reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak ja wyglądam, czyli o wizerunku osobistym menedżera

Jak ja wyglądam, czyli o wizerunku osobistym menedżera

W dzisiejszych czasach nie wystarczy być kompetentnym menedżerem. To, w jaki sposób radzimy sobie w sytuacjach zawodowych, we współpracy z innymi ludźmi, w końcu czy osiągniemy upragniony sukces, zależy również od wizerunku osobistego. Każdy z nas, czy tego chce, czy nie, codziennie pracuje na swój wizerunek w otoczeniu. Jednak czy zawsze jest to świadomie kreowanie własnego image’u?

Nie ma już chyba nowoczesnej firmy czy instytucji, która nie zdawałaby sobie sprawy ze znaczenia dobrego wizerunku. Specjaliści PR tworzą kreatywne programy, szukają najskuteczniejszych narzędzi komunikacji, często wykorzystują pokaźne budżety. Wszystko po to, aby przedsiębiorstwo miało dobrą prasę, reputację, opinię. Jednak największą wizytówką każdej firmy pozostają pracownicy, a w szczególności menedżerowie, którzy dodatkowo pełnią funkcje reprezentacyjne. Ich wizerunek osobisty wpływa bezpośrednio na image firmy. Menedżer, z którym mamy kontakt, albo przekonuje nas i świadczy o wiarygodności, solidności, czy przyjaznej atmosferze w firmie, albo, przeciwnie, może skutecznie zniechęcić nas do przedsiębiorstwa.

Na wizerunek indywidualny składają się zarówno cechy charakterystyczne wyglądu, ubiór, gesty, sposób mówienia i tonacja głosu, jak i pewne umiejętności przypisane do wykonywanej profesji. Już Marcel Proust w dziele „W poszukiwaniu straconego czasu” pisał, że nasza społeczna osobowość zależy od cudzych myśli. To, jak inni nas postrzegają, powinno być dla nas ważne, także w sferze zawodowej. Dlatego świadoma praca menedżera nad wizerunkiem to istotna część osobistego planu zawodowego.

Początek: Poznanie siebie

Pytaniem zasadnicze to, od czego zacząć pracę nad własnym wizerunkiem? Tak, jak przed wyjściem z domu przeglądamy się w lustrze, tak warto na wstępie wnikliwie przyjrzeć się sobie. Pierwszym krokiem jest więc autoanaliza. Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Na czym mi najbardziej zależy?
  • Jak chcę być postrzegany?
  • Czy wizerunek, jaki chciałbym osiągnąć, nie kłóci się z tym, kim chciałbym być?
  • Jak wyglądam?
  • Jak mówię?
  • Co cenię u innych, a co chcę, aby inni cenili u mnie?
  • Poznając siebie, należy poddać ocenie także stopień samoakceptacji.

Szczery wgląd w siebie pozwoli na sformułowanie osobistych celów związanych z kreowaniem wizerunku w otoczeniu. Zdając sobie sprawę z własnych atutów i ograniczeń, łatwiej będzie nam tworzyć spójny obraz siebie w środowisku.

Image dyrektora personalnego

Zastanawiając się nad własnym wizerunkiem, warto wiedzieć, że oczekiwania otoczenia wobec osób zajmujących wyższe pozycje w firmie są dość jasno określone. Niektóre z nich są uniwersalne, inne uzależnione od rodzaju zajmowanego stanowiska. I tak dyrektor personalny w pewnym zakresie będzie inaczej postrzegany niż dyrektor ds. marketingu.

Według Beaty Uytenbogaardt, country managera firmy coachingowo-doradczej IBT Polska, dyrektor personalny, jak każdy inny dyrektor w firmie, powinien dbać o rozwój swoich pracowników i dobrą atmosferę w pracy. – To, co jest ważne dla dyrektorów personalnych, to umiejętność delegowania zadań czy odpowiednie zarządzanie własnym czasem, ale przede wszystkim komunikacja, która wiąże się z właściwym wprowadzeniem pracownika w struktury firmy – dodaje Beata Uytenbogaardt.

Pracownicy oczekują od menedżerów HR jasnego kreowania polityki personalnej, ale też wysokich umiejętności komunikacyjnych. To właśnie kadrowcy kojarzą się pracownikom ze stresującymi sytuacjami zawodowymi, jak rekrutacja, zmiana stanowisk pracy czy zwolnienia. Umiejętności, takie jak asertywność, empatia, aktywne słuchanie, chęć zrozumienia i jasne argumentowanie pomagają nie tylko rozwiązywać problemy, lecz także pozytywnie oddziałują na postrzeganie dyrektora.

reklama

Czytaj także

Autor:

dyrektor zarządzający i PR ekspert

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama