28 września 2023 - dniem wolnym od pracy
REKLAMA
REKLAMA
- 28 września 2023 - dniem wolnym od pracy w Czechach
- Jakie są dni wolne od pracy w Czechach?
- Czas pracy w Czechach
- Maksymalny czas pracy w Czechach
- Elastyczne modele pracy
- Skrócony czas pracy w Czechach
28 września 2023 - dniem wolnym od pracy w Czechach
Dzień 28 września 2023 r. w Republice Czeskiej jest Świętem Państwowości Czeskiej. Co upamiętnia ten dzień? Upamiętnia rok 935, kiedy został zamordowany książę Wacław I, patron Czech i Moraw. Święto Państwowości Czeskiej jest dniem wolnym od pracy.
REKLAMA
Jakie są dni wolne od pracy w Czechach?
Czeska ustawa o świętach państwowych, o pozostałych świętach, o ważnych dniach i dniach wolnych od pracy (ZÁKON č. 245/2000 Sb. ze dne 29. června 2000 o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu), określa dni wolne od pracy w Republice Czeskiej w 2023 r.:
- 1 stycznia (niedziela) – Dzień Odrodzenia Niepodłego Państwa Czeskiego (Den obnovy samostatného českého státu) / Nowy Rok (Nový rok)
- 7 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek (Velký pátek)
- 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny (Velikonoční pondělí)
- 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy (Svátek práce)
- 8 maja (czwartek) – Dzień Zwycięstwa (Den vítězství)
- 5 lipca (środa) – Dzień Słowiańskich Ewangelistów Cyryla i Metodego (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje)
- 6 lipca (czwartek) – Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa (Den upálení mistra Jana Husa)
- 28 września (czwartek) – Dzień Państwowości Czeskiej (Den české státnosti)
- 28 października (sobota) – Dzień Powstania Niepodległego Państwa Czechosłowackiego (Den vzniku samostatného československého státu)
- 17 listopada (piątek) – Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Den boje za svobodu a demokracii) i Międzynarodowy Dzień Studentów (Mezinárodní den studentstva)
- 24 grudnia (niedziela) – Wigilia Bożego Narodzenia (Štědrý den)
- 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (1. svátek vánoční)
- 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia (2. svátek vánoční).
Czas pracy w Czechach
W Czechach obowiązuje oczywiście kodeks pracy, który reguluje zagadnienia praw i obowiązków pracowników oraz pracodawców, w tym czas pracy, wynagrodzenie, urlopy, BHP i inne kwestie pracownicze. Niemniej jednak godziny pracy mogą być określone w oparciu o układ zbiorowy pracy, akty wewnątrzzakładowe - regulaminy, układy zbiorowe pracy i inne. Rozkłady czasu pracy i godziny pracy są ustalane przez pracodawcę.
Podstawowy czas pracy, tak jak w Polsce, wynosi 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin pracy, przez 5 dni. Trzeba wiedzieć, że co do zasady w trybie pracy dwuzmianowej jest to 38,75 godziny tygodniowo, a w trybie trzyzmianowym i ciągłym 37,5 godziny tygodniowo.
Miesięczny czas pracy oblicza się mnożąc liczbę dni roboczych w wybranym miesiącu przez liczbę godzin przepracowanych średnio dziennie. Na przykład 20 dni roboczych w miesiącu * ośmiogodzinny czas pracy = miesięczny czas pracy to 160 godzin.
Pracodawca jest również zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy, w tym przerw w pracy. Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów dot. czasu pracy (jak i innych dot. praw pracowniczych) - mogą być ukarani karą grzywny przez tamtejszą Inspekcję Pracy.
Maksymalny czas pracy w Czechach
Generalnie, maksymalna długość zmiany nie może przekraczać 12 godzin.
Elastyczne modele pracy
W Czechach możliwe jest wprowadzenie elastycznych godzin pracy, w których pracownik wybiera początek i koniec godzin pracy. Jednak ważne jest, aby tak czy inaczej pracować w podstawowych godzinach pracy zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem pracy.
Skrócony czas pracy w Czechach
Ze względu na pewne szczególne rodzaje pracy, w szkodliwych warunkach mogących zagrażać życiu i zdrowiu istnieje w Czechach skrócony czas pracy. Przykładowo jest prawnie obowiązkowy dla pracowników pracujących pod ziemią przy wydobyciu węgla, rud i surowców niemetalicznych, w kopalniach i górniczych miejscach poszukiwań geologicznych lub w trybie pracy wielozmianowej lub ciągłej, do 37,5 godziny tygodniowo. Dla pracowników z dwuzmianowym trybem pracy 38,75 godziny tygodniowo.
ZÁKON č. 245/2000 Sb. ze dne 29. června 2000 o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu - Ustawa o świętach państwowych, o pozostałych świętach, o ważnych dniach i dniach wolnych od pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat