REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2015 r. kolejne zmiany w podatku VAT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkim mogło się wydawać, że skoro w 2014 r. dokonano tak wielu zmian w zakresie rozliczania podatku VAT, to przynajmniej przez kilka najbliższych lat podatnicy będą mogli odpocząć od nowelizacji przepisów dotyczących VAT. Niestety nic bardziej mylnego. Otóż, począwszy od 1 stycznia 2015 r. ustawodawca przyszykował kolejny pakiet zmian ustawy o podatku od towarów i usług. Niektóre z tych przepisów już zostały uchwalone, a inne czekają na zakończenie procesu legislacyjnego.

Wśród najważniejszych z nowelizowanych zagadnień należałoby wymienić poszerzenie katalogu towarów objętych samonaliczeniem VAT, zmianę odliczania VAT przez tzw. proporcję sprzedaży, likwidację zwolnienia z opodatkowania usług świadczonych w związku z usługami finansowo-ubezpieczeniowymi, czy też zmiany w przedmiocie ulgi na złe długi.

REKLAMA

Autopromocja

Samonaliczenie VAT po nowemu

W celu zapobiegania wyłudzeniom podatku VAT polski ustawodawca wprowadził od 1 kwietnia 2011 r. mechanizm samonaliczenia VAT, który mówiąc ogólnie polega na tym, że VAT jest wykazywany nie przez sprzedającego, a nabywcę. Niestety polscy podatnicy nie mają szczęścia do przepisów odnoszących się do samonaliczenia VAT, gdyż w ciągu krótkiego czasu od wprowadzenia tego sposobu rozliczania VAT doszło już do kilku poważnych zmian (1 lipca 2011 r. oraz 1 listopada 2013 r.). Nie inaczej będzie od 1 stycznia 2015 r., gdyż katalog towarów objętych samonaliczeniem VAT zostanie poszerzony m. in. o dostawy złota w postaci surowca lub półproduktu oraz dostaw złota inwestycyjnego, jak również towarów z kategorii elektroniki (np. telefony komórkowe).

Niewątpliwie poszerzenie katalogu towarów objętych samonaliczeniem ma wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego. Jednakże kolejna zmiana odnosząca się do mechanizmu reverse chargé ma na celu wyeliminowanie przypadków, w których ryzyko nadużyć podatkowych praktycznie nie istnieje, gdyż kwoty obrotu są niewielkie. Ustawodawca zamierza bowiem wprowadzić limit dotyczących stosowania tegoż mechanizmu. Co więcej limit będzie dzienny i znajdzie zastosowanie odnośnie jednego nabywcy. Otóż dostawa dokonana na rzecz jednego nabywcy będzie wymagała zastosowania samonaliczenia VAT przez nabywcę, o ile zostanie przekroczona kwota 20 000 złotych dotycząca dostawy dokonanej w danym dniu.   Jednocześnie, żeby stosować mechanizm samonaliczenia będzie konieczne, aby nabywca był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Natomiast w chwili obecnej nabywca nie musi być czynnym podatnikiem VAT.

Zmiany odnośnie zwolnień z opodatkowania

Kolejną zmianą jest uchylenie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, który to przepis przewiduje zwolnienie dla usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 7 oraz 37-41 ustawy, stanowiących odrębną całość oraz będących właściwymi i niezbędnymi do świadczenia usługi zwolnionej.  Tym samym od 1 stycznia 2015 r. ze zwolnienia nie będą mogły korzystać czynności będące elementem usług pośrednictwa w świadczeniu usług finansowych i ubezpieczeniowych w zakresie transakcji dotyczących walut, transakcji ubezpieczeniowych, udzielania kredytów i pożyczek, gwarancji i wszelkich zabezpieczeń finansowych, transakcji w zakresie depozytów, płatności, transferów pieniężnych, instrumentów finansowych, udziałów w podmiotach posiadających osobowość prawną. Opisywana zmiana wpłynie przede wszystkim na zwiększenie kosztów świadczenia usług finansowo-ubezpieczeniowych, gdyż podmioty nabywające usługi niezbędne do wykonania swoich usług zwolnionych otrzymywały dotychczas faktury ze zwolnieniem z opodatkowania. Natomiast po nowelizacji świadczenie tego rodzaju usług będzie opodatkowane VAT, a zatem podmiot nabywające te usługi na cele swojej działalności zwolnionej nie będzie mógł dokonać odliczenia VAT. Finalnie ciężar kosztu VAT poniesie konsument, gdyż z pewnością banki oraz ubezpieczyciele przeniosą koszt nieodliczalnego VAT na ich klientów.

MDDP Akademia Biznesu serdecznie zaprasza Państwa na szkolenia dotyczące najnowszych przepisów podatkowych. Zespół tworzą doświadczeni menedżerowie największych firm szkoleniowych działających na polskim rynku. Wieloletnia praktyka w organizowaniu kursów i szkoleń pozwala nam na dzielenie się z Państwem wiedzą najwyższej klasy ekspertów i wykładowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapoznaj się z pełnym wykazem szkoleń podatkowych:

http://www.akademiamddp.pl/kategoria/podatki/

Źródło: MDDP Akademia Biznesu www.akademiamddp.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA