reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak potraktować nieobecność pracownika w pracy z powodu wstrzymania ruchu lotniczego

Jak potraktować nieobecność pracownika w pracy z powodu wstrzymania ruchu lotniczego

Jeden z naszych pracowników przebywał na urlopie wypoczynkowym we Włoszech. Nie dotarł do pracy po urlopie ze względu na wstrzymanie ruchu lotniczego. Zadzwonił do nas, że spóźni się do pracy 2 dni, ponieważ zamiast samolotem wraca do Polski koleją. Jak potraktować te 2 dni nieobecności pracownika w pracy? Czy przysługuje mu za nie wynagrodzenie?

Mogą Państwo w porozumieniu z pracownikiem przedłużyć mu urlop wypoczynkowy o 2 dni, w czasie których był nieobecny w pracy z powodu wstrzymania ruchu lotniczego. Jeżeli pracownik nie ma już urlopu wypoczynkowego, można udzielić mu na te dni urlopu bezpłatnego. W razie nieudzielenia urlopu zarówno wypoczynkowego, jak i bezpłatnego nieobecność pracownika w pracy trzeba uznać za usprawiedliwioną niepłatną.

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie wymieniają wprost jako usprawiedliwionej nieobecności w pracy – nieobecności spowodowanej złymi warunkami atmosferycznymi lub komplikacjami w ruchu lotniczym. Jednak za usprawiedliwioną nieobecność w pracy pracodawca może uznać każde inne okoliczności wskazane przez pracownika niż te, które zostały bezpośrednio wymienione w przepisach. Za taką usprawiedliwioną nieobecność w pracy pracodawca powinien uznać nieobecność spowodowaną wstrzymaniem ruchu lotniczego. Jest to bowiem powód nieobecności w pracy niezależny od pracownika i niewynikający z jego winy.

W omawianej sytuacji nie ma przeszkód, aby udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego na 2 dni, o które zostanie przedłużona jego nieobecność w pracy. Urlopu tego należy jednak udzielić po wyrażeniu zgody przez pracownika, gdyż pracodawca w takim przypadku nie może udzielić urlopu wypoczynkowego jednostronnie. Pracownik może również wystąpić o udzielenie urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy). Wówczas nie mogą Państwo odmówić mu udzielenia tego urlopu.

Jeżeli pracownik np. nie ma już urlopu wypoczynkowego, to można mu udzielić, na czas nieobecności spowodowanej wstrzymaniem ruchu lotniczego, urlopu bezpłatnego (art. 174 Kodeksu pracy). Urlopu bezpłatnego również nie można udzielić pracownikowi jednostronnie, lecz na wniosek pracownika.

W sytuacji gdy pracownik nie skorzysta w czasie nieobecności w pracy z urlopu wypoczynkowego oraz z urlopu bezpłatnego, to jego absencję w pracy należy potraktować jako nieobecność usprawiedliwioną. Za czas tej nieobecności nie będzie mu jednak przysługiwać wynagrodzenie. Przysługuje ono bowiem tylko za wykonaną pracę oraz za te okresy niewykonywania pracy, za które przepisy przewidują wypłatę wynagrodzenia (art. 80 Kodeksu pracy). Żaden przepis nie przyznaje natomiast wynagrodzenia za nieobecność w pracy spowodowaną złymi warunkami atmosferycznymi czy komplikacjami komunikacyjnymi.

Podstawa prawna

  • art. 80, art. 152, art. 1672, art. 174 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama