| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

W związku z kryzysem gospodarczym mamy braki kadrowe i problemy z ustalaniem grafików poszczególnych pracowników. Mamy świadomość konieczności przestrzegania przepisów o czasie pracy, ale czy istnieją ograniczenia dotyczące liczby dni, którą pracownik może przepracować „pod rząd”, tak aby nie naruszyć przepisów prawa pracy? Czy można pracownikowi ustalić w harmonogramie godziny pracy tak, że będzie pracował np. 8 dni „pod rząd”? Ile dni pracownik może najwięcej jednorazowo przepracować? Pracownicy pracują u nas w podstawowym systemie czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik biurowy, zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w firmie windykacyjnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, dostał polecenie pracy nadliczbowej także w soboty i niedziele w grudniu br., które będą do odbioru w innym terminie. W przypadku tego pracownika jest to dopuszczalne, jednak tylko w odniesieniu do polecenia pracy w sobotę. Natomiast nie jest to możliwe odnośnie do niedzieli, gdyż dla tego pracodawcy praca w niedzielę jest niedopuszczalna. Praca takiego pracownika w maksymalnym dozwolonym wymiarze „w ciągu” może wyglądać w grudniu br. następująco:

pn

wt

śr

czw

pt

sb

nd

 

 

 

 

1 (wolne)

2 (wolne)

3 (praca)

4 (praca)

5 (praca)

6 (praca)

7 (praca)

8 (praca)

9 (wolne)

10 (wolne)

11 (praca)

12 (praca)

13 (praca)

14 (praca)

15 (wolne)

16 (wolne)

17 (praca)

18 (praca)

19 (praca)

20 (praca)

21 (praca)

22 (praca)

23 (wolne)

24 (wolne)

25 (święto)

26 (święto)

27 (praca)

28 (praca)

29 (wolne)

30 (wolne)

31 (praca)

 

 

 

 

 

 

Pracownik może świadczyć pracę jednorazowo maksymalnie 6 dni, np. od 3 do 8 grudnia lub od 17 do 22 grudnia. Praca w niedziele u tego pracodawcy nie jest dopuszczalna. Tygodniowy odpoczynek rozpoczyna się w sobotę (8 lub 22 grudnia) po zakończeniu pracy.

U pracodawców, u których nie jest dopuszczalna praca w niedziele, praca „w ciągu” może trwać maksymalnie przez 6 dni. Wynika to z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz ustalenia niedzieli dniem wolnym od pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »