Przerywany czas pracy - co to jest?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest przerywany czas pracy?
Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, pracodawca może zastosować system przerywanego czasu pracy. Czym charakteryzuje się taki system pracy oraz kiedy można go stosować? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
REKLAMA
Przerywany system czasu pracy polega na takim ukształtowaniu godzin pracy pracownika, aby w ramach jednej doby roboczej nie wykonywał on pracy nieprzerwanie, ale żeby była ona podzielona na części. Przerywany system pracy stosuje się w przedsiębiorstwach cechujących się dużym natężeniem pracy w określonych porach dnia, a niewielkim o pozostałych porach.
System przerywanego czasu pracy
Funkcjonowanie przerywanego systemu pracy musi odbywać się zgodnie z ustalonym z góry rozkładem czasu pracy. Przewiduje on jedną przerwę w ciągu dnia, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwa może być krótsza niż 5 godzin, ale nie może być dłuższa. Jeśli przerwa byłaby dłuższa niż 5 godzin, byłoby to naruszenie art. 133 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
Przerywany czas pracy kierowcy
Wyjątek w długości przerwy przy przerywanym systemie czasu pracy, reguluje ustawa o czasie pracy kierowców, zgodnie z którą „w przypadku gdy kierowca wykonuje przewozy regularne, przerwa może trwać nie dłużej niż 6 godzin, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy nie przekracza 7 godzin”.
WAŻNE!
Przerwa w pracy w systemie przerywanym nie wlicza się do czasu pracy, jednak za czas jej trwania przysługuje pracownikowi prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.
Przerywany czas pracy - kiedy się nie stosuje?
W systemie przerywanego czasu pracy nie mogą pracować:
- kobiety w ciąży,
- pracownicy opiekujący się dziećmi do lat czterech, chyba że wyrażą na to zgodę,
- pracownicy zatrudnieni przy pracach polegających na dozorze urządzeń,
- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach związanych z częściowym pozostawieniem w pogotowiu do pracy,
- pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
- pracownicy zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych.
Ponadto systemu przerywanego czasu pracy nie można stosować do pracownika objętego systemami równoważnego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej oraz z pracą w ruchu ciągłym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat