| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Gotowość do wykonywania pracy

Gotowość do wykonywania pracy

Do ustalenia zamiaru świadczenia pracy (gotowości do pracy) nie zawsze jest konieczna obecność pracownika w zakładzie pracy. Wystarczy, że pracownik potwierdza gotowość stawienia się do pracy na każde wezwanie pracodawcy. Jednocześnie to uzewnętrznienie zamiaru wykonywania pracy przez pracownika musi być jednoznaczne i nie może budzić żadnych wątpliwości pracodawcy.

Zobacz również serwis: Czas pracy

UWAGA!

Wystąpienie pracownika przeciwko pracodawcy przed sądem o ustalenie istnienia stosunku pracy nie oznacza gotowości zatrudnionego do wykonywania pracy, a tym samym zobowiązania pracodawcy do zapłaty wynagrodzenia.

Pracownik pozostający w dyspozycji pracodawcy oczekuje na możliwość podjęcia pracy na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, ewentualnie w miejscu wskazanym przez siebie i podanym pracodawcy. Faktyczna zdolność do świadczenia pracy oznacza pełną zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania obowiązków pracowniczych, gdy nie występują przeszkody do jej świadczenia, np. w postaci niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub innymi przyczynami.

UWAGA!

Gotowość do wykonywania pracy może być ujawniona przez pracownika w każdy sposób zarówno na piśmie, jak i w każdej innej dostępnej formie.

PRZYKŁAD

Marcin F. jest zatrudniony jako konserwator w przedsiębiorstwie wodociągowym. Wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Sporadycznie, na polecenie pracodawcy dyżuruje w domu. Z powodu trwających przez kilka dni ulew pracodawca w piątek po godzinach pracy wezwał telefonicznie pracownika, aby przyjechał w ciągu godziny i udzielił wsparcia przy usuwaniu awarii jednej z maszyn filtrujących wodę opadową. Tego dnia, mimo zaplanowanego dyżuru, pracownik przyjął zaproszenie na uroczystość rodzinną. Marcin F. zgłosił pracodawcy, że nie może przyjechać i wykonywać pracy, ponieważ jest w stanie nietrzeźwości. W tej sytuacji pracownik nie był zdolny fizycznie i psychicznie do wykonywania pracy. Pracodawca może jednak wyciągnąć konsekwencje w stosunku do pracownika za jego zachowanie, gdyż dyżur był planowany i pracownik powinien w tym czasie powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Przepisy Kodeksu pracy nie wymagają, aby dla skuteczności zgłoszenia gotowości do pracy pracownik wyraził swoją wolę tylko bezpośrednio podmiotowi upoważnionemu w rozumieniu art. 31 k.p. W myśl tego przepisu, za pracodawcę, będącego jednostką organizacyjną, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Wskazaną zasadę stosuje się także do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności z zakresu prawa pracy.

Przyjęcie poglądu, że pracownik musi złożyć wolę gotowości do pracy tylko podmiotowi upoważnionemu, oznaczałoby, że pracownicy zatrudnieni w oddziałach firmy musieliby zgłaszać taką gotowość bezpośrednio w centrali firmy. Gotowość do pracy musi natomiast zostać zgłoszona pracodawcy w taki sposób, aby mogła dotrzeć do niego w normalnym trybie. Dlatego skuteczne i wystarczające jest wyrażenie przez pracownika woli gotowości do pracy bezpośredniemu przełożonemu lub osobie wykonującej jego obowiązki.

Podstawa prawna:

Art. 80, art. 81 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 896

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »