| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracownikowi, który regularnie przez 3 miesiące w roku wykonuje inną pracę w innym systemie czasu pracy niż zwykle, można ustalić jeden uniwersalny system czasu pracy

Czy pracownikowi, który regularnie przez 3 miesiące w roku wykonuje inną pracę w innym systemie czasu pracy niż zwykle, można ustalić jeden uniwersalny system czasu pracy

Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku bez konieczności stosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Zdarza się, że taka praca będzie wykonywana w innym systemie czasu pracy niż dotychczasowy. W takiej sytuacji niezbędne będzie poinformowanie pracownika o tej zmianie.

System ten w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa pracy jest najbardziej elastyczny z systemów, dający pracodawcy dużą samodzielność w planowaniu pracy poszczególnych pracowników. Wskazując ten system jako obowiązujący w zakładzie należy określić, do jakiej liczby godzin może być przedłużony dobowy wymiar czasu pracy pracownika. Brak takiego uszczegółowienia należy jednak interpretować w ten sposób, że pracodawca chciał mieć możliwość pełnego wykorzystania możliwości, jakie daje ten system i to, że dobowy wymiar czasu pracy pracowników może być przedłużony do 12 godzin. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby w takim systemie pracownicy przez pewien okres wykonywali pracę na zasadach systemu podstawowego, czyli po 8 godzin, jeżeli taka jest potrzeba pracodawcy. Jedynym ograniczeniem będzie w tym przypadku krótszy okres rozliczeniowy czasu pracy.

System pracy w ruchu ciągłym

System ten może wprowadzać pracodawca prowadzący działalność, która ze względu na specyfikę technologii produkcji lub ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności nie może być wstrzymana.

W systemie tym jest dopuszczalne przedłużenie przeciętnego tygodniowego czasu pracy pracowników do 43 godzin w okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż 4 tygodnie. Jednego dnia w niektórych tygodniach czas pracy pracowników zatrudnionych w tym systemie może zostać przedłużony do 12 godzin na dobę. W związku z maksymalnym wymiarem tygodniowym do 43 godzin, przedłużenie do 12 godzin może nastąpić jedynie w 3 dniach okresu rozliczeniowego.

W każdym z tych systemów dopuszczalne jest zatrudnianie pracowników na zmiany, kiedy mogą oni wykonywać pracę według ustalonego rozkładu czasu pracy, przewidującego zmianę pory wykonywania pracy po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Zatem wykonywanie pracy na zmiany może być przypisane do każdego systemu czasu pracy, jednak nie stanowi to odrębnego systemu.

Inna praca przez 3 miesiące w roku

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Powierzenie innej pracy wiąże się niejednokrotnie również ze zmianą innych warunków pracy, np. miejsca jej wykonywania, godzin pracy czy samego systemu czasu pracy. Ustawodawca nie rozstrzyga żadnych formalnych zobowiązań pracodawcy w tym zakresie, należy jednak przyjąć, że zatrudniający, w piśmie informującym o powierzeniu pracownikowi innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, powinien zawrzeć również informację o nowych godzinach pracy lub systemie czasu pracy, który będzie obowiązywał pracownika w okresie oddelegowania na inne stanowisko.

Podstawa prawna:

● art. 42 § 4, art. 135, art. 138, art. 146 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »