REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Chorwaci gromadzą się, aby świętować nadejście nowego roku przy pokazach sztucznych ogni
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

W trakcie tych świąt Chorwaci oddają się rozrywkom, celebracjom i spotkaniom rodzinnym. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym dniami wolnymi od pracy w Chorwacji.

REKLAMA

Autopromocja

Nowy Rok 

Rok rozpoczyna się w Chorwacji z energią i entuzjazmem. Nowy Rok obchodzony jest w różny sposób, a jego najważniejszym elementem jest północna fiesta, czyli Silvestrovo. Mieszkańcy Chorwacji gromadzą się w miastach, aby świętować nadejście nowego roku przy muzyce, tańcach i pokazach sztucznych ogni. Wielu ludzi skacze też do zimnej wody jako symboliczne oczyszczenie i przyjęcie nowych wyzwań.

Wielkanoc 

Wielkanoc to ważne święto religijne obchodzone przez całe Chorwackie społeczeństwo. Przed samą Wielkanocą, wiele osób bierze udział w obrzędowych procesjach, a także święci się potrawy, takie jak jaja i chleb, w kościele. Poniedziałek wielkanocny jest również dniem wolnym od pracy, a Chorwaci spędzają go z rodziną i przyjaciółmi, często organizując tradycyjne pikniki na świeżym powietrzu.

Święto Pracy (1 maja) 

Podobnie jak w wielu innych krajach, Chorwacja obchodzi Święto Pracy, które jest dniem wolnym od pracy. Jest to czas, kiedy ludzie świętują osiągnięcia ruchu robotniczego i promują prawa pracowników. Wiele miast i miasteczek organizuje różnego rodzaju wydarzenia i koncerty, które przyciągają tłumy zwiedzających i miejscowych.

Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia (5 sierpnia) 

Ten ważny dzień w historii Chorwacji obchodzony jest na całym terytorium kraju. 5 sierpnia upamiętnia operację "Burza" z 1995 roku, która doprowadziła do wyzwolenia terytoriów zajmowanych przez siły serbskie. Chorwaci oddają hołd poległym w walce, a także świętują pokój i wolność, które teraz cieszą się jako niepodległe państwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) 

Ten dzień to święto religijne obchodzone na całym świecie katolickim. Chorwacja, będąc głęboko wierzącym krajem, obchodzi to święto ze szczególnym nabożeństwem. Wiele osób udaje się do kościołów na mszę świętą, a także bierze udział w procesjach religijnych. Jest to również okazja do spotkań rodzinnych i spędzania czasu na łonie natury.

Oprócz wymienionych wyżej dni wolnych od pracy, Chorwacja ma wiele innych lokalnych świąt i festiwali, które są obchodzone w różnych regionach kraju. Dzieci mają również swój udział w świętowaniu, a dla nich organizowane są specjalne imprezy i zabawy. Warto pamiętać, że w trakcie dni wolnych od pracy niektóre sklepy i restauracje mogą być zamknięte, zwłaszcza na obszarach wiejskich i małych miasteczek. Dlatego też warto wcześniej zaplanować swoją podróż, aby uniknąć niepotrzebnych niedogodności.

Dni wolne od pracy w Chorwacji stanowią doskonałą okazję do odkrywania bogatej historii, kultury i tradycji tego fascynującego kraju. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą, czy mieszkańcem, możesz cieszyć się świętowaniem i atmosferą radości, które towarzyszą tym ważnym dniom.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

REKLAMA

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

REKLAMA