Długoterminowa zmiana stanowiska pracy
REKLAMA
Jednym z najprostszych rozwiązań w takiej sytuacji jest zawarcie z pracownikiem porozumienia stron co do zmiany stanowiska pracy. W porozumieniu tym można wpisać okres, na jaki pracodawca powierza pracownikowi nowe stanowisko. Przy czym okres ten nie musi kończyć się konkretną datą. Można wpisać, że porozumienie zawiera się na okres konieczności zastępstwa nieobecnego pracownika. Jeżeli pracodawca nie określi daty lub zdarzenia, które będzie kończyło porozumienie, to po powrocie zastępowanego pracownika do pracy trzeba będzie zawrzeć kolejne porozumienie zmieniające warunki pracy pracownika.
Może się również zdarzyć, że pracownik nie będzie chciał zmiany warunków pracy. W takiej sytuacji pracodawca będzie musiał zastosować wypowiedzenie zmieniające (art. 42 k.p.). Dokument taki powinien być złożony pracownikowi na piśmie. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony, w wypowiedzeniu zmieniającym należy wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie, wymagany dla pracownika okres wypowiedzenia, odpowiedni do okresu zatrudnienia w tym zakładzie pracy, nowe zaproponowane stanowisko pracy oraz pouczenie o terminie złożenia przez pracownika oświadczenia. Jeśli pracownik nie złoży pisma o odmowie przyjęcia nowego stanowiska pracy do czasu upływu połowy okresu wypowiedzenia, uważa się, że wyraził na nie zgodę.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat