REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy?

Redakcja
Wielki Piątek 2022 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Polsce. Pracodawca może jednak przyznać w tym dniu wolne.
Wielki Piątek 2022 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Polsce. Pracodawca może jednak przyznać w tym dniu wolne.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy Wielki Piątek w 2023 roku jest wolny od pracy? Jak to jest w Polsce, a jak w innych krajach?

Wielki Piątek 2023

Wielki Piątek w 2023 roku wypada 7 kwietnia. Jest to po Wielkim Czwartku drugi dzień Triduum Paschalnego. Ostatnim dniem Triduum jest Wielka Sobota. To dni kończące okres Wielkiego Postu, który przypada przed Wielkanocą. Co się wydarzyło w Wielki Piątek? Otóż Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wiąże się z nim ścisły post i brak mszy świętej tego dnia. W Wielki Piątek wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej i adorują krzyż.

Autopromocja
Wielki Piątek 2023

Wielki Piątek 2023

 

INFOR

Czy Wielki Piątek to święto obowiązkowe?

Wielki Piątek nie jest świętem obowiązkowym w Kościele katolickim. Stanowi jednak bardzo ważny dzień w kalendarzu kościoła i tłumy katolików przybywają w tym dniu do kościoła.

Wielki Piątek 2023 - czy wolne od pracy?

Czy w Wielki Piątek jest wolne od pracy? Zgodnie z polską ustawą o dniach wolnych od pracy mamy 13 dni wolnych od pracy w całym roku kalendarzowym. Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy nie wymienia Wielkiego Piątku. W Polsce dniami wolnymi od pracy są niedziele i następujące dni:

 • 1 stycznia – Nowy Rok (sobota)
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (czwartek)
 • 17 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
 • 18 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
 • 1 maja – Święto Pracy (niedziela)
 • 3 maja – Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja (wtorek)
 • 5 czerwca – Zielone Świątki (niedziela)
 • 16 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (poniedziałek)
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek)
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (piątek)
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (niedziela)
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)

W kwietniu wolne od pracy przypada wyłącznie na Wielkanoc czyli 9 i 10 kwietnia 2023 r. 

Ważne

Wielki Piątek 7 kwietnia 2023 r. nie jest dniem wolnym od pracy.

Czy Wielki Piątek to dzień wolny od pracy?

Wiadomo już, że ustawa o dniach wolnych od pracy nie wymienia Wielkiego Piątku jako dnia wolnego dla pracowników. Warto jednak podkreślić, ze nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca przyznał pracownikom wolne 7 kwietnia 2023 r. Zasada prawa pracy mówi o tym, że w ramach przepisów wewnątrzzakładowych nie można kształtować sytuacji pracownika w sposób mniej korzystny niż przewidują to powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy. Zawsze można jednak przewidzieć w przepisach zakładowych lepszą sytuację pracowników. Reguła ta ma zastosowanie np. w przypadku przyznawania dodatkowych uprawnień pracowniczych. Takim dodatkowym uprawnieniem może być prawo do dni wolnych od pracy ponad te, które wskazuje wspomniana ustawa. Oczywiście należy zagwarantować pracownikom wypłatę wynagrodzenia za te dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyka wskazuje na to, że cześć polskich pracodawców już stosuje wolne w Wielki Piątek. Przyznanie dodatkowych dni wolnych szczególnie przed świętami Wielkanocy i Bożego Narodzenia stanowi niejako benefit pozapłacowy. To również narzędzie wzmacniania employer brandingu i bezkosztowa forma nagradzania pracowników.

Ciekawostką jest fakt uznawania Wielkiego Piątku jako święta wolnego od pracy w niektórych państwach na świecie, np. w Niemczech, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii, Portugalii.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Polak
  2023-07-19 00:01:01
  Zamiast Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i w Wigillii Bożego Narodzenia , niech dniami wolnymi od pracy w Polsce będą te święta, które 18 stycznia 1951 r. znieśli komuniści za wyjątkiem 9 maja.
  0
 • nie katolik
  2023-03-13 16:12:48
  Ni każdy w tym kraju to katlolik :(
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA