REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2015 r. kolejne zmiany w podatku VAT

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkim mogło się wydawać, że skoro w 2014 r. dokonano tak wielu zmian w zakresie rozliczania podatku VAT, to przynajmniej przez kilka najbliższych lat podatnicy będą mogli odpocząć od nowelizacji przepisów dotyczących VAT. Niestety nic bardziej mylnego. Otóż, począwszy od 1 stycznia 2015 r. ustawodawca przyszykował kolejny pakiet zmian ustawy o podatku od towarów i usług. Niektóre z tych przepisów już zostały uchwalone, a inne czekają na zakończenie procesu legislacyjnego.

Wśród najważniejszych z nowelizowanych zagadnień należałoby wymienić poszerzenie katalogu towarów objętych samonaliczeniem VAT, zmianę odliczania VAT przez tzw. proporcję sprzedaży, likwidację zwolnienia z opodatkowania usług świadczonych w związku z usługami finansowo-ubezpieczeniowymi, czy też zmiany w przedmiocie ulgi na złe długi.

Autopromocja

Samonaliczenie VAT po nowemu

W celu zapobiegania wyłudzeniom podatku VAT polski ustawodawca wprowadził od 1 kwietnia 2011 r. mechanizm samonaliczenia VAT, który mówiąc ogólnie polega na tym, że VAT jest wykazywany nie przez sprzedającego, a nabywcę. Niestety polscy podatnicy nie mają szczęścia do przepisów odnoszących się do samonaliczenia VAT, gdyż w ciągu krótkiego czasu od wprowadzenia tego sposobu rozliczania VAT doszło już do kilku poważnych zmian (1 lipca 2011 r. oraz 1 listopada 2013 r.). Nie inaczej będzie od 1 stycznia 2015 r., gdyż katalog towarów objętych samonaliczeniem VAT zostanie poszerzony m. in. o dostawy złota w postaci surowca lub półproduktu oraz dostaw złota inwestycyjnego, jak również towarów z kategorii elektroniki (np. telefony komórkowe).

Niewątpliwie poszerzenie katalogu towarów objętych samonaliczeniem ma wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego. Jednakże kolejna zmiana odnosząca się do mechanizmu reverse chargé ma na celu wyeliminowanie przypadków, w których ryzyko nadużyć podatkowych praktycznie nie istnieje, gdyż kwoty obrotu są niewielkie. Ustawodawca zamierza bowiem wprowadzić limit dotyczących stosowania tegoż mechanizmu. Co więcej limit będzie dzienny i znajdzie zastosowanie odnośnie jednego nabywcy. Otóż dostawa dokonana na rzecz jednego nabywcy będzie wymagała zastosowania samonaliczenia VAT przez nabywcę, o ile zostanie przekroczona kwota 20 000 złotych dotycząca dostawy dokonanej w danym dniu.   Jednocześnie, żeby stosować mechanizm samonaliczenia będzie konieczne, aby nabywca był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Natomiast w chwili obecnej nabywca nie musi być czynnym podatnikiem VAT.

Zmiany odnośnie zwolnień z opodatkowania

Kolejną zmianą jest uchylenie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, który to przepis przewiduje zwolnienie dla usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 7 oraz 37-41 ustawy, stanowiących odrębną całość oraz będących właściwymi i niezbędnymi do świadczenia usługi zwolnionej.  Tym samym od 1 stycznia 2015 r. ze zwolnienia nie będą mogły korzystać czynności będące elementem usług pośrednictwa w świadczeniu usług finansowych i ubezpieczeniowych w zakresie transakcji dotyczących walut, transakcji ubezpieczeniowych, udzielania kredytów i pożyczek, gwarancji i wszelkich zabezpieczeń finansowych, transakcji w zakresie depozytów, płatności, transferów pieniężnych, instrumentów finansowych, udziałów w podmiotach posiadających osobowość prawną. Opisywana zmiana wpłynie przede wszystkim na zwiększenie kosztów świadczenia usług finansowo-ubezpieczeniowych, gdyż podmioty nabywające usługi niezbędne do wykonania swoich usług zwolnionych otrzymywały dotychczas faktury ze zwolnieniem z opodatkowania. Natomiast po nowelizacji świadczenie tego rodzaju usług będzie opodatkowane VAT, a zatem podmiot nabywające te usługi na cele swojej działalności zwolnionej nie będzie mógł dokonać odliczenia VAT. Finalnie ciężar kosztu VAT poniesie konsument, gdyż z pewnością banki oraz ubezpieczyciele przeniosą koszt nieodliczalnego VAT na ich klientów.

MDDP Akademia Biznesu serdecznie zaprasza Państwa na szkolenia dotyczące najnowszych przepisów podatkowych. Zespół tworzą doświadczeni menedżerowie największych firm szkoleniowych działających na polskim rynku. Wieloletnia praktyka w organizowaniu kursów i szkoleń pozwala nam na dzielenie się z Państwem wiedzą najwyższej klasy ekspertów i wykładowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapoznaj się z pełnym wykazem szkoleń podatkowych:

http://www.akademiamddp.pl/kategoria/podatki/

Źródło: MDDP Akademia Biznesu www.akademiamddp.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Karol
    2021-10-25 20:44:23
    Dobrze, że szkolenia z nowelizacji prowadzone są również teraz, kiedy Akademia MDDP zmienia nazwę na ADN Akademia.
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

REKLAMA

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

REKLAMA