Kto może starać się o wsparcie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)?
REKLAMA
REKLAMA
Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest to jeden z instrumentów rynku pracy, który został wprowadzony w roku 2014 dzięki nowelizacji Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jego istotą jest przeznaczenie części składki odprowadzanej przez pracodawców na Fundusz Pracy na wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą samego pracodawcy.
REKLAMA
Głównym celem funkcjonowania KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Wspomaganie potencjału kadrowego ma za zadanie poprawę pozycji firm oraz pracowników na nieustannie rozwijającym się rynku pracy.
Kto może starać się o wsparcie?
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego może starać się każda jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także każda osoba fizyczna, jeśli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Nie ma tu znaczenia rodzaj umowy o pracę, ani wymiar czasu pracy.
Na co pracodawca może przeznaczyć otrzymane środki?
Pracodawcy, którym powiatowe urzędy pracy przyznały środki z KFS na kształcenie ustawiczne, mogą przeznaczyć je na finansowanie takich działań, jak:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Polecamy: Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce
Jakie działania realizują urzędy pracy ze środków KFS?
Powiatowe urzędy pracy mogą korzystać ze środków KFS w celu określania zapotrzebowania na zawody na rynku pracy, badania efektywności wsparcia udzielonego z tychże środków, a także promocję KFS, konsultacje i poradnictwo dla pracodawców w zakresie korzystania z KFS.
Źródło: Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Małgorzata Podrażka, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, www.gov.pl/web/rodzina
Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, psz.praca.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat