REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie różnorodnością: Tworzenie efektywnych i inkludujących miejsc pracy

Zarządzanie różnorodnością odnosi się do tworzenia środowiska pracy, które akceptuje, szanuje i czerpie korzyści z różnic wśród pracowników
Zarządzanie różnorodnością odnosi się do tworzenia środowiska pracy, które akceptuje, szanuje i czerpie korzyści z różnic wśród pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, gdzie organizacje stają w obliczu coraz większej różnorodności w miejscu pracy, zarządzanie różnorodnością staje się kluczowym czynnikiem sukcesu. Tradycyjne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi staje się niewystarczające w kontekście złożoności i dynamicznych zmian w środowisku biznesowym. Firmy muszą zmienić swoje podejście i zacząć tworzyć efektywne i inkludujące miejsca pracy, które uwzględniają różnorodność pracowników i wykorzystują jej potencjał. 

W artykule tym przedstawimy innowacyjne podejście do zarządzania różnorodnością, które pozwoli organizacjom odnieść sukces w dzisiejszym świecie.

Autopromocja

Zrozumienie różnorodności w miejscu pracy

Zarządzanie różnorodnością odnosi się do tworzenia środowiska pracy, które akceptuje, szanuje i czerpie korzyści z różnic wśród pracowników. Różnorodność może obejmować różnice w płci, wieku, etniczności, orientacji seksualnej, niepełnosprawności, pochodzeniu kulturowym, umiejętnościach, doświadczeniu i wielu innych czynnikach. Dla organizacji ważne jest zrozumienie, że różnorodność to nie tylko kwestia społeczna, ale także strategiczna. Różnorodność przynosi ze sobą różnorodne perspektywy, pomysły, umiejętności i doświadczenia, które mogą prowadzić do innowacji, kreatywności i lepszych decyzji.

Tworzenie inkludującej kultury organizacyjnej

Kluczowym elementem innowacyjnego podejścia do zarządzania różnorodnością jest tworzenie inkludującej kultury organizacyjnej. Inkluzja oznacza zapewnienie uczestnictwa, zaangażowania i równych szans dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich różnic. Organizacje powinny dążyć do stworzenia otwartego i przyjaznego środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuje się ceniony i zintegrowany. Warto inwestować w programy szkoleniowe i świadomość, które pomogą pracownikom zrozumieć i docenić różnice, oraz w promowanie dialogu i współpracy pomiędzy różnymi grupami pracowników.

Rekrutacja i selekcja oparte na zasadach równości

Innowacyjne podejście do zarządzania różnorodnością obejmuje również zmiany w procesach rekrutacji i selekcji pracowników. Firmy powinny dążyć do eliminacji wszelkich form dyskryminacji i zapewnienia równych szans dla wszystkich kandydatów. Ważne jest unikanie uprzedzeń i stereotypów przy ocenie kandydatów oraz oparcie decyzji rekrutacyjnych na kompetencjach i umiejętnościach. Warto również rozważyć zastosowanie tzw. pozytywnej dyskryminacji, czyli aktywnego poszukiwania kandydatów z różnych grup mniejszościowych w celu zwiększenia różnorodności w organizacji.

Rozwój i szkolenia ukierunkowane na różnorodność

Organizacje powinny inwestować w rozwój i szkolenia swoich pracowników w obszarze różnorodności. Programy szkoleniowe powinny pomagać pracownikom w zrozumieniu i zaakceptowaniu różnic, rozwijaniu umiejętności komunikacji i współpracy w różnorodnych zespołach, oraz w radzeniu sobie z sytuacjami konfliktowymi. Ważne jest również zapewnienie możliwości rozwoju i awansu dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich różnic, aby promować uczestnictwo i zaangażowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitorowanie i pomiar efektów działań

Aby ocenić skuteczność innowacyjnego podejścia do zarządzania różnorodnością, organizacje powinny regularnie monitorować i mierzyć jego efekty. Mogą to obejmować wskaźniki takie jak wskaźnik zatrudnienia różnych grup pracowników, wskaźnik awansów, wskaźnik satysfakcji pracowników z różnych grup, oraz wskaźnik innowacji i kreatywności w organizacji. Te dane pomogą organizacjom zidentyfikować obszary, w których osiągają sukcesy oraz obszary, w których mogą wprowadzić dalsze ulepszenia.

Polecamy: „Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie”

Podsumowując, innowacyjne podejście do zarządzania różnorodnością jest niezbędne dla organizacji, które pragną odnieść sukces w dzisiejszym złożonym i dynamicznym środowisku biznesowym. Tworzenie efektywnych i inkludujących miejsc pracy, które uwzględniają różnorodność pracowników, przynosi wiele korzyści, takich jak innowacje, kreatywność, lepsze decyzje i zwiększone zaangażowanie pracowników. Poprzez zrozumienie różnorodności, tworzenie inkludującej kultury organizacyjnej, zmiany w procesach rekrutacji i selekcji, inwestowanie w rozwój i szkolenia, oraz monitorowanie efektów działań, organizacje mogą osiągnąć sukces i przewagę konkurencyjną.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA