| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

W związku z kryzysem gospodarczym mamy braki kadrowe i problemy z ustalaniem grafików poszczególnych pracowników. Mamy świadomość konieczności przestrzegania przepisów o czasie pracy, ale czy istnieją ograniczenia dotyczące liczby dni, którą pracownik może przepracować „pod rząd”, tak aby nie naruszyć przepisów prawa pracy? Czy można pracownikowi ustalić w harmonogramie godziny pracy tak, że będzie pracował np. 8 dni „pod rząd”? Ile dni pracownik może najwięcej jednorazowo przepracować? Pracownicy pracują u nas w podstawowym systemie czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik biurowy, zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w firmie windykacyjnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, dostał polecenie pracy nadliczbowej także w soboty i niedziele w grudniu br., które będą do odbioru w innym terminie. W przypadku tego pracownika jest to dopuszczalne, jednak tylko w odniesieniu do polecenia pracy w sobotę. Natomiast nie jest to możliwe odnośnie do niedzieli, gdyż dla tego pracodawcy praca w niedzielę jest niedopuszczalna. Praca takiego pracownika w maksymalnym dozwolonym wymiarze „w ciągu” może wyglądać w grudniu br. następująco:

pn

wt

śr

czw

pt

sb

nd

 

 

 

 

1 (wolne)

2 (wolne)

3 (praca)

4 (praca)

5 (praca)

6 (praca)

7 (praca)

8 (praca)

9 (wolne)

10 (wolne)

11 (praca)

12 (praca)

13 (praca)

14 (praca)

15 (wolne)

16 (wolne)

17 (praca)

18 (praca)

19 (praca)

20 (praca)

21 (praca)

22 (praca)

23 (wolne)

24 (wolne)

25 (święto)

26 (święto)

27 (praca)

28 (praca)

29 (wolne)

30 (wolne)

31 (praca)

 

 

 

 

 

 

Pracownik może świadczyć pracę jednorazowo maksymalnie 6 dni, np. od 3 do 8 grudnia lub od 17 do 22 grudnia. Praca w niedziele u tego pracodawcy nie jest dopuszczalna. Tygodniowy odpoczynek rozpoczyna się w sobotę (8 lub 22 grudnia) po zakończeniu pracy.

U pracodawców, u których nie jest dopuszczalna praca w niedziele, praca „w ciągu” może trwać maksymalnie przez 6 dni. Wynika to z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz ustalenia niedzieli dniem wolnym od pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »