reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Składki przy odwołaniu z urlopu

Składki przy odwołaniu z urlopu

Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od świadczenia wypłaconego pracownikowi z tytułu odwołania go z urlopu wypoczynkowego?

Od kwoty zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika nie nalicza i nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast od wszystkich dodatkowych świadczeń składki są należne.

Składki na ubezpieczenia społeczne za pracownika są opłacane od przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jakie otrzymuje on w związku ze świadczeniem pracy, z wyłączeniem wynagrodzeń za czas choroby oraz zasiłków. Stanowi o tym art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74). Składek na ubezpieczenia społeczne nie nalicza się również od przychodów wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106). Gdy pracodawca wzywa pracownika z urlopu wypoczynkowego, musi na podstawie art. 167 § 2 k.p. pokryć koszty bezpośrednio związane z tym odwołaniem. Dotyczy to zwrotu faktycznie poniesionych i udokumentowanych przez pracownika wydatków (rachunki, bilety itp.). Za bezpośrednio związane z odwołaniem z urlopu uznaje się m.in. koszty pobytu w ośrodku wczasowym, pensjonacie czy wykupionych wczasów. Pracodawcy wolno też zrekompensować pracownikowi odwołanie z urlopu, wypłacając mu świadczenie pieniężne ponad kwotę rzeczywiście poniesionych wydatków. Wszelkie jednak kwoty otrzymane ponad faktyczne i udokumentowane koszty będą dla pracownika stanowić przychód ze stosunku pracy, a w związku z tym podlegają oskładkowaniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama