REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małoletni może prowadzić swoją firmę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy małoletni może prowadzić swoją firmę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wreszcie zostanie uregulowana sytuacja prawna młodocianych influenserów, youtuberów, a także młodocianych prowadzących działalność artystyczną lub sprzedaż internetową? W dniu 19 lipca 2023 r. do Sejmu RP trafił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (dalej jako: projekt). Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie rozwiązań pro-przedsiębiorczych mających na celu dalszą poprawę środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie przedsiębiorstwa. Szczególnie ważne są przepisy dopuszczające prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego. 
rozwiń >

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Jak wskazuje projektodawca, w propozycji zmian dotychczas obowiązujących zasad przewidziane zostały przepisy zgrupowane w ramach 4 zasadniczych komponentów:

REKLAMA

Autopromocja
  • Ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie;
  • Prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej;
  • Usprawnienia na rzecz sukcesji;
  • Prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego - czy jest możliwe?

Tak, co do zasady, prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego jest możliwe, przepisy nie są jednak jasne i bezwzględnie wymagają nowelizacji i doprecyzowania.

Ważne
Rośnie liczba młodocianych przedsiębiorców za sprawą Internetu

Jak pokazują dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2021 r. złożono 13 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej przez osoby poniżej 18 roku życia. Natomiast w 2022 r. 62. Z kolei do 5 maja 2023 r. wniosków było 48.

Projekt wskazuje konkretne zasady zakładania działalności gospodarczej przez osobę małoletnią. Wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby małoletnie, nieposiadające zdolności do czynności prawnych albo posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych - w konkretnych przypadkach jest możliwe. Jednak trzeba pamiętać, że w takich przypadkach działalność gospodarcza jest prowadzona w imieniu małoletniego, lecz przy pomocy innych osób: przedstawicieli ustawowych, pełnomocników.

Ważne
MŁODY PRZEDSIĘBIORCA

W praktyce często zdarza się tak, że młodociani nabywają przedsiębiorstwo w wyniku dziedziczenia (zapisu windykacyjnego) albo stają się wspólnikami spółki cywilnej jako spadkobiercy wchodzący do spółki w miejsce zmarłego wspólnika.

Zgoda sądu rodzinnego na prowadzenia działalności przez małoletniego

Przepisy mają określać, że w zakresie osób małoletnich rejestracja działalności gospodarczej musi zostać poprzedzona wyrażeniem zgody przez sąd rodzinny

Sąd opiekuńczy uzyska jednocześnie kompetencję do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. zakazania albo
  2. ograniczenia działalności gospodarczej małoletniemu

gdy działalność ta sprzeciwia się dobru małoletniego.

Oczywiście, jak w każdej sprawie przed sądem, ma on brać pod uwagę indywidualne okoliczności danej sprawy, w szczególności to, czy:

  • planowana rejestracja nie ma jedynie charakteru pozorowanego. Jak podkreśla projektodawca, znane są przypadki prób fikcyjnego rejestrowania firm na osoby małoletnie (często przez ich rodziców) w celu ominięcia przepisów.

Pozwoli to na wyeliminowanie sytuacji patologicznych, ale także – dzięki stworzeniu jasnej i prostej procedury – umożliwi zakładanie działalności gospodarczej przez osoby małoletnie.

Kto składa wniosek do sądu i czy kieruje się sąd?

Wniosek o zezwolenie sądu opiekuńczego na podjęcie działalności gospodarczej będzie mógł złożyć:

  • małoletni
  • przedstawiciel ustawowy małoletniego
  • kurator małoletniego
  • opiekun małoletniego.

Sąd opiekuńczy w sprawach z zakresu działalności gospodarczej dotyczących osoby małoletniego dziecka będzie miał obowiązek ustalić przede wszystkim stopień rozwoju umysłowego, stan zdrowia i stopień dojrzałości małoletniego dziecka.

Zmiany w wielu przepisach 

W związku z uregulowaniem zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez małoletnich, będzie musiało dojść do zmian w ustawach:

  • Kodeks cywilny. W nim zmian ma polegać na tym, że: czynność prawna dotycząca działalności gospodarczej lub zawodowej dokonana przez małoletniego przedsiębiorcę, który nie ma zdolności do czynności prawnych, lecz posiada zezwolenie sądu opiekuńczego na wykonywanie działalności osobiście, jest ważna, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.
  • Kodeks postępowania cywilnego;
  • Prawo przedsiębiorców
  • Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Co ważne, konieczne będzie ujawnienie we wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej informacji o małoletnim przedsiębiorcy.

Konsultacje nad projektem

W dniu 19 lipca 2023 r. projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego. A w dniu 25 lipca 2023 r. projekt został skierowany do konsultacji taki urzędów i organizacji jak: KRRP, NRA, KRDP, KRBR, KRSKO, KRS, KNF, RF, KRA, KRPIIB, RNZUS, ZUS, NSZZ"S"RI, ZZRS, KZRKiOR, KRKGW, SKOK i NIA.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Planowane wejście w życie przepisów to 1 października 2024 r.

Zmiany w działalności nierejestrowanej

Proponuje się, aby wprowadzić pewne ułatwienia w prowadzeniu działalności nierejestrowej, jak i doprecyzować przepisy, które nie są jasne. W praktyce pojawiają się częste wątpliwości np. co do prowadzenia działalności nierejestrowanej przez cudzoziemców. W projekcie wskazuje się, że działalność nierejestrową mogą prowadzić tylko ci cudzoziemcy, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia „regularnej” działalności gospodarczej. 

Ma być też wprowadzona taka zmiana, że, co do zasady, osoby wykonujące działalność nierejestrową powinny posługiwać się numerem PESEL w obrocie gospodarczym. 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA