REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 września 2023 - dniem wolnym od pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
28 września 2023 - dniem wolnym od pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

28 września 2023 - jest dniem wolnym od pracy, wprawdzie nie w Polsce, ale w Czechach. Czesi obchodzą wtedy Dzień św. Wacława, Święto Państwowości Czeskiej. Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? Poniżej szczegóły dot. czasu pracy w Czechach. 
rozwiń >

28 września 2023 - dniem wolnym od pracy w Czechach

Dzień 28 września 2023 r. w Republice Czeskiej jest Świętem Państwowości Czeskiej. Co upamiętnia ten dzień? Upamiętnia rok 935, kiedy został zamordowany książę Wacław I, patron Czech i Moraw. Święto Państwowości Czeskiej jest dniem wolnym od pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? 

Czeska ustawa o świętach państwowych, o pozostałych świętach, o ważnych dniach i dniach wolnych od pracy (ZÁKON č. 245/2000 Sb. ze dne 29. června 2000 o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu), określa dni wolne od pracy w Republice Czeskiej w 2023 r.:

 • 1 stycznia (niedziela) – Dzień Odrodzenia Niepodłego Państwa Czeskiego (Den obnovy samostatného českého státu) / Nowy Rok (Nový rok)
 • 7 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek (Velký pátek)
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny (Velikonoční pondělí)
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy (Svátek práce)
 • 8 maja (czwartek) – Dzień Zwycięstwa (Den vítězství)
 • 5 lipca (środa) – Dzień Słowiańskich Ewangelistów Cyryla i Metodego (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje)
 • 6 lipca (czwartek) – Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa (Den upálení mistra Jana Husa)
 • 28 września (czwartek) – Dzień Państwowości Czeskiej (Den české státnosti)
 • 28 października (sobota) – Dzień Powstania Niepodległego Państwa Czechosłowackiego (Den vzniku samostatného československého státu)
 • 17 listopada (piątek) – Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Den boje za svobodu a demokracii) i Międzynarodowy Dzień Studentów (Mezinárodní den studentstva)
 • 24 grudnia (niedziela) – Wigilia Bożego Narodzenia (Štědrý den)
 • 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (1. svátek vánoční)
 • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia (2. svátek vánoční).

Czas pracy w Czechach

W Czechach obowiązuje oczywiście kodeks pracy, który reguluje zagadnienia praw i obowiązków pracowników oraz pracodawców, w tym czas pracy, wynagrodzenie, urlopy, BHP i inne kwestie pracownicze. Niemniej jednak godziny pracy mogą być określone w oparciu o układ zbiorowy pracy, akty wewnątrzzakładowe - regulaminy, układy zbiorowe pracy i inne. Rozkłady czasu pracy i godziny pracy są ustalane przez pracodawcę.

Podstawowy czas pracy, tak jak w Polsce, wynosi 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin pracy, przez 5 dni. Trzeba wiedzieć, że co do zasady w trybie pracy dwuzmianowej jest to 38,75 godziny tygodniowo, a w trybie trzyzmianowym i ciągłym 37,5 godziny tygodniowo.

Przykład
Obliczanie czasu pracy w Czechach

Miesięczny czas pracy oblicza się mnożąc liczbę dni roboczych w wybranym miesiącu przez liczbę godzin przepracowanych średnio dziennie. Na przykład 20 dni roboczych w miesiącu * ośmiogodzinny czas pracy = miesięczny czas pracy to 160 godzin.

Pracodawca jest również zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy, w tym przerw w pracy. Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów dot. czasu pracy (jak i innych dot. praw pracowniczych) - mogą być ukarani karą grzywny przez tamtejszą Inspekcję Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalny czas pracy w Czechach

Generalnie, maksymalna długość zmiany nie może przekraczać 12 godzin.

Elastyczne modele pracy

W Czechach możliwe jest wprowadzenie elastycznych godzin pracy, w których pracownik wybiera początek i koniec godzin pracy. Jednak ważne jest, aby tak czy inaczej pracować w podstawowych godzinach pracy zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem pracy.

Skrócony czas pracy w Czechach

Ze względu na pewne szczególne rodzaje pracy, w szkodliwych warunkach mogących zagrażać życiu i zdrowiu istnieje w Czechach skrócony czas pracy. Przykładowo jest prawnie obowiązkowy dla pracowników pracujących pod ziemią przy wydobyciu węgla, rud i surowców niemetalicznych, w kopalniach i górniczych miejscach poszukiwań geologicznych lub w trybie pracy wielozmianowej lub ciągłej, do 37,5 godziny tygodniowo. Dla pracowników z dwuzmianowym trybem pracy 38,75 godziny tygodniowo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA