REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak potraktować nieobecność pracownika w pracy z powodu wstrzymania ruchu lotniczego

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

Jeden z naszych pracowników przebywał na urlopie wypoczynkowym we Włoszech. Nie dotarł do pracy po urlopie ze względu na wstrzymanie ruchu lotniczego. Zadzwonił do nas, że spóźni się do pracy 2 dni, ponieważ zamiast samolotem wraca do Polski koleją. Jak potraktować te 2 dni nieobecności pracownika w pracy? Czy przysługuje mu za nie wynagrodzenie?

Mogą Państwo w porozumieniu z pracownikiem przedłużyć mu urlop wypoczynkowy o 2 dni, w czasie których był nieobecny w pracy z powodu wstrzymania ruchu lotniczego. Jeżeli pracownik nie ma już urlopu wypoczynkowego, można udzielić mu na te dni urlopu bezpłatnego. W razie nieudzielenia urlopu zarówno wypoczynkowego, jak i bezpłatnego nieobecność pracownika w pracy trzeba uznać za usprawiedliwioną niepłatną.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie wymieniają wprost jako usprawiedliwionej nieobecności w pracy – nieobecności spowodowanej złymi warunkami atmosferycznymi lub komplikacjami w ruchu lotniczym. Jednak za usprawiedliwioną nieobecność w pracy pracodawca może uznać każde inne okoliczności wskazane przez pracownika niż te, które zostały bezpośrednio wymienione w przepisach. Za taką usprawiedliwioną nieobecność w pracy pracodawca powinien uznać nieobecność spowodowaną wstrzymaniem ruchu lotniczego. Jest to bowiem powód nieobecności w pracy niezależny od pracownika i niewynikający z jego winy.

W omawianej sytuacji nie ma przeszkód, aby udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego na 2 dni, o które zostanie przedłużona jego nieobecność w pracy. Urlopu tego należy jednak udzielić po wyrażeniu zgody przez pracownika, gdyż pracodawca w takim przypadku nie może udzielić urlopu wypoczynkowego jednostronnie. Pracownik może również wystąpić o udzielenie urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy). Wówczas nie mogą Państwo odmówić mu udzielenia tego urlopu.

REKLAMA

Jeżeli pracownik np. nie ma już urlopu wypoczynkowego, to można mu udzielić, na czas nieobecności spowodowanej wstrzymaniem ruchu lotniczego, urlopu bezpłatnego (art. 174 Kodeksu pracy). Urlopu bezpłatnego również nie można udzielić pracownikowi jednostronnie, lecz na wniosek pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy pracownik nie skorzysta w czasie nieobecności w pracy z urlopu wypoczynkowego oraz z urlopu bezpłatnego, to jego absencję w pracy należy potraktować jako nieobecność usprawiedliwioną. Za czas tej nieobecności nie będzie mu jednak przysługiwać wynagrodzenie. Przysługuje ono bowiem tylko za wykonaną pracę oraz za te okresy niewykonywania pracy, za które przepisy przewidują wypłatę wynagrodzenia (art. 80 Kodeksu pracy). Żaden przepis nie przyznaje natomiast wynagrodzenia za nieobecność w pracy spowodowaną złymi warunkami atmosferycznymi czy komplikacjami komunikacyjnymi.

Podstawa prawna

  • art. 80, art. 152, art. 1672, art. 174 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA