REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zlecenie pracownikowi innej pracy zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego?

Agnieszka Śniegowska
Zlecenie pracownikowi innej pracy. /Fot. Fotolia
Zlecenie pracownikowi innej pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę zawiera warunki pracy i płacy, a w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem jego składników, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy przez pracownika. Czy zlecenie pracownikowi innej pracy zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego?

Zmiana warunków zatrudnienia

Treść stosunku pracy określają umowa o pracę i przepisy prawa pracy (w szczególności kodeks pracy, układy zbiorowe pracy i regulaminy pracy i wynagradzania). Warunki pracy i płacy określone w umowie o pracę obejmują w szczególności rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem jego składników, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy przez pracownika (por. art. 29 § 1 k.p.). Ponadto również inne, które strony wprowadziły do umowy. Zmiana przez pracodawcę ustalonych w ten sposób i obowiązujących pracownika warunków zatrudnienia wymaga co do zasady wypowiedzenia zmieniającego (jednostronnie przez pracodawcę w trybie art. 42 k.p.) albo porozumienia zmieniającego (w razie zgodnych ustaleń obu stron stosunku pracy). Istnieje jednak po stronie pracodawcy możliwość dokonania pewnych zmian w zakresie łączącego go z pracownikiem stosunku, bez konieczności przeprowadzenia takich procedur. Reguluje ją art. 42 § 4 k.p. 

Autopromocja

POBIERZ: WZÓR WYPOWIEDZENIA

Powierzenie pracownikowi innej pracy

Zgodnie tym przepisem wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę, na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Jest to mechanizm, który pozwala pracodawcy reagować na aktualne potrzeby (rynku lub jego wewnętrzne) i poniekąd dostosować do nich łączący go z pracownikiem stosunek pracy, bez jednoczesnej potrzeby podejmowania dodatkowych i niejednokrotnie długotrwałych czynności. O ile bowiem porozumienie zmieniające przy akceptacji obu stron można zawrzeć i wprowadzić w życie szybko, o tyle dokonanie zmian w drodze wypowiedzenia wymaga upływu odpowiednich okresów wypowiedzenia, a w razie odmowy pracownika może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę.

Na gruncie przywołanego przepisu pracodawca może „powierzyć pracownikowi inną pracę”. Oznacza to, że pracownikowi można przejściowo polecić świadczenie pracy innego rodzaju niż ten, który – zgodnie z powyższym – został określony w umowie o pracę, Chcąc zatem zlecić pracownikowi inne czynności (obowiązki) niż dotychczasowe, które to właśnie określają rodzaj pracy, wystarczy je pracownikowi wskazać. Przepis nie wymaga w tym zakresie konkretnej formy. Pewniejszą jest jednak powierzenie na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Uzasadnione potrzeby pracodawcy

Warunkami umożliwiającymi pracodawcy zastosowanie takiej „uproszczonej” drogi są w pierwszej kolejności „uzasadnione potrzeby pracodawcy”. Jest to określenie ogólne i ocenne. Mogą to być np. przyczyny natury organizacyjnej.

Okres 3 miesięcy

Po drugie, powierzenie innej pracy może nastąpić na okres wynoszący maksymalnie 3 miesiące w danym roku kalendarzowym. Należy to rozumieć w ten sposób, że jednorazowo na trzymiesięczny okres lub kilkakrotnie na krótsze okresy czasu, które łącznie nie przekroczą górnego limitu. Okres ten należy odnieść wyłącznie do danego roku kalendarzowego, co powoduje, że w każdym kolejnym pracodawca znowu może z przedmiotowego uprawnienia skorzystać. 


Wysokość wynagrodzenia

Po trzecie, pracownik zachowuje przez cały ten okres prawo przynajmniej do dotychczasowego wynagrodzenia. Zasadą jest, że wynagrodzenie za pracę odpowiada rodzajowi pracy wykonywanej przez pracownika. W tym przypadku jednak prawo chroni pracownika i zmiana rodzaju pracy nie może powodować dla niego negatywnych skutków w postaci obniżenia wynagrodzenia.

Polecamy także: Prawidłowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Kwalifikacje pracownika

Kolejno, decyzja o chwilowej zmianie pracy nie powinna być dokonywana w oderwaniu od rzeczywistych kwalifikacji pracownika. Inna praca powinna zatem odpowiadać jego wykształceniu, doświadczeniu czy umiejętnościom zawodowym. Pracą odpowiednią do kwalifikacji pracownika jest praca, która tych kwalifikacji nie przekracza i przy której te kwalifikacje znajdą choćby częściowe zastosowanie (por. wyr. Sądu Najwyższego z dnia 5.2.1998 roku, I PKN 515/97). Niezależnie pracodawca jest związany również zasadami prawa pracy, jak zakaz dyskryminacji, zasady równości i poszanowana dóbr osobistych pracownika.

Doprecyzowanie warunków zatrudnienia

W kontekście powyższego, warto zasygnalizować, że jeszcze inną „instytucją” jest doprecyzowanie warunków zatrudnienia. I tak, jeżeli rodzaj pracy i miejsce jej świadczenia zostały w umowie o pracę określone w sposób ogólny, to utrzymanie się w granicach wyznaczonych takim określeniem oznacza, że nie mamy do czynienia ze zmianą warunków pracy, a jedynie z ich konkretyzacją, dokonywaną w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy, gdyż do istoty stosunku pracy należy jej świadczenie pod kierownictwem pracodawcy (pracy podporządkowanej) (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2.10.2008 roku, I PK 73/08).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA