REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – prace legislacyjne przyniosły wreszcie rozstrzygnięcie. Wyjaśniamy.

Niedziele w grudniu 2023 r. przypadają trzeciego, dziesiątego, siedemnastego, dwudziestego czwartego oraz trzydziestego pierwszego dnia tego miesiąca.

REKLAMA

Autopromocja

Niedziele handlowe – kiedy przypadają

Handel – zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami ustawy o o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – dozwolony jest w siedem niedziel w ciągu roku. Zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Jeżeli w którąś z wymienionych wyżej niedziel przypada święto, handel w tę niedzielę jest zakazany.

Ważne

3 grudnia nie jest niedzielą handlową

3 grudnia w placówkach handlowych zakazane będą wobec tego:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, oraz
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przewiduje 32 wyłączenia od zakazu handlu w niedziele. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Jakie kary grożą za złamanie zakazu handlu

Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Niedziele handlowe w grudniu 2023

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisów w grudniu 2023 r. niedziele handlowe powinny przypaść 17 i 24 grudnia – są to bowiem dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), który w tym roku przypada w poniedziałek. Fakt, że w 2023 r. Wigilia Bożego Narodzenia ma być niedzielą handlową zwrócił na siebie uwagę polityków pod koniec listopada.

20 listopada rząd Mateusza Morawieckiego wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Projekt przewidywał, że zakaz handlu miałby obowiązywać 24 grudnia 2023 r., natomiast niedziela 10 grudnia miałaby być niedzielą handlową, chociaż handel byłby tego dnia dozwolony tylko do godz. 14.00. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

23 listopada grupa posłów klubu Polska 2050 – Trzecia Droga złożyła swój projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Proponowane zmiany nie dotyczyły – jak w projekcie rządowym – jedynie niedziel handlowych w grudniu 2023 r. W myśl projektu poselskiego jeżeli niedziela przypada (w którymkolwiek roku) w Wigilię Bożego Narodzenia, to zostanie objęta zakazem handlu. Niedzielami handlowymi byłyby wówczas dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia.

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu obu projektów nowelizacji ustawy postanowiła 27 listopada 2023 r. odrzucić projekt rządowy i wniosła o uchwalenie projektu Polski 2050. 

Sejm uchwalił ustawę zgodnie z wnioskiem komisji 29 listopada, a Senat przyjął ustawę 30 listopada

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w poniedziałek 4 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Ważne
Niedziele handlowe w grudniu będą przypadać:
  • 10 grudnia
  • 17 grudnia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS przypomina: Kończy się termin składania wniosków o świadczenie na uczące się dzieci

30 listopada mija ostateczny termin złożenia wniosku o wyprawkę szkolną, tzw. 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się pospieszyć i złożyć go w październiku, by otrzymać pieniądze jeszcze w 2024 roku.

PIP: Inspektor pracy nakaże zmianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę

MRPiPS zapowiada, ze Państwowa Inspekcja Pracy uzyska nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektorzy PIP będą mogli nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Obecnie PIP nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

REKLAMA

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

REKLAMA

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

REKLAMA