| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Od 8 października br. pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Dopuszczalne jest również, aby oddawany dzień wolny był wyznaczony w różnych datach, dla różnych grup pracowników. Może to wynikać ze specyfiki pracy, która pozwala pracodawcy, aby część zakładu pracy korzystała z czasu wolnego, a część w ten dzień pracowała.

Przykład

Część pracowników wykonuje pracę od poniedziałku do piątku i dla tych pracowników dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy jest sobota. Natomiast dla innej grupy zatrudnionych dzień wolny z tytułu średnio 5-dniowego tygodnia pracy jest ustalany w harmonogramach na początku każdego miesiąca. W grudniu pracodawca dni wolne wyznaczył na wtorki. W związku z tym wymiar czasu pracy pracowników wykonujących pracę od poniedziałku do piątku wyniesie 152 godziny. Taki sam wymiar czasu pracy obowiązuje również pracowników, dla których pracodawca wyznaczył dzień wolny na wtorek, jednak w tym przypadku, aby to uzyskać, pracodawca będzie musiał udzielić dodatkowych 2 dni wolnego. Pierwszy dzień należy z tytułu święta przypadającego w dniu harmonogramowo wolnym od pracy (pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia przypada we wtorek), drugi dzień wynika z liczby dni do przepracowania w danym miesiącu.

Sobota dniem pracującym

Oddawanie dnia wolnego za świąteczną sobotę nie dotyczy pracowników, dla których sobota jest normalnym dniem pracy. Pracownicy ci po prostu nie przychodzą do pracy. Jeżeli jednak w ramach tygodnia pracy poniedziałek jest dla pracowników normalnym dniem wolnym, a w ten dzień wypadnie święto, powstaje konieczność oddania im dnia wolnego w inny dzień do końca okresu rozliczeniowego. W każdym miesiącu trzeba jednak przeliczyć, czy pracownikowi zapewniono odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy.

Udzielenie dnia wolnego za święto nie dotyczy również sytuacji, gdy święto wypadnie w niedzielę, która dla pracownika jest dniem wolnym od pracy. Podobnie dnia wolnego za święto nie wyznacza się, jeżeli wypada ono w dzień pracujący dla pracownika. Pracownik bowiem nie przychodzi wtedy do pracy.

Pracodawca co do zasady nie udziela również dnia wolnego pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Zasiłek chorobowy przysługuje bowiem za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Podobnie jest w przypadku zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 129 § 1, art. 130 § 2 i § 21 Kodeksu pracy,
  • ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok TK z 2 października 2012 r. (K 27/11, DzU poz. 1110),
  • wyrok SN z 14 listopada 2001 r. (III ZP 20/2001, OSNP 2003/6/141).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »