REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 września 2023 - dniem wolnym od pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
28 września 2023 - dniem wolnym od pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

28 września 2023 - jest dniem wolnym od pracy, wprawdzie nie w Polsce, ale w Czechach. Czesi obchodzą wtedy Dzień św. Wacława, Święto Państwowości Czeskiej. Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? Poniżej szczegóły dot. czasu pracy w Czechach. 
rozwiń >

28 września 2023 - dniem wolnym od pracy w Czechach

Dzień 28 września 2023 r. w Republice Czeskiej jest Świętem Państwowości Czeskiej. Co upamiętnia ten dzień? Upamiętnia rok 935, kiedy został zamordowany książę Wacław I, patron Czech i Moraw. Święto Państwowości Czeskiej jest dniem wolnym od pracy.

Autopromocja

Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? 

Czeska ustawa o świętach państwowych, o pozostałych świętach, o ważnych dniach i dniach wolnych od pracy (ZÁKON č. 245/2000 Sb. ze dne 29. června 2000 o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu), określa dni wolne od pracy w Republice Czeskiej w 2023 r.:

 • 1 stycznia (niedziela) – Dzień Odrodzenia Niepodłego Państwa Czeskiego (Den obnovy samostatného českého státu) / Nowy Rok (Nový rok)
 • 7 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek (Velký pátek)
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny (Velikonoční pondělí)
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy (Svátek práce)
 • 8 maja (czwartek) – Dzień Zwycięstwa (Den vítězství)
 • 5 lipca (środa) – Dzień Słowiańskich Ewangelistów Cyryla i Metodego (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje)
 • 6 lipca (czwartek) – Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa (Den upálení mistra Jana Husa)
 • 28 września (czwartek) – Dzień Państwowości Czeskiej (Den české státnosti)
 • 28 października (sobota) – Dzień Powstania Niepodległego Państwa Czechosłowackiego (Den vzniku samostatného československého státu)
 • 17 listopada (piątek) – Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Den boje za svobodu a demokracii) i Międzynarodowy Dzień Studentów (Mezinárodní den studentstva)
 • 24 grudnia (niedziela) – Wigilia Bożego Narodzenia (Štědrý den)
 • 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (1. svátek vánoční)
 • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia (2. svátek vánoční).

Czas pracy w Czechach

W Czechach obowiązuje oczywiście kodeks pracy, który reguluje zagadnienia praw i obowiązków pracowników oraz pracodawców, w tym czas pracy, wynagrodzenie, urlopy, BHP i inne kwestie pracownicze. Niemniej jednak godziny pracy mogą być określone w oparciu o układ zbiorowy pracy, akty wewnątrzzakładowe - regulaminy, układy zbiorowe pracy i inne. Rozkłady czasu pracy i godziny pracy są ustalane przez pracodawcę.

Podstawowy czas pracy, tak jak w Polsce, wynosi 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin pracy, przez 5 dni. Trzeba wiedzieć, że co do zasady w trybie pracy dwuzmianowej jest to 38,75 godziny tygodniowo, a w trybie trzyzmianowym i ciągłym 37,5 godziny tygodniowo.

Przykład
Obliczanie czasu pracy w Czechach

Miesięczny czas pracy oblicza się mnożąc liczbę dni roboczych w wybranym miesiącu przez liczbę godzin przepracowanych średnio dziennie. Na przykład 20 dni roboczych w miesiącu * ośmiogodzinny czas pracy = miesięczny czas pracy to 160 godzin.

Pracodawca jest również zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy, w tym przerw w pracy. Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów dot. czasu pracy (jak i innych dot. praw pracowniczych) - mogą być ukarani karą grzywny przez tamtejszą Inspekcję Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalny czas pracy w Czechach

Generalnie, maksymalna długość zmiany nie może przekraczać 12 godzin.

Elastyczne modele pracy

W Czechach możliwe jest wprowadzenie elastycznych godzin pracy, w których pracownik wybiera początek i koniec godzin pracy. Jednak ważne jest, aby tak czy inaczej pracować w podstawowych godzinach pracy zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem pracy.

Skrócony czas pracy w Czechach

Ze względu na pewne szczególne rodzaje pracy, w szkodliwych warunkach mogących zagrażać życiu i zdrowiu istnieje w Czechach skrócony czas pracy. Przykładowo jest prawnie obowiązkowy dla pracowników pracujących pod ziemią przy wydobyciu węgla, rud i surowców niemetalicznych, w kopalniach i górniczych miejscach poszukiwań geologicznych lub w trybie pracy wielozmianowej lub ciągłej, do 37,5 godziny tygodniowo. Dla pracowników z dwuzmianowym trybem pracy 38,75 godziny tygodniowo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA