REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 września 2023 - dniem wolnym od pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
28 września 2023 - dniem wolnym od pracy
28 września 2023 - dniem wolnym od pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

28 września 2023 - jest dniem wolnym od pracy, wprawdzie nie w Polsce, ale w Czechach. Czesi obchodzą wtedy Dzień św. Wacława, Święto Państwowości Czeskiej. Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? Poniżej szczegóły dot. czasu pracy w Czechach. 
rozwiń >

28 września 2023 - dniem wolnym od pracy w Czechach

Dzień 28 września 2023 r. w Republice Czeskiej jest Świętem Państwowości Czeskiej. Co upamiętnia ten dzień? Upamiętnia rok 935, kiedy został zamordowany książę Wacław I, patron Czech i Moraw. Święto Państwowości Czeskiej jest dniem wolnym od pracy.

Autopromocja

Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? 

Czeska ustawa o świętach państwowych, o pozostałych świętach, o ważnych dniach i dniach wolnych od pracy (ZÁKON č. 245/2000 Sb. ze dne 29. června 2000 o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu), określa dni wolne od pracy w Republice Czeskiej w 2023 r.:

 • 1 stycznia (niedziela) – Dzień Odrodzenia Niepodłego Państwa Czeskiego (Den obnovy samostatného českého státu) / Nowy Rok (Nový rok)
 • 7 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek (Velký pátek)
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny (Velikonoční pondělí)
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy (Svátek práce)
 • 8 maja (czwartek) – Dzień Zwycięstwa (Den vítězství)
 • 5 lipca (środa) – Dzień Słowiańskich Ewangelistów Cyryla i Metodego (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje)
 • 6 lipca (czwartek) – Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa (Den upálení mistra Jana Husa)
 • 28 września (czwartek) – Dzień Państwowości Czeskiej (Den české státnosti)
 • 28 października (sobota) – Dzień Powstania Niepodległego Państwa Czechosłowackiego (Den vzniku samostatného československého státu)
 • 17 listopada (piątek) – Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Den boje za svobodu a demokracii) i Międzynarodowy Dzień Studentów (Mezinárodní den studentstva)
 • 24 grudnia (niedziela) – Wigilia Bożego Narodzenia (Štědrý den)
 • 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (1. svátek vánoční)
 • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia (2. svátek vánoční).

Czas pracy w Czechach

W Czechach obowiązuje oczywiście kodeks pracy, który reguluje zagadnienia praw i obowiązków pracowników oraz pracodawców, w tym czas pracy, wynagrodzenie, urlopy, BHP i inne kwestie pracownicze. Niemniej jednak godziny pracy mogą być określone w oparciu o układ zbiorowy pracy, akty wewnątrzzakładowe - regulaminy, układy zbiorowe pracy i inne. Rozkłady czasu pracy i godziny pracy są ustalane przez pracodawcę.

Podstawowy czas pracy, tak jak w Polsce, wynosi 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin pracy, przez 5 dni. Trzeba wiedzieć, że co do zasady w trybie pracy dwuzmianowej jest to 38,75 godziny tygodniowo, a w trybie trzyzmianowym i ciągłym 37,5 godziny tygodniowo.

Przykład
Obliczanie czasu pracy w Czechach

Miesięczny czas pracy oblicza się mnożąc liczbę dni roboczych w wybranym miesiącu przez liczbę godzin przepracowanych średnio dziennie. Na przykład 20 dni roboczych w miesiącu * ośmiogodzinny czas pracy = miesięczny czas pracy to 160 godzin.

Pracodawca jest również zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy, w tym przerw w pracy. Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów dot. czasu pracy (jak i innych dot. praw pracowniczych) - mogą być ukarani karą grzywny przez tamtejszą Inspekcję Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalny czas pracy w Czechach

Generalnie, maksymalna długość zmiany nie może przekraczać 12 godzin.

Elastyczne modele pracy

W Czechach możliwe jest wprowadzenie elastycznych godzin pracy, w których pracownik wybiera początek i koniec godzin pracy. Jednak ważne jest, aby tak czy inaczej pracować w podstawowych godzinach pracy zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem pracy.

Skrócony czas pracy w Czechach

Ze względu na pewne szczególne rodzaje pracy, w szkodliwych warunkach mogących zagrażać życiu i zdrowiu istnieje w Czechach skrócony czas pracy. Przykładowo jest prawnie obowiązkowy dla pracowników pracujących pod ziemią przy wydobyciu węgla, rud i surowców niemetalicznych, w kopalniach i górniczych miejscach poszukiwań geologicznych lub w trybie pracy wielozmianowej lub ciągłej, do 37,5 godziny tygodniowo. Dla pracowników z dwuzmianowym trybem pracy 38,75 godziny tygodniowo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • M.A.rzena
  2023-09-29 15:19:25
  Clickbajtowy tytuł artykułu niegodny doktora nauk prawnych i niegodny marki Infor - taki tytuł w języku polskim jest rodzajem oszustwa - przykra sprawa
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA