REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Zdrowia: Nie będzie zmian w czasie pracy lekarzy, ale przepracowany lekarz bez wątpienia nie daje rękojmi zapewnienia należytej opieki nad pacjentami.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Ministerstwo Zdrowia: Nie będzie zmian w czasie pracy lekarzy, ale przepracowany lekarz bez wątpienia nie daje rękojmi zapewnienia należytej opieki nad pacjentami.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia jasno komunikuje, że nie będzie zmian w czasie pracy lekarzy. Póki co nie będą więc podejmowane działania legislacyjne zmierzające do dookreślenia maksymalnego czasu pracy personelu lekarskiego zatrudnionego w podmiotach leczniczych na podstawie umów cywilnoprawnych. Oznacza to tyle, że lekarze wciąż mogą pracować po kilkadziesiąt godzin na kilku etatach, zleceniu, czy B2B. Kto na tym ucierpi? Pacjenci.
rozwiń >

RPO i NIK interweniują w sprawie czasu pracy lekarzy i ich "przepracowania"

W lutym 2024 r. pisaliśmy naszym portalu, że sprawą czasu pracy lekarzy zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. Ponadto od jakiegoś czasu sprawę monitoruje też Rzecznik Praw Obywatelskich, który napisał w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia.

Autopromocja

"W ocenie NIK przeciążenie personelu medycznego wiązało się z ryzykiem popełnienia błędu przez lekarza i obniżenia jakości opieki medycznej. Zdaniem Izby zamiana zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na umowę cywilnoprawną pozwalała na ominięcie narzuconych przez prawo pracy ograniczeń dotyczących czasu pracy i wypełnienie w ten sposób braków kadrowych. We wnioskach z kontroli ponownie postulowano podjęcie działań w celu uregulowania norm czasu pracy personelu medycznego zatrudnionego na podstawie umów cywilnoprawnych.". W ocenie NIK to, że lekarzy udzielających świadczeń na podstawie umów cywilnoprawnych nie dotyczą gwarantowane w Kodeksie pracy i w ustawie o działalności leczniczej minimalne normy odpoczynku pracowników nie oznacza, że ich możliwości psychofizyczne są większe niż lekarzy zatrudnionych tylko na etacie. Nadzorem nad przestrzeganiem czasu pracy powinni być objęci nie tylko sami pracodawcy, lecz także osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, bowiem przekroczenie dopuszczalnego czasu pracy generuje ryzyko dla życia i zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia: Nie będzie zmian w czasie pracy lekarzy

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pismo RPO, wskazując, że póki co nie będzie zmian w czasie pracy lekarzy. Nie są planowane prace w tym zakresie. Z drugiej strony z komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że przepracowany lekarz bez wątpienia nie daje rękojmi zapewnienia należytej opieki nad pacjentami. 

Wolność pracy i swoboda wyboru formy zatrudnienia przez lekarzy

Personel medyczny, w tym w szczególności lekarze mają swobodę co do wyboru formy zatrudnienia, rodzaju umowy. Istnieje dość duża elastyczność i wolność w tym zakresie. Skąd to wynika? Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991, z późn. zm.), a także ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1516, z późn. zm.) dopuszczają zatrudnianie w podmiocie leczniczym lekarzy oraz innych osób wykonujących zawody medyczne, zarówno na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Taka wolność swobody zatrudnienia wynika też z Konstytucji RP.

Przykład
Formy wykonywania zawodu przez lekarza

Przepisy stanowią, że lekarz może wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka lekarska, w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska. Wykonywanie zawodu lekarza  jest zatem możliwe zarówno na podstawie stosunku pracy jak i umowy cywilnoprawnej. 

Swoboda umów, ale umowa cywilnoprawna powinna gwarantować bezpieczeństwo dla pacjenta

Oczywiście zawierana pomiędzy lekarzem a podmiotem leczniczym umowa cywilnoprawna powinna gwarantować zapewnienie procesu leczenia, prawidłowego funkcjonowania podmiotu leczniczego ale przede wszystkim dobro pacjenta. Z komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że przepracowany lekarz bez wątpienia nie daje rękojmi
zapewnienia należytej opieki nad pacjentami.

Ważne
DOBRO PACJENTA NADRZĘDNE NAD WOLNOŚCIĄ UMÓW

 Dyrektor szpitala czy kierownik zawierający umowę, jak i sam lekarz powinni mieć na względzie późniejszą możliwość faktycznej realizacji postanowień umowy zgodnie z przewidzianymi prawem zasadami wykonywania zawodu oraz deontologii zawodowej. Obowiązujący każdego lekarza Kodeks Etyki Lekarskiej wskazuje dobro chorego jako nadrzędną zasadę wykonywania zawodu i stanowi, że z przestrzegania tej zasady nie zwalniają lekarza wymagania administracyjne, naciski społeczne czy też mechanizmy rynkowe.

Zawody medyczne - wolne zawody zaufania publicznego, ale wciąż jest deficyt kadr

Marek Kos Podsekretarz Stanu z Ministerstwa Zdrowia w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich wskazuje: "Takie uregulowanie zasad wykonywania zawodu lekarza, ale również np. pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty wynika z uznania tych zawodów za wolne zawody zaufania publicznego. Z faktu wykonywania zawodu zaufania
publicznego wynika w szczególności obowiązek kierowania się przy jego wykonywaniu zasadami etyki, nakazującymi lekarzowi kierowanie się przede wszystkim dobrem chorego oraz dbałością o dobro zawodu rozumiane jako działanie niepodważające zaufania do zawodu lekarza. (…) Mając na względzie powyższe oraz odnosząc się do kwestii zbyt dużej liczby godzin pracy lekarzy należy stwierdzić, że przyczyną powyższego jest obserwowany od lat deficyt kadr medycznych".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uczelnie kształcące przyszłych lekarzy bez akredytacji PKA

Oczywiście przedstawiciel MZ podkreśla, że prowadzi działania uzupełniające braki kadrowe w personelu medycznym, poprzez edukację przyszłej kadry lekarskiej. Jednak jakim kosztem? Kosztem niskiej edukacji, ponieważ w ostatnim czasie wiele polskich uczelni nie otrzymało akredytacji PKA. Proces audytu ma być prowadzony do maja 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Sylwek
  2024-03-08 12:27:47
  Produkty z serii "Kadry, Płace, Ubezpieczenia" od Wydawnictwa WiP są moim zdaniem najlepszymi na rynku. Ich praktyczne podejście i łatwość zastosowania sprawiają, że praca staje się znacznie łatwiejsza.
  0
 • zosia
  2024-03-08 11:59:18
  fajne
  0
 • ola
  2024-03-08 12:00:30
  Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu wysokiego poziomu profesjonalizmu i etyki zawodowej w pracy księgowego lub specjalisty ds. kadr, publikacje oferowane przez wydawnictwo WiP dostarczają nie tylko wiedzy merytorycznej, ale także poruszają kwestie etyczne i najlepsze praktyki w branży.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA