reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy - poradnik

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Niepełny wymiar czasu pracy a wymiar urlopu

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę standardowy wymiar urlopu 20 lub 26 dni (art. 154 § 2 Kodeksu pracy). Ustalając wymiar urlopu pracownika niepełnoetatowego, należy niepełny dzień urlopu zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego niepełnoetatowcowi pracującemu w wymiarze godzinowym i minutowym

Zatem chcąc ustalić wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na część etatu, trzeba postąpić według następujących zasad:

Krok 1. Ustalić pełny wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, uwzględniając staż pracy pracownika oraz okresy zakończonej nauki – w takim przypadku wymiar urlopu będzie wynosił odpowiednio 20 lub 26 dni.

Krok 2. Następnie pomnożyć pełny wymiar urlopu przez obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy.

Pracownik został zatrudniony na pół etatu. Jego staż pracy to 8 lat. Wymiar urlopu pracownika będzie wynosił 10 dni, co wynika z przeliczenia: 20 dni x 1/2 etatu = 10 dni (w przeliczeniu na godziny daje to 80 godzin). Jeżeli zatem pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy 5 dni w tygodniu po 4 godziny, wówczas będzie miał prawo do 20 dni urlopu po 4 godziny (zgodnie z zasadą udzielania urlopu na dni pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy).

Jak obliczyć urlop wypoczynkowy pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku wymiaru urlopu w pierwszym roku pracy, który przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na niepełny etat. Tu również należy przyjąć zasadę, zgodnie z którą wymiar urlopu jest ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W pierwszej kolejności należy zatem obliczyć przysługujący pracownikowi w danym roku wymiar urlopu wypoczynkowego – proporcjonalnie do wymiaru etatu. Następnie trzeba zastosować zasadę, zgodnie z którą pracownik podejmujący pierwszą pracę nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wysokości 1/12 wymiaru przysługującego po przepracowaniu pełnego roku.

Jak zaokrąglać urlop wypoczynkowy niepełnoetatowcom w pierwszym roku pracy 

Pracownik podjął pierwszą pracę od 1 marca 2015 r. Ma świadczyć pracę od poniedziałku do piątku w wymiarze 1/2 etatu – po 4 godziny każdego dnia. Umowa została zawarta na czas określony do grudnia 2015 r. W tym przypadku w związku z zatrudnieniem pracownika na niepełny etat jego wymiar urlopu będzie wynosił: 20 dni x 1/2 etatu = 10 dni. Zatem pracownik z upływem każdego miesiąca będzie miał prawo do 0,83 dnia urlopu (1/12 x 10 dni = 0,83).

reklama

Czytaj także

Autor:

prawnik, od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy, autor wielu artykułów i komentarzy z tej dziedziny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama