| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przerwanie biegu przedawnienia

Przerwanie biegu przedawnienia

W prawie pracy mamy do czynienia z ogólnym 3-letnim okresem przedawnienia roszczeń, który w wielu przypadkach może być krótszy. Z tego względu skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga szybkiego działania lub przerwania biegu przedawnienia w odpowiednim momencie, aby dłużnik nie mógł odmówić zapłaty.

Przedawnienie przerywa tylko pozew prawidłowy, tj. taki, który nie ma braków albo którego braki zostały uzupełnione w terminie. Pozew zwrócony nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

W praktyce bardzo często przerwę biegu przedawnienia udaje się uzyskać dzięki złożeniu pozwu niezupełnego, zawierającego szczątkowe uzasadnienie roszczeń. Jest to dopuszczalne i często korzystne, bo potem w trakcie procesu można zmodyfikować powództwo i przytoczyć dodatkowe dowody. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli sąd zobowiąże stronę do zajęcia ostatecznego stanowiska w sprawie pod rygorem pominięcia nowych okoliczności i środków dowodowych. Dlatego rozsądniej jest skorzystać z próby ugodowej, o czym poniżej.

Bieg przedawnienia przerywa złożenie wniosku do komisji pojednawczej o polubowne rozpoznanie sporu. Zawezwanie do próby ugodowej pozwala bowiem zachować przedawnienie „w bezpiecznej odległości” i dobrze rozważyć podstawę powództwa lub przeprowadzić negocjacje z dłużnikiem. Koszt takiego postępowania jest niewielki, bo opłata wynosi jedynie 40 zł, a można na dłuższy czas zażegnać perspektywę przedawnienia.

W praktyce niezbyt często dochodzi do ugody, niekiedy również z tej przyczyny, że postępowanie ugodowe jest szczątkowe – sędzia odbiera stanowiska stron, nie przeprowadza negocjacji i po prostu stwierdza, że do ugody w sprawie nie doszło. Przepisy nie przewidują w tym zakresie żadnego postępowania odwoławczego, a zatem przedawnienie biegnie na nowo od dnia zakończenia ugodowego posiedzenia sądu.

Skorzystanie z próby ugodowej nie jest proste, ponieważ system rozpoznawania sporów pracowniczych przez komisje pojednawcze jest nieefektywny, a dodatkowo występują one tylko w nielicznych zakładach państwowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »