REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małoletni może prowadzić swoją firmę?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy małoletni może prowadzić swoją firmę?
Czy małoletni może prowadzić swoją firmę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wreszcie zostanie uregulowana sytuacja prawna młodocianych influenserów, youtuberów, a także młodocianych prowadzących działalność artystyczną lub sprzedaż internetową? W dniu 19 lipca 2023 r. do Sejmu RP trafił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (dalej jako: projekt). Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie rozwiązań pro-przedsiębiorczych mających na celu dalszą poprawę środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie przedsiębiorstwa. Szczególnie ważne są przepisy dopuszczające prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego. 
rozwiń >

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Jak wskazuje projektodawca, w propozycji zmian dotychczas obowiązujących zasad przewidziane zostały przepisy zgrupowane w ramach 4 zasadniczych komponentów:

Autopromocja
 • Ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie;
 • Prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej;
 • Usprawnienia na rzecz sukcesji;
 • Prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego - czy jest możliwe?

Tak, co do zasady, prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego jest możliwe, przepisy nie są jednak jasne i bezwzględnie wymagają nowelizacji i doprecyzowania.

Ważne
Rośnie liczba młodocianych przedsiębiorców za sprawą Internetu

Jak pokazują dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2021 r. złożono 13 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej przez osoby poniżej 18 roku życia. Natomiast w 2022 r. 62. Z kolei do 5 maja 2023 r. wniosków było 48.

Projekt wskazuje konkretne zasady zakładania działalności gospodarczej przez osobę małoletnią. Wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby małoletnie, nieposiadające zdolności do czynności prawnych albo posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych - w konkretnych przypadkach jest możliwe. Jednak trzeba pamiętać, że w takich przypadkach działalność gospodarcza jest prowadzona w imieniu małoletniego, lecz przy pomocy innych osób: przedstawicieli ustawowych, pełnomocników.

Ważne
MŁODY PRZEDSIĘBIORCA

W praktyce często zdarza się tak, że młodociani nabywają przedsiębiorstwo w wyniku dziedziczenia (zapisu windykacyjnego) albo stają się wspólnikami spółki cywilnej jako spadkobiercy wchodzący do spółki w miejsce zmarłego wspólnika.

Zgoda sądu rodzinnego na prowadzenia działalności przez małoletniego

Przepisy mają określać, że w zakresie osób małoletnich rejestracja działalności gospodarczej musi zostać poprzedzona wyrażeniem zgody przez sąd rodzinny

Sąd opiekuńczy uzyska jednocześnie kompetencję do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. zakazania albo
 2. ograniczenia działalności gospodarczej małoletniemu

gdy działalność ta sprzeciwia się dobru małoletniego.

Oczywiście, jak w każdej sprawie przed sądem, ma on brać pod uwagę indywidualne okoliczności danej sprawy, w szczególności to, czy:

 • planowana rejestracja nie ma jedynie charakteru pozorowanego. Jak podkreśla projektodawca, znane są przypadki prób fikcyjnego rejestrowania firm na osoby małoletnie (często przez ich rodziców) w celu ominięcia przepisów.

Pozwoli to na wyeliminowanie sytuacji patologicznych, ale także – dzięki stworzeniu jasnej i prostej procedury – umożliwi zakładanie działalności gospodarczej przez osoby małoletnie.

Kto składa wniosek do sądu i czy kieruje się sąd?

Wniosek o zezwolenie sądu opiekuńczego na podjęcie działalności gospodarczej będzie mógł złożyć:

 • małoletni
 • przedstawiciel ustawowy małoletniego
 • kurator małoletniego
 • opiekun małoletniego.

Sąd opiekuńczy w sprawach z zakresu działalności gospodarczej dotyczących osoby małoletniego dziecka będzie miał obowiązek ustalić przede wszystkim stopień rozwoju umysłowego, stan zdrowia i stopień dojrzałości małoletniego dziecka.

Zmiany w wielu przepisach 

W związku z uregulowaniem zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez małoletnich, będzie musiało dojść do zmian w ustawach:

 • Kodeks cywilny. W nim zmian ma polegać na tym, że: czynność prawna dotycząca działalności gospodarczej lub zawodowej dokonana przez małoletniego przedsiębiorcę, który nie ma zdolności do czynności prawnych, lecz posiada zezwolenie sądu opiekuńczego na wykonywanie działalności osobiście, jest ważna, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.
 • Kodeks postępowania cywilnego;
 • Prawo przedsiębiorców
 • Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Co ważne, konieczne będzie ujawnienie we wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej informacji o małoletnim przedsiębiorcy.

Konsultacje nad projektem

W dniu 19 lipca 2023 r. projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego. A w dniu 25 lipca 2023 r. projekt został skierowany do konsultacji taki urzędów i organizacji jak: KRRP, NRA, KRDP, KRBR, KRSKO, KRS, KNF, RF, KRA, KRPIIB, RNZUS, ZUS, NSZZ"S"RI, ZZRS, KZRKiOR, KRKGW, SKOK i NIA.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Planowane wejście w życie przepisów to 1 października 2024 r.

Zmiany w działalności nierejestrowanej

Proponuje się, aby wprowadzić pewne ułatwienia w prowadzeniu działalności nierejestrowej, jak i doprecyzować przepisy, które nie są jasne. W praktyce pojawiają się częste wątpliwości np. co do prowadzenia działalności nierejestrowanej przez cudzoziemców. W projekcie wskazuje się, że działalność nierejestrową mogą prowadzić tylko ci cudzoziemcy, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia „regularnej” działalności gospodarczej. 

Ma być też wprowadzona taka zmiana, że, co do zasady, osoby wykonujące działalność nierejestrową powinny posługiwać się numerem PESEL w obrocie gospodarczym. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rafal
  2023-08-01 14:16:29
  Fajne treści, polecam też publikacje i prenumeratę od wiedzy i praktyki dot. tego tematu.Bardzo podoba mi się sposób, w jaki publikacja prezentuje najnowsze trendy w zarządzaniu kadrami i płacami.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA