REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalać dopuszczalny limit dla umów na czas określony

Bożena Lenart
specjalista z zakresu prawa pracy

REKLAMA

Zatrudniamy pracownika na czas określony. Najpierw był zatrudniony od 1 stycznia do 31 lipca 2009 r. na umowę na czas określony. Następnie podpisaliśmy z nim drugą umowę na czas określony od 1 sierpnia 2009 r. do 31 stycznia 2012 r. Czy od 1 lutego 2012 r. możemy podpisać z pracownikiem jeszcze jedną umowę na czas określony?

Nie, od 1 lutego 2012 r. mogą Państwo zawrzeć z tym pracownikiem tylko umowę o pracę na czas nieokreślony. Wynika to z faktu, że druga umowa na czas określony została zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy antykryzysowej i rozwiąże się po dniu jej stosowania. Zatem do obu umów o pracę na czas określony zawartych z tym pracownikiem ustawa antykryzysowa w ogóle nie ma zastosowania.

Autopromocja

Ustawa antykryzysowa wprowadziła nowy, odmienny od kodeksowego sposób limitowania zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony u pracodawców będących przedsiębiorcami. W miejsce ograniczenia liczby takich kolejno po sobie zawieranych umów (maksymalnie 2 umowy na czas określony z tym samym pracownikiem) wprowadzono maksymalny dopuszczalny okres zatrudnienia na ich podstawie (24 miesiące).

Przepisy przejściowe zawarte w ustawie antykryzysowej przesądziły przy tym, że:

 • do umów o pracę trwających w dniu wejścia w życie tej ustawy (22 sierpnia 2009 r.) nie stosuje się art. 251 Kodeksu pracy (czyli regulacji limitujących zawieranie umów na czas określony do dwóch następujących po sobie), ale przepisy ustawy antykryzysowej (art. 35 ust. 1 i 2 ustawy antykryzysowej),
 • do umów na czas określony trwających 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 Kodeksu pracy (art. 34 ust. 2 ustawy antykryzysowej),
 • jeżeli termin rozwiązania umowy zawartej przed dniem wejścia w życie tej ustawy przypada po 31 grudnia 2011 r., umowa rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta (art. 35 ust. 3 ustawy antykryzysowej).

Należy przyjąć, że zasada polegająca na tym, że do danej umowy na czas określony trwającej 1 stycznia 2012 r. stosujemy przepisy Kodeksu pracy, dotyczy tylko umów o pracę na czas określony zawartych pod rządami ustawy antykryzysowej.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca będący przedsiębiorcą w okresie od 1 marca 2010 r. do 31 sierpnia 2011 r. zatrudnił pracownika na cztery kolejne umowy o pracę na czas określony. Piąta tego rodzaju umowa została zawarta na okres od 1 września 2011 r. do 29 lutego 2012 r. Ta ostatnia umowa 1 stycznia 2012 r. stała się pierwszą umową na czas określony w rozumieniu art. 251 Kodeksu pracy. Zatem od 1 marca 2012 r. pracodawca będzie mógł zatrudnić tego pracownika na kolejną (drugą) umowę o pracę na czas określony. Później będzie musiał już zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony.

Nie ma natomiast powodów do stosowania ustawy antykryzysowej do umów o pracę na czas określony, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie tej ustawy i których termin rozwiązania przypada po 31 grudnia 2011 r. A skoro ustawa antykryzysowa nie wyłącza ani nie modyfikuje w tym przypadku art. 251 Kodeksu pracy, to oznacza, że ten przepis nadal stosuje się do tych umów. Nie można uznać, że sam fakt istnienia ustawy antykryzysowej jest wystarczający do uchylenia art. 251 Kodeksu pracy w przypadkach, w których ustawa antykryzysowa w tym zakresie nie ma w ogóle zastosowania.

Takim przypadkiem jest przedstawiona przez Państwa sytuacja. Ustawa antykryzysowa nie ma zastosowania do żadnej z dwóch umów o pracę na czas określony zawartych przez Państwa z pracownikiem. Oznacza to, że nadal stosuje się w tym przypadku art. 251 Kodeksu pracy. Umowa zawarta na okres od 1 stycznia do 31 lipca 2009 r. jest pierwszą umową o pracę na czas określony (zakończyła się przed wejściem ustawy antykryzysowej, a więc w jej przypadku stosujemy wyłącznie Kodeks pracy). Natomiast umowa zawarta na okres od 1 sierpnia 2009 r. do 31 stycznia 2012 r. jest drugą umową na czas określony w rozumieniu art. 251 Kodeksu pracy. Zatem umowa zawarta od 1 lutego 2012 r. musi już być umową o pracę na czas nieokreślony.

Podstawa prawna:

 • art. 34 ust. 2, art. 35 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 ze zm.),
 • art. 251 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy wiesz co oznaczają wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Ale może wygrać tylko jedno. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1. Jury wskazało także, które słowa znalazły się na podium, przyznano także wyróżnienie. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  REKLAMA

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  Sztuczna Inteligencja w analizie wynagrodzeń: Nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, specjaliści ds. zasobów ludzkich stają w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (SI) w analizie wynagrodzeń. Postęp technologiczny otwiera nowe horyzonty, umożliwiając bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących wynagrodzeń, identyfikację trendów rynkowych oraz dostosowywanie strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków. 

  Uczenie maszynowe: Rewolucja w analizie danych dla profesjonalistów biznesowych

  Uczenie maszynowe to dziedzina sztucznej inteligencji, która rewolucjonizuje sposób, w jaki analizujemy i wykorzystujemy dane w biznesie. Dla profesjonalistów z obszarów prawa, zarządzania zasobami ludzkimi i finansów, zrozumienie podstaw uczenia maszynowego staje się kluczowym elementem skutecznego działania w dynamicznym środowisku biznesowym.

  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Szczyt paczkowy w e-commerce i branży kurierskiej. Bezpieczna praca ma priorytet

  Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  REKLAMA