężczyzn). Dwukrotnie mniejszy jest też odsetek kobiet, które miałyby opory przed tym, by pracować za najniższą krajową pensję (8 proc. do 16 proc. wśród mężczyzn).

"Młodzi, którzy długo byli na utrzymaniu rodziców, często mają problemy z odpowiedzialnym zarządzaniem budżetem i wyznają zasadę: jakoś to będzie. Pierwsza praca umożliwia im zaciągnięcie zobowiązań na przyjemności: drogie wyjazdy lub gadżety" - zwrócił uwagę Kostecki. Takie osoby nie radzą sobie później ze spłatą kredytów lub pożyczek, co prowadzi do spiętrzenia zaległości.

Badanie „Podejście młodych Polaków do pieniędzy” przeprowadziła firma IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej we wrześniu 2022 r. metodą CAWI na celowej grupie 1009 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA