REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – prace legislacyjne przyniosły wreszcie rozstrzygnięcie. Wyjaśniamy.

Niedziele w grudniu 2023 r. przypadają trzeciego, dziesiątego, siedemnastego, dwudziestego czwartego oraz trzydziestego pierwszego dnia tego miesiąca.

REKLAMA

Autopromocja

Niedziele handlowe – kiedy przypadają

Handel – zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami ustawy o o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – dozwolony jest w siedem niedziel w ciągu roku. Zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Jeżeli w którąś z wymienionych wyżej niedziel przypada święto, handel w tę niedzielę jest zakazany.

Ważne

3 grudnia nie jest niedzielą handlową

3 grudnia w placówkach handlowych zakazane będą wobec tego:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, oraz
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przewiduje 32 wyłączenia od zakazu handlu w niedziele. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Jakie kary grożą za złamanie zakazu handlu

Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Niedziele handlowe w grudniu 2023

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisów w grudniu 2023 r. niedziele handlowe powinny przypaść 17 i 24 grudnia – są to bowiem dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), który w tym roku przypada w poniedziałek. Fakt, że w 2023 r. Wigilia Bożego Narodzenia ma być niedzielą handlową zwrócił na siebie uwagę polityków pod koniec listopada.

20 listopada rząd Mateusza Morawieckiego wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Projekt przewidywał, że zakaz handlu miałby obowiązywać 24 grudnia 2023 r., natomiast niedziela 10 grudnia miałaby być niedzielą handlową, chociaż handel byłby tego dnia dozwolony tylko do godz. 14.00. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

23 listopada grupa posłów klubu Polska 2050 – Trzecia Droga złożyła swój projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Proponowane zmiany nie dotyczyły – jak w projekcie rządowym – jedynie niedziel handlowych w grudniu 2023 r. W myśl projektu poselskiego jeżeli niedziela przypada (w którymkolwiek roku) w Wigilię Bożego Narodzenia, to zostanie objęta zakazem handlu. Niedzielami handlowymi byłyby wówczas dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia.

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu obu projektów nowelizacji ustawy postanowiła 27 listopada 2023 r. odrzucić projekt rządowy i wniosła o uchwalenie projektu Polski 2050. 

Sejm uchwalił ustawę zgodnie z wnioskiem komisji 29 listopada, a Senat przyjął ustawę 30 listopada

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w poniedziałek 4 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Ważne
Niedziele handlowe w grudniu będą przypadać:
  • 10 grudnia
  • 17 grudnia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA